Չինաստանում կորոնավիրուսի բռնկումը սպառնալիք է ներկայացնում ամբողջ աշխարհին
Չինաստանում նոր կորոնավիրուսի դեպքերի թիվը վերջին հանգստյան օրերին եռակի աճել է: BBC-ն փոխանցում է, որ ինֆեկցիայի բռնկումը տարածվում է արդեն Ուհան քաղաքի սահմաններից դուրս, որտեղ այն սկզբնապես հայտնաբերվել էր: Երեք մարդ արդեն դարձել է այս վիրուսի զոհը:
Վերջին տեղեկություններով՝ չինացի մասնագետները հաստատել են, որ վիրուսն, այնուամենայնիվ, կարող է փոխանցվել մարդուց մարդուն:
Չինաստանում գրանցվել է նոր կորոնավիրուսի արդեն ավելի քան 200 դեպք, մեծ մասը՝ Ուհան քաղաքում, բայց այս վարակով պացիենտներ են գտել նաեւ Պեկինում, Շանհայում եւ այլ խոշոր քաղաքներում:
Ավելին՝ հիվանդությունը, կարծես, արդեն դուրս է գալիս Չինաստանի սահմաններից. հիվանդության դեպքեր են գրանցվել Ճապոնիայում, Թաիլանդում եւ Հարավային Կորեայում, ինչը նշանակում է, որ այն կարող է ամբողջ աշխարհն պոտենցիալ սպառնալիք ներկայացնել:
Նշենք, որ նոր ինֆեկցիայի մասին քիչ բան է հայտնի: Այն, ամենայն հավանականությամբ, փոխանցվում է օդակաթիլային ճանապարհով: Բժիշկների կարծիքով՝ առաջին պացիենտները, հնարավոր է, կենդանիներից են վարակվել:

Coronavirus outbreak in China poses threat to the world
According to the BBC, an outbreak is spreading outside the city of Wuhan, in which it was originally detected. Three people have already become victims of this virus.
Chinese experts have confirmed that the virus can still be transmitted from person to person.
More than 200 cases of new coronavirus have already been reported; most are in Wuhan, but patients with this infection have been found in Beijing, Shanghai and other large cities.
Moreover, the disease is already going beyond China: cases have been reported in Japan, Thailand and South Korea, which means that it can be a potential threat to the whole world.
Little is known about the new infection. It is mainly transmitted by airborne droplets. The first patients, according to doctors, could be infected by animals.