Կորոնավիրուսի համաճարակն իր գագաթնակետին կհասնի փետրվարի երկրորդ կեսին. փորձագետներ
2019-nCoV կորոնավիրուսի համաճարակն իր գագաթնակետին կհասնի փետրվարի երկրորդ կեսին: Նման եզրակացության են եկել Լոնդոնի Հիգիենայի եւ արեւադարձային բժշկության դպրոցի փորձագետները:
Նրանք նման կանխատեսում են արել մաթեմատիկական մոդելավորման հիման վրա (հաշվի է առնվել կորոնավիրուսի տարածման եւ ընթացիկ իրավիճակի մասին տեղեկությունը): Գիտնականների խոսքով՝ գագաթնակետի պահին կվարակվի եւս մոտ 500 000 մարդ:
Վերջին տվյալներով՝ նոր կորոնավիրուսի զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 1018-ի, ընդ որում՝ մահվան նոր 108 դեպք է գրանցվել միայն վերջին օրերին: Վարակվածների ընդհանուր թիվը հասնում է 43 101-ի, որոնցից 7345-ը (19%) գտնվում է ծանր կամ ծայրահեղ ծանր վիճակում:

Coronavirus infection epidemic reaches its peak in the second half of February, experts claim
The 2019-nCoV coronavirus epidemic will peak in the second half of February, said experts at the London School of Hygiene and Tropical Medicine.
They view based on the method of mathematical modeling (information on the distribution of coronavirus that caused the SARS epidemic in 2002-2003 and data on the current situation were taken into account).
Nearly 500,000 people will be infected, until the end of the outbreak, said scientists.
According to recent data, the death toll has reached 1018, with 108 new deaths recorded in the last day. The total number of infected is 43 101, of which 7345 (19%) are in serious or critical condition.