Ինչո՞ւ չի կարելի եղունգները կրծել. Աղջիկը պատմել է իր սարսափելի փորձի մասին
ԱՄՆ Տեխաս նահանգից 18-ամյա Լորեն Նիկոլսը TikTok պլատֆորմում պատմել է այն մասին, որ ձեռքի մատների եղունգները կրծելու սովորությունը կարող էր բերել մատի անդամահատմանը:
Ինչպես հայտնում է Daily Mail պարբերականը, եղունգները կրծելու սովորության պատճառով նա հիվանդացել է վտանգավոր ինֆեկցիայով՝ պարոնիխիայով:
«Թանկագին եղունգներ կրծելու սիրահարներ, դադարեք դա անել: Ես քիչ էր մնում այդ պատճառով մատիս ծայրից զրկվեի»,- ասել է նա տեսաուղերձում:
Վախեցնող պատմությունը արագորեն վիրուսային է դարձել եւ գրավել միլիոնավոր մարդկանց ուշադրությունը:
Աղջկա խոսքով՝ հունվարի 8-ին մատի կուտիկուլի (պրոքսիմալ մահիկ) վրա նկատել է կանաչ բիծ՝ այն ընդունելով որպես ոչ մեծ կապտուկ: Աղջիկը որոշել է համացանցում տեղեկություն փնտրել եղունգամերձ թմբիկի շրջանում կապտուկի մասին եւ պարզել է, որ իր մոտ կարող էր զարգանալ պարոնիխիա: Նա հաջորդ օրը դիմել է բժշկի, որը նրան հակաբիոտիկներ է նշանակել:
Նիկոլսը, սակայն, հունվարի 10-ին հասկացել է, որ բուժումը չի օգնում, իսկ մատը սկսել է թարախակալվել ավելի ուժգին: Հունվարի 13-ին բորբոքված հատվածը մեծացել է ու դարձել վառ կարմիր: Ամերիկուհին կրկին հերթագրվել է բժշկի մոտ ընդունելության:
«Այդ ժամանակ ինձ ասացին, որ անհրաժեշտ է վիրահատություն կատարել: Եղունգները կրծելու սովորության պատճառով քիչ էր մնում մատս անդամահատեին»,- պատմել է նա:

Почему нельзя грызть ногти? Девушка рассказала о своем страшном опыте
18-летняя Лорен Николс из американского штата Техас рассказала на платформе TikTok о том, как привычка грызть ногти на руках едва не привела к ампутации пальца.
Как рассказывает издание Daily Mail, из-за привычки грызть ногти она подхватила опасную инфекцию — паронихию.
«Дорогие любители погрызть ногти, призываю вас, перестаньте это делать. Я едва не лишилась кончика пальца по этой причине», — сказала она в видеообращении.
Пугающий рассказ быстро стал вирусным и привлек внимание миллионов людей.
По словам девушки, 8 января она заметила на кутикуле пальца зеленое пятнышко, приняв его за небольшой синяк. Девушка решила поискать в интернете информацию о синяке в области околоногтевого валика и выяснила, что у нее могла развиться паронихия. На следующий день она обратилась к врачу, и тот прописал ей антибиотики.
Однако 10 января Николс поняла, что лечение не помогает, а палец начал гноиться еще сильнее. К 13 января область воспаления увеличилась и стала ярко-красного цвета. Американка вновь записалась на прием к врачу.
«Тогда мне сказали, что необходимо делать операцию. Мне едва не ампутировали палец из-за привычки кусать ногти», — рассказала она.