Հայաստանում կորոնավիրուսի ախտորոշման 95 անալիզ է անցկացվել. նախարար
Հայաստանում կորոնավիրուսի ախտորոշման 95 անալիզ է անցկացվել, որոնց արդյունքները բացասական են եղել: Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում այսօր կորոնավիրուսի ախտորոշման 850 լաբորատոր թեստ կա, եւ եւս 3000 թեստ կստացվի մոտ ժամանակներս:
Վերջին 2 օրում, նախարարի խոսքով, հայ-իրանական սահմանը հատել է 69 բեռնատար: Հայաստանի տարածքում բոլոր բեռնատարերին ուղեկցել են մասնագետները, ապրանքները բեռնվել են հատուկ կետերում, որից հետո մեքենաները վերադարձել են Իրան:
Բացի այդ, երեկ Իրանից ժամանել է ՀՀ 52 քաղաքացի, նրանց եւս ուղեկցել են մասնագետները: Բոլոր քաղաքացիների ինքնազգացողությունը լավ է եղել:
Նախարարի խոսքով՝ այսօր շատերը պնդում են, թե բժշկի զննումն ու ջերմությունը չափելը բավարար չեն, սակայն համաճարակաբանական տեսանկյունից ավելի արդյունավետ միջոց պարզապես գոյություն չունի:
«Հնարավոր ամեն ինչ արվում է՝ կանխելու վարակի ներթափանցումը Հայաստան»,- վստահեցրեց նախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ Իրանում, վերջին տվյալներով, վարակվել է 139 մարդ, մահացել՝ 19-ը: Վրաստանում երեկ երեկոյան մեկ պացիենտի մոտ կորոնավիրուս են հայտնաբերել. նա Վրաստան էր մեկնել Իրանից: Սահմանին նրա հետ շփված 4 մարդու մեկուսացրել են եւ թեստ անցկացրել, արդյունքները բացասական են եղել:
Նախարարը նաեւ հիշեցրեց, որ նոր կորոնավիրուսը գրեթե չի տարբերվում H1N1 գրիպից: Պացիենտների մեծ մասն ապաքինվում է, ավելին՝ մեծ մասն ապաքինվում է նույնիսկ առանց բուժման, պացիենտների միայն 5 տոկոսն է բարդությունների հետ բախվում:

В Армении провели 95 анализов на коронавирус – министр
В Армении провели 95 анализов на коронавирус, результаты всех были отрицательными. Об этом на заседании правительства заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, в Армении на сегодняшний день есть 850 лабораторных тестов для определения коронавируса, и еще 3000 тестов будет получено в скором будущем.
За последние 2 дня, по словам министра, армяно-иранскую границу пересекли 69 грузовиков. Всех на территории Армении сопровождали специалисты, товары выгружались на специальных точках, после чего автомобили возвращались в Иран.
Кроме того, вчера из Ирана приехали 52 гражданина Армении, в полете их сопровождал специалист, который должен был выяснить, есть ли среди них больные, чтобы в Армении были готовы их принять. Однако все граждане чувствовали себя хорошо, их поместили под домашнее наблюдение.
По словам министра, сегодня многие утверждают, будто осмотра врача и измерения температуры недостаточно, однако с эпидемиологической точки зрения более эффективных мер просто не существует.
«Все возможное делается, чтобы предотвратить проникновение инфекции в Армению», - уверил министр.
Он напомнил, что в Иране, по последним данным 139 зараженных и 19 летальных исходов. В Грузии вчера вечером также обнаружили одного пациента с коронавирусом – он приехал из Ирана через Азербайджан, то есть это «привозной случай». 4 людей, контактировавших с ним на границе, изолировали на 14 дней и протестировали – тесты на коронавирус были отрицательными.
Министр напомнил, что новый коронавирус мало чем отличается от гриппа H1N1. Большая часть пациентов выздоравливает, более того – большинство выздоравливает даже без лечения. Лишь около 5% пациентов сталкиваются с осложнениями.