Հայտնի է կանեփի օգտագործման մահացու վտանգը
Բժիշկները եկել են այն եզրակացության, որ կանեփը շատ վնասակար է սրտի համար եւ կարող է հանգեցնել սրտի կաթվածի, գրում է Daily Mail-ը:
Սրտի ամերիկյան ասոցիացիան վերանայել է այս խնդրի վերաբերյալ բոլոր հասանելի տեղեկությունները եւ այժմ խորհուրդ է տալիս խուսափել կանեփի օգտագործումից` սիրտը պաշտպանելու համար:
Կազմակերպության հայտարարության մեջ նշվում է, որ մարիխուանա ծխելը հանգեցնում է մի շարք նույնպիսի հետեւանքների, ինչպիսիք են ծխախոտ ծխելը, ինչը երբեմն հանգեցնում է ծխողների շրջանում մահվան ելքի:
Հետազոտության մեջ նշվում է, որ եթե կանեփի օգտագործումը, որպես դեղամիջոց, կարող է օգտակար լինել, ապա այն ծխելը, ընդհակառակը, վնասում է սիրտը:
Փորձագետները եկել են այն եզրակացության, որ կանեփի մեջ պարունակվող քիմիական նյութերը ծխելուց հետո մեկ ժամվա ընթացքում կարող են սրտի ռիթմի խափանումներ առաջացնել:
Կանեփի տոքսինները կարող են ազդել արյան ճնշման, սրտի կրճատումների հաճախականության վրա եւ կարող են բորբոքում առաջացնել: Այս բոլոր գործոնները հանդիսանում են սրտի հիվանդությունների եւ ինսուլտների հիմնական մեղավորները:
Կազմակերպության նախազգուշացումը վերաբերում է այն մարդկանց, ովքեր օգտագործում են այս նյութը ինչպես հանգստի, այնպես էլ բժշկական նպատակներով:
Հետազոտության հեղինակ, Կոլորադոյի համալսարանի պրոֆեսոր Ռոբերտ Փեյջի խոսքերով՝ կանեփի օգտագործումը կարող է սրտանոթային հիվանդությունների առաջացման, ինչպես նաեւ ինֆարկտների եւ ինսուլտների պատճառ դառնալ:

Названа смертельная опасность употребления каннабиса
Врачи пришли к заключению, что каннабис весьма вреден для сердца и может привести к сердечному приступу, пишет Daily Mail
Американская Ассоциация Сердца пересмотрела всю доступную информацию по этой проблеме и сейчас рекомендует избегать употребления каннабиса, чтобы защитить сердце.
В заявлении организации отмечается, что курение марихуаны приводит к ряду таких же последствий, как и курение табака, которое порою приводит к летальному исходу среди курильщиков.
В исследовании отмечается, что если употребление каннабиса в качестве препарата может приносить пользу, то его курение, наоборот, наносит вред сердцу.
Эксперты пришли к выводу, что химикаты, содержащиеся в каннабисе, могут привести к нарушению сердечного ритма в течение часа после курения.
Токсины в каннабисе обладают способностью влиять на кровяное давление, частоту сердечных сокращений и вызывать воспаление. Все эти факторы являются основными виновниками сердечных заболеваний и инсультов.
Предупреждение организации относится к людям, которые используют данное вещество как в рекреационных, так и в медицинских целях.
По словам автора исследования, профессора Колорадского университета Роберта Пейджа, употребление каннабиса может становиться причиной возникновения сердечно-сосудистых заболеваний, а также инфарктов и инсультов.