Գիտնականներին առաջին անգամ հաջողվել է կանգնեցնել ծերացումը
Թել Ավիվի համալսարանից գիտնականներին առաջին անգամ հաջողվել է կանգնեցնել ծերացումը հիպերբարիկ թթվածնային թերապիայի միջոցով, որը մեծացնում է տելոմերների երկարությունն ու օրգանիզմին օգնում ազատվել վնասված բջիջներից: Այս մասին ասվում է Aging ամսագրում:
Հետազոտության ընթացքում 64 տարեկան եւ բարձր տարիքի 35 կամավորներ 60 ամենօրյա հիպերբարիկ թթվածնային թերապիա սեանս են անցել: 30-րդ եւ 60-րդ սեանսի ժամանակ, ինչպես նաեւ կուրսի ավարտից հետո 1-2 շաբաթ անց մասնագետներն ուսումնասիրել են կամավորների արյան նմուշները:
Պարզվել է, որ թթվածնային թերապիան հանգեցրել է տելոմերների երկարության մեծացմանն ավելի քան 20 տոկոսով: Ընդ որում, առավել զգալի փոփոխություն է նկատվել B-բջիջներում, որոնց մոտ հետազոտության ավարտին տելոմերների երկարությունը մեծացել է 37 տոկոսով: Ընդ որում, գիտնականները նշել են ծերացող T-հելպերների եւ ցիտոտոքսիկ լիմֆոցիտների թվի նվազեցում 37 եւ 10 տոկոսով, համապատասխանաբար:

Ученым впервые удалось затормозить старение человека
Ученые из Университета Тель-Авива в Израиле впервые смогли затормозить старение иммунной системы человека с помощью гипербарической кислородной терапии, которая увеличивает длину теломер и помогает организму избавляться от поврежденных клеток. Об этом сообщается в журнале Aging.
В ходе исследования 35 добровольцев в возрасте 64 лет и старше прошли курс из 60 ежедневных сеансов гипербарической оксигенотерапии. На 30-м и 60-м сеансе, а также через 1-2 недели после окончания курса специалисты изучили образцы крови добровольцев, чтобы оценить длину теломер мононуклеарных клеток (различных иммунных клеток) и выраженность признаков их старения.
Как оказалось, оксигенотерапия привела к увеличению длины теломер у T-хелперов, цитотоксических Т-лимфоцитов, естественных киллеров и В-клеток более чем на 20%. При этом наиболее значительные изменения наблюдались в B-клетках, у которых к концу исследования длина теломер увеличилась на 37%. При этом ученые отметили снижение числа стареющих Т-хелперов и цитотоксических лимфоцитов на 37% и 10% соответственно.