Գիտնականները նոր ինսուլին են մշակել, որը կարող է հարմարվել շաքարի մակարդակին
Կոպենհագենի համալսարանի եւ Gubra բիոտեխնոլոգիական ընկերության գիտնականները մշակել են ինսուլինի նոր մոլեկուլ, որն ինքնուրույն հարմարվում է շաքարի մակարդակին: Դրա շնորհիվ հնարավոր կլինի 1-ին տիպի դիաբետով պացիենտների համար նվազեցնել արյան մեջ շաքարի մակարդակը ստուգելու անհրաժեշտությունը:
Ինսուլինի նոր մոլեկուլը բարելավում է արյան մեջ շաքարի մակարդակի կարգավորումը, ինչը դրա օգտագործումն ավելի դյուրին է դարձնում եւ անվտանգ դիաբետով պացիենտների համար, հայտնում է Innovation Origins-ը:
1-ին տիպի դիաբետի ժամանակ օրգանիզմն ինսուլին չի արտադրում, ուստի պացիենտները ստիպված են այս հորմոնը ստանալ ներարկման կամ ինսուլինային պոմպի միջոցով: Դիաբետով պացիենտները ստիպված են պարբերաբար ստուգել արյան մեջ շաքարի մակարդակը, որ ճշտեն ինսուլին ներարկելու անհրաժեշտությունը:
Մշակողների խոսքով՝ ինսուլինի նոր մոլեկուլը ազատում է այս անհրաժեշտությունից՝ երաշխավորելով, որ օրգանիզմը ստանում է ինսուլինի ճիշտ ընտրված քանակություն: Սովորական ինսուլինը միշտ միատեսակ է ազդում՝ նվազեցնում է արյան մեջ շաքարի մակարդակը: Քանի որ նոր մոլեկուլն ինքնուրույն է հարմարվում, ինքն է որոշում՝ անհրաժե՞շտ է ավելի շատ ինսուլին, թե՞ ոչ:
Նոր մշակումն ունի մոլեկուլային կապ, որը թույլ է տալիս գնահատել, թե արյան մեջ ինչպիսին է շաքարի մակարդակը: Երբ արյան մեջ շաքարի մակարդակը բարձր է, մոլեկուլը սկսում է մեծ ակտիվություն դրսեւորել (գործարկվում է վերարտադրման մեխանիզմը): Երբ արյան մեջ շաքարի մակարդակը ցածր է, մոլեկուլը դառնում է պակաս ակտիվ: Այսինքն այն մշտապես ինսուլին է արտադրում, բայց քանակությունը կարգավորում է ըստ անհրաժեշտության:

Ученые разработали новый инсулин, который может адаптироваться к уровню сахара
Ученые из Копенгагенского университета и биотехнологической компании Gubra разработали новую молекулу инсулина, которая самостоятельно адаптируется к уровню сахара. С его помощью можно будет уменьшить потребность пациентов с диабетом 1-го типа проверять уровень сахара в крови.
Как пишет Innovation Origins, новая молекула инсулина улучшает регулирование уровня сахара в крови, что делает его более легким в использовании и безопасным для пациентов с диабетом.
При диабете 1-го типа организм не вырабатывает инсулин, поэтому пациентам приходит вводить этот гормон с помощью инъекций или использованием инсулиновой помпы. Пациентам с диабетом приходится регулярно проверять уровень сахара в крови, чтобы узнать, нужно ли вводить инсулин.
По словам разработчиков, новая молекула инсулина избавляет от этой необходимости, гарантируя, что в организм попадет правильно выверенное количество инсулина. Обычный инсулин всегда действует одинаково – снижает уровень сахара в крови. Поскольку новая молекула самостоятельно адаптируется, она определяет, нужно ли больше инсулина или нет.
Новая разработка имеет молекулярную связь, которая позволяет оценить, сколько сахара в крови присутствует. Когда в крови высокий уровень сахара, молекула начнет проявлять повышенную активность (запускается механизм воспроизведения). Когда уровень сахара в крови ниже, молекула становится менее активной. То есть она постоянно высвобождает инсулин, но регулирует количество по мере необходимости.