Արդյունավե՞տ է արդյոք շաքարային դիաբետի ժամանակ ցածրածխաջրային սննդակարգը
Շաքարային դիաբետի ժամանակ ամեն դեպքում խորհուրդ է տրվում հետեւել ցածրածխաջրային սննդակարգի. խիստ ցածրածխաջրային սննդակարգը դիաբետի ռեմիսիային ավելի հաճախ է նպաստում, քան ցածրճարպայինը, ցույց է տվել խոշոր հետազոտությունը, որը հրապարակվել է The BMJ ամսագրում:
2-րդ տիպի շաքարային դիաբետը աշխարհում ամենատարածված հիվանդություններից մեկն է. այն ախտահարում է 11 մեծահասակից մեկին: Այսպիսի պացիենտների հյուսվածքները ավելի վատ են արձագանքում ինսուլին հորմոնի ազդեցությանը, ինչը արյան մեջ շաքարի մակարդակի քրոնիկական մեծացում է առաջացնում:
Ճիշտ սննդակարգը 2-րդ տիպի շաքարային դիաբետի բուժման պարտադիր մասն է: Հեռավոր անցյալում, երբ բժիշկների տրամադրության տակ դեռ չկար ինսուլինը, սննդակարգում ածխաջրերի քանակության սահմանափակումը հիվանդության դեմ պայքարի շատ տարածված մեթոդ էր: Բայց ժամանակի ընթացքում ցածրածխաջրային սննդակարգերը դարձան պակաս տարածված:
Կարծիք կա, որ ցածրածխաջրային սննդակարգերը նվազեցնում են օրգանիզմ շաքարի մատակարարումը, ուստի օգնում են հիվանդությունը վերահսկել եւ նվազեցնում են դրա բարդությունների զարգացման հավանականությունը:
Նոր հետազոտության հեղինակները վերլուծել են դիաբետի բուժման ժամանակ ցածրածխաջրային սննդակարգի արդյունավետության ապացույցները, որոնք նախկինում ստացվել են 23 հետազոտություններով, ընդգրկել են 47-67 տարեկան ավելի քան 1300 մարդու: Հեղինակները գնահատել են ածխաջրերի փոքր պարունակությամբ սննդակարգը մեկ տարի գործածելու դեպքում: Որպես ստուգիչ սննդակարգ օգտագործվել է ճարպի փոքր պարունակությամբ սննդակարգը:
Պարզվել է, որ ածխաջրերի փոքր պարունակությամբ սննդակարգին հետեւելու դեպքում շաքարային դիաբետի ռեմիսիան 32 տոկոսով ավելի հաճախ է սկսվում, քան ցածրճարպային սննդակարգի դեպքում: Ընդ որում՝ կողմնակի էֆեկտներ չեն դիտվում:
Մարդկանց խմբում, որոնք հետեւել են ածխաջրերի փոքր պարունակությամբ սննդակարգի, գիտնականները նկատել են նաեւ քաշի նվազում, գործածվող դեղերի քանակի պակասեցում, արյան մեջ լիպիդների մակարդակի խտության կարգավորում: Սակայն սննդակարգի այս ազդեցությունները մեկ տարի հետո պակաս արտահայտված էին դառնում:
Գիտնականների խոսքով՝ երկարատեւ օգտագործման դեպքում ցածրածխաջրային սննդակարգերի արդյունքը հայտնի չէ հետազոտությունների սահմանափակ տեւողության պատճառով:

Эффективна ли низкоуглеводная диета при сахарном диабете?
Придерживаться низкоуглеводной диеты при сахарном диабете все же рекомендуется: строгая низкоуглеводная диета способствует ремиссии диабета чаще, чем низкожировая, как показало крупнейшее исследвоание, опубликованное в журнале The BMJ.
Сахарный диабет 2 типа – одно из самых распространенных заболеваний в мире: оно поражает одного из 11 взрослых людей. У таких пациентов ткани хуже реагируют на действие гормона инсулина, что приводит к хроническому увеличению уровня сахара в крови.
Правильная диета – обязательная часть лечения сахарного диабета 2 типа. В далеком прошлом, когда в распоряжении врачей еще не было инсулина, ограничение количества углеводов в рационе было очень распространенной мерой борьбы с болезнью. Но со временем низкоуглеводные диеты стали менее популярными.
Считается, что низкоуглеводные диеты уменьшают поступление сахара в организм, поэтому помогают контролировать заболевание и снижают риск развития его осложнений.
Авторы нового исследования проанализировали доказательства эффективности низкоуглеводной диеты в лечении диабета, которые были полученные ранее в 23 исследованиях, в охвативших более 1300 человек в возрасте 47-67 лет. Авторы оценивали диету с низким содержанием углеводов при применении в течение года. В качестве контрольной диеты использовался рацион с низким содержанием жира.
Как оказалось, при следовании диете с низким содержанием углеводов ремиссия сахарного диабета наступает на 32% чаще, чем при низкожировой диете. Побочных эффектов при этом не наблюдается.
В группе людей, придерживающихся диеты с низким содержанием углеводов, ученые также отметили снижение веса, уменьшение количества употребляемых лекарств, нормализацию концентрации уровня липидов в крови. Однако эти действия диеты становились менее выраженными спустя год.
По словам ученых, эффекты низкоуглеводной диеты при длительном использовании остаются под вопросом в связи с ограниченной продолжительностью исследований.