Ինչպե՞ս ճիշտ չափել մարմնի ջերմաստիճանը
Կորոնավիրուսով վարակված եւ բարձր ջերմություն ունեցող մարդկանց հայտնաբերելու համար պետք է սքանավորել աչքերն ու մատների ծայրերը: Ճակատի հատվածում ջերմաչափումը հուսալի չէ՝ պնդում են Փոթսմուտի համալսարանից գիտնականները:
Ինչպես պատմում է The Daily Mail-ը, մասնագետները բարձր են համարում 38 աստիճան եւ ավելի ջերմությունը: Ընդ որում, պետք է հաշիվ առնելով, որ ոչ բոլոր վարակվածների մոտ է ջերմությունը բարձրանում մինչեւ 38 աստիճան: Բացի այդ, ջերմությունը կարող է բարձրանալ այլ վարակի, ալկոհոլի ընդունման կամ տաք հագուստի պատճառով:
Մասնագետները կոչ են անում չափել ջերմաստիճանը տարբեր հատվածներում: Օրինակ, եթե մարդու ջերմությունը բարձր է, ճակատը տաք կլինի, իսկ ձեռքերը՝ սառը: Պարզապես պետք է ծրագիր, որը կհաշվարկի տարբերությունը: Հուսալիության տեսանկյունից ամենաբարձ ցուցանիշները թերմոմետրինն են, տստ ճշգրտության՝ ռեկտալային թերմոմետրերը:

Как правильно измерять температуру тела?
Для выявления людей, инфицированных коронавирусом и имеющих повышенную температуру тела, нужно сканировать глазные яблоки и кончики пальцев. Измерение температуры в области лба ненадежно, как утверждают ученые из Университета Портсмута.
Как сообщает The Daily Mail, повышенной специалисты считают температуру, равную или превышающую 38С (при замере вне больницы). При этом следует учитывать, что далеко не у всех инфицированных коронавирусом температура поднимается до этого значения. Кроме того, температура может повышаться из-за другой инфекции, из-за принятия алкоголя или теплой одежды. При этом в таких случаях термометр чаще определит повышенную температуру именно при измерении показателей в районе лба.
Специалисты призывают производить измерение температуры в разных зонах. К примеру, если у человека жар, лоб будет горячим, а руки – холодными. Просто необходима программа, которая бы высчитала разницу. С точки зрения надежности измерения температуры, самые высокие показатели у термометров, вводимых в легочную артерию через катетер. Далее по точности идут ректальные термометры и термометры для орального измерения температуры.