Գիտնականները պատմել են կորոնավիրուսի նոր նենգ հատկանիշի մասին
COVID-19-ով պացիենտների սրտի ախտահարումը պայմանավորված է կորոնավիրուսի ներթափանցմամբ եւ սրտի մկանների բջիջներում դրա բազմացմամբ, ինչը հանգեցնում է բջիջների մահվան եւ խախտում է կծկման գործառույթը: Այս մասին զգուշացնում են Սենթ Լուիսում Վաշինգտոնի համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները: Նրանց հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են JACC։ Basic to Translational Science ամսագրում։
Ինչպես պատմում է MedicalXpress-ը, հետազոտողները ցողունային բջիջներ են օգտագործել հյուսված ստեղծելու համար, որը մոդելավորում է մարդու սրտի հյուսվածքի կծկումը: Պարզվել է, որ վիրուսային վարակը ոչ միայն սպանում է սրտամկանների բջիջները, այլեւ ոչնչացնում է առանձին մկանային մանրաթելերը, որոնք պատասխանատու են սրտամկանի կծկման համար: Այս վնասվածքները տեղի են ունենում նույնիսկ բորբոքման բացակայության դեպքում:
Այլ վիրուսային ինֆեկցիաները նույնպես վնասում են սիրտը, սակայն դա անում են այնպիսի իմունային բջիջների չափազանց ակտիվացման հաշվին, ինչպիսիք են T եւ B բջիջները: Նոր կորոնավիրուսի դեպքում խաթարվում է մակրոֆագների, մոնոցիտների եւ դենդրիտային բջիջների ճիշտ գործառույթը:
Ըստ գիտնականների՝ նույնիսկ այն երիտասարդները, ովքեր ունեցել են COVID-19-ի թեթեւ ձեւ, ապագայում կարող են սրտի հետ կապված խնդիրներ ունենալ, ինչը կորոնավիրուսին հատկապես նենգ է դարձնում: Մարզիկները, որոնց հիվանդությունից հետո թույլատրել են վերադառնալ մարզումների, որոշ ժամանակ անց սպիեր են նկատել: Սակայն դեռ հայտնի չէ, արդյոք դա պայմանավորված է վարակի անմիջական ազդեցությա՞մբ, թե՞ համակարգային բորբոքմամբ:

Ученые рассказали о новом коварном свойстве коронавируса
Повреждение сердца у пациентов с COVID-19 вызвано проникновением коронавируса и его размножением в клетках сердечной мышцы, что приводит к гибели клеток и нарушает функцию сокращения. Об этом предупреждают ученые Медицинской школы Вашингтонского университета в Сент-Луисе. Результаты их исследования были опубликованы в журнале JACC: Basic to Translational Science.
Как рассказывает MedicalXpress, исследователи использовали стволовые клетки для создания ткани, моделирующей сокращение сердечной ткани человека. Оказалось, что вирусная инфекция не только убивает клетки сердечной мышцы, но и разрушает отдельные мышечные волокна, ответственные за сокращение сердечной мышцы. Эти повреждения происходят даже при отсутствии воспаления.
Другие вирусные инфекции также повреждают сердце, однако делают это за счет чрезмерной активации таких иммунных клеток, как Т- и B-клетки. При новом коронавирусе нарушается правильная функция макрофагов, моноцитов и дендритных клеток.
По словам ученых, даже у молодых людей, переболевших легкой формой коронавирусной инфекции COVID-19, могут в будущем возникнуть проблемы с сердцем, что делает коронавирус особо коварным. У спортсменов, которым разрешили вернуться к тренировкам после заболевания, через какое-то время наблюдали формирование рубцов. Однако до сих пор было неизвестно, связано ли это с прямым воздействием инфекции или системным воспалением.