Գիտնականները պարզել են առողջության համար վտանգավոր հետեւանքներ այն ընտանիքներում, որտեղ օգտագործվում են գազօջախներ
4 մայիսի, 2024  10:52
Օդի աղտոտվածության ամերիկյան հետազոտությունը ցույց է տվել, որ գազօջախ օգտագործող ընտանիքներում բարձր է ազոտի երկօքսիդի մակարդակը։
«Ես չէի սպասում, որ աղտոտող նյութերի խտությունը ննջասենյակներում կգերազանցի սանիտարական նորմերը գազօջախի օգտագործումից մեկ ժամ հետո եւ այդպես կմնա մի քանի ժամվա ընթացքում, գազօջախն անջատելուց հետո», նշել է Սթենֆորդի կայուն զարգացման դպրոցի պրոֆեսոր Ռոբ Ջեքսոնը, որը Science Advances-ում հրապարակված հոդվածի առաջատար հեղինակն է։
Նրա խոսքով՝ շրջակա միջավայրի աղտոտումը գազի եւ պրոպանի սալօջախներից խնդիր է ոչ միայն խոհարարների եւ այն մարդկանց համար, ովքեր աշխատում են խոհանոցում. դա ամբողջ ընտանիքի խնդիրն է։
Բացի առողջության համար այլ բացասական հետեւանքներից, ազոտի երկօքսիդի կամ NO2-ի բարձր խտություններ շնչելը ժամանակի ընթացքում կարող է ուժեղացնել ասթմայի նոպաները եւ կապվել երեխաների թոքերի զարգացման դանդաղման եւ վաղ մահվան հետ։
Թեեւ NO2-ի արտանետումների մեծ մասը բաժին է ընկնում մարդատար եւ բեռնատար ավտոմեքենաներին, որոնք աշխատում են հանածո վառելիքով, հետազոտողները հաշվարկել են, որ աղտոտող նյութերի խառնուրդը, որն ստացվում է գազի եւ պրոպանի սալօջախներից, ընդհանուր առմամբ կարող է լինել ասթմայի մինչեւ 200 000 դեպքերի պատճառ երեխաների համար։ Հոդվածի հեղինակների կարծիքով՝ դրանց մեկ քառորդը կարող է կապված լինել միայն ազոտի երկօքսիդի հետ։

Ученые выявили опасные последствия для здоровья семей, в домах которых используются газовые плиты
Исследование загрязнения воздуха в американских домах показало, что в семьях с газовыми плитами регулярно вдыхается нездоровый уровень диоксида азота.
«Я не ожидал, что концентрация загрязняющих веществ в спальнях превысит санитарные нормы в течение часа после использования газовой плиты и будет оставаться там в течение нескольких часов после выключения плиты», - отметил профессор Стэнфордской школы устойчивого развития Роб Джексон, старший автор статьи, опубликованной в Science Advances.
По его словам, загрязнение окружающей среды от газовых и пропановых плит - это проблема не только поваров или людей, работающих на кухне: это проблема всей семьи.
Помимо других негативных последствий для здоровья, вдыхание высоких концентраций диоксида азота, или NO2, со временем может усиливать приступы астмы и связано с замедлением развития легких у детей и ранней смертью.
Хотя большая часть выбросов NO2 приходится на легковые и грузовые автомобили, работающие на ископаемом топливе, исследователи подсчитали, что смесь загрязняющих веществ, поступающих из газовых и пропановых плит, в целом может быть причиной до 200 000 случаев астмы у детей в настоящее время. По мнению авторов статьи, четверть из них может быть связана только с диоксидом азота.