Գիտնականները հակամարմիններին նկատմամբ կորոնավիրուսի դիմացկուն շտամ են հայտնաբերել
Տեխասի A&M համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի SARS-CoV-2 BV-1 նոր տարբերակը, որն անձեռնմխելի է վիրուսի մյուս շտամները զսպելու ունակ որոշ չեզոքացնող հակամարմինների նկատմամբ:
MedicalXpress-ում հրապարակված մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ շտամը գենետիկ մարկերներ է միավորում, որոնք կապված են արագ տարածման, հիվանդության ավելի ծանր ընթացքի եւ մարդու իմունային համակարգի նկատմամբ բարձր դիմադրողականության հետ:
Չնայած BV-1-ը հայտնաբերվել է միայն մեղմ մրսածության ախտանիշներով ուսանողի թքի նմուշում՝ վարակման այլ դեպքեր չեն հայտնաբերվել: Մասնագետները վիրուսի այս շտամի թեստի դրական արդյունքներ են ստացել մարտի 5-ին եւ մարտի 25-ին, ինչը վկայում է վարակի ավելի երկար ընթացքի մասին, քան սովորաբար լինում է 18-24 տարեկան հիվանդների մոտ: Ապրիլի 9-ին ստացված թքի երրորդ նմուշը բացասական էր եւ վիրուսի նշաններ չէր պարունակում:
Մինչ ԱՄՆ-ում եւ ամբողջ աշխարհում շատ լաբորատորիաներ հաջորդականացնում են (վերծանում են գենոմը) միայն այն վիրուսները, որոնք առանձնացվել են ծանր COVID-19 ունեցող հիվանդներից, Տեխասի A&M համալսարանի մասնագետներն ավելի լայն հետազոտություն են անցկացնում՝ կորոնավիրուսի պոտենցիալ վտանգավոր տարբերակները գտնելու համար, մինչ դրանք լուրջ հիվանդությունների պատճառ կդառնան: Գիտնականներն արդեն փոխանցել են BV-1 գենոմի հաջորդականության տվյալները GISAID- ին՝ գրիպի դւ կորոնավիրուսի վիրուսների գենոմային տվյալների բազա:

Ученые обнаружили устойчивый к антителам штамм коронавируса
Ученые Техасского университета A&M обнаружили новый вариант коронавируса SARS-CoV-2 BV-1, который оказался неуязвимым к некоторым нейтрализующим антителам, способным сдерживать другие штаммы вируса.
Как сообщается в пресс-релизе, опубликованном на MedicalXpress, штамм сочетает в себе генетические маркеры, связанные с быстрым распространением, более тяжелым течением заболевания и высокой устойчивостью к иммунной системе человека.
Пока BV-1 был найден только в образце слюны студента с симптомами легкого простудного заболевания, других случаев заражения не обнаружено. Положительные результаты тестов на этот штамм вируса специалисты получили 5 марта и 25 марта, что указывает на более продолжительное течение инфекции, чем обычно это происходит у пациентов в возрасте 18-24 лет. Третий образец слюны, полученный 9 апреля, оказался отрицательным и не содержал никаких признаков вируса.
Пока многие лаборатории США и по всему миру проводят секвенирование (расшифровку генома) только у тех вирусов, что выделены у больных тяжелой формой COVID-19, специалисты Техасского университета A&M проводят более широкий скрининг, чтобы найти потенциально опасные варианты коронавируса до того, как они вызовут серьезные заболевания. Ученые уже передали данные о последовательностях генома BV-1 в GISAID — базу геномных данных вирусов гриппа и коронавируса.