Ո՞ր վիտամինների համադրությունն է խորհուրդ տրվում կիրառել կորոնավիրուսի ծանր ձեւի կանխարգելման համար
Կորոնավիրուսի ծանր ձեւի կանխարգելման համար խորհուրդ է տրվում ընդունել C եւ D վիտամիններ մելատոնինի եւ ցինկի համադրությամբ: ՌԻԱ Նովոստիի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել իտալացի գիտնական Սալվատորե Կորաոն:
Իտալիայից գիտնականների խումբը կես տարի հետազոտել է այդ հավելումների ազդեցությունը պացիենտների օրգանիզմի վրա:
Կորաոյի խոսքով՝ ամեն օր պետք է սննդին ավելացնել 1-2 գրամ վիտամին C եւ ամեն ամիս՝ 50 000 միավոր վիտամին D: Ընդ որում, երկրորդն ավելի լավ է խմել դատարկ ստամոքսին: Իսկ մելատոնինը պետք է ընդունել 6-10 միլիգրամ չափաբաժնով ամեն երեկո:
«Ընդ որում, պետք է հաշվի առնել, որ այն կարող է քնկոտություն առաջացնել, այդ պատճառով հակացուցված է որոշ պացիենտների»,-զգուշացրել է պրոֆեսորը:

What combination of vitamins is suitable for prevention of severe COVID-19?
To prevent severe COVID-19, it is recommended to take vitamins C and D in combination with melatonin and zinc, an Italian scientist told RIA Novosti.
A group of scientists from Italy for six months studied the effect of these additives on the organisms of patients. They calculated the dose that should be taken to get the best effect from the drugs.
According to Corrao, one to two grams of vitamin C should be added to food daily and 50,000 international units of vitamin D should be added monthly, while the second is the best drunk on a full stomach. And melatonin should be taken in a dosage of 6 to 10 milligrams every night.
The specialist also added that you need to eat 50 milligrams of pure zinc every day. Given that this substance accumulates in the body, over time, the dose should be reduced by 25 milligrams. The expert recalled that any drugs must be taken under the supervision of a doctor.