Ծխելը եւ ասթման մեծացնում են կորոնավիրուսով կրկին վարակվելու ռիսկը. հետազոտություն
Մարդու օրգանիզմում կորոնավիրուսի նկատմամբ մշտական իմունիտետ չի ձեւավորվում. կրկին վարակվելու ռիսկը պահպանվում է նույնիսկ պատվաստումներից հետո: Եվ այդ ռիսկը հատկապես մեծ է ծխողների, ինչպես նաեւ ասթմա ունեցող մարդկանց մոտ, կարծում են Միսուրիի համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները:
Medportal.ru-ի փոխանցմամբ՝ նրանք վերլուծել են 62 ամերիկյան կլինիկաներից ստացված տվյալներն ավելի քան 9100 հիվանդի առողջական վիճակի վերաբերյալ, ովքեր հոսպիտալացվել են COVID-19-ի ծանր ընթացքով մինչեւ 2020 թվականի նոյեմբեր: Արդյունքները ցույց են տվել, որ հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո միջին հաշվով 3.5 ամիս 63 մարդ (1 տոկոսից պակաս) վերավարակվել է, 2 հիվանդ մահացել է:
Գրեթե բոլոր հիվանդների մոտ շնչառական եւ լյարդային անբավարարության ցուցանիշներն ավելի ցածր էին, քան առաջին վարակումից հետո, եւ նրանցից ոչ մեկին թոքերի երկրորդ օդափոխություն անհրաժեշտ չէր եղել: Ըստ գիտնականների՝ դա կարող է պայմանավորված լինել նրանով, որ երկրորդ անգամ վարակված հիվանդներն ավելի արդյունավետ թերապիա են ստացել, քանի որ բժիշկներն ավելի ու ավելի նոր տվյալներ են ստանում COVID-19-ի բուժման վերաբերյալ՝ բացառելով թունավոր եւ անօգուտ դեղամիջոցը:
Հետազոտության հեղինակները պարզել են նաեւ կրկին վարակվելու հավանական ռիսկային խմբերը: Օրինակ, ծխողները գրեթե կրկնակի անգամ ավելի հավանական է, որ կարող են կրկին վարակվել, քան այն մարդիկ, ովքեր չունեն նիկոտինային կախվածություն: Բրոնխային ասթմայի առկայությունը երեք անգամ մեծացնում է այդ ռիսկը, սեւ ռասային պատկանելը՝ երկու անգամ: Ընդ որում, երկու անգամ վարակվածների շրջանում տարիքային եւ սեռային էական տարբերություններ չկային:

Курение и астма повышают риск повторного заражения коронавирусом – исследование
Пожизненного иммунитета к коронавирусу в организме человека не формируется: риск повторного заражения сохраняется даже после вакцинации. И этот риск особенно высок у курильщиков, а также у людей с астмой, как выяснили ученые из Медицинской школы Университета Миссури.
Как сообщает Medportal.ru, oни проанализировали данные из 62 американских клиник о состоянии здоровья более 9100 пациентов, которые были госпитализированы с тяжелым течением COVID-19 до ноября 2020 года. Результаты показали, что 63 человека (менее 1%) заразились повторно в среднем спустя 3,5 месяца после выписки из стационара. 2 пациента скончались.
Практически у всех пациентов показатели дыхательной и печеночной недостаточности были ниже, чем после первого заражения, ни одному из них не потребовалась повторно вентиляция легких. По мнению ученых, это может быть связано с тем, что во второй раз пациенты получали более эффективную терапию, поскольку врачи получают все больше новых данных о лечении COVID-19, исключая токсичные и бесполезные препараты.
Авторы исследования также определили потенциальные группы риска для повторного заражения: так, у курильщиков вероятность реинфекции почти в два раза выше, чем у людей без никотиновой зависимости. Наличие бронхиальной астмы повышает этот риск в три раза, принадлежность к черной расе — в два раза. При этом среди пациентов, заразившихся дважды, не было существенных различий по возрасту и полу.