Ընթերցանությունը, գլուխկոտրուկները եւ սեղանի խաղերը կարող են 5 տարով հետաձգել Ալցհեյմերի հիվանդությունը․ հետազոտություն
21 հուլիսի, 2021  09:49
Բժշկությանը դեռ անհայտ են Ալցհեյմերի հիվանդության եւ նյարդային համակարգի տարիքային այլ հիվանդությունների արդյունավետ բուժման մեթոդները, սակայն համարվում է, որ կենսակերպի փոփոխությունը կարող առնվազն նվազեցնել դրա զարգացման ռիսկը կամ հետաձգել այն: Նոր հետազոտության հեղինակները 80 տարեկանից բարձր մարդկանց խորհուրդ են տալիս շարունակել կանոնավոր կերպով «մարզել» ուղեղները եւ լավ վիճակում պահել իրենց մտավոր ակտիվությունը:
Medportal.ru-ի փոխանցմամբ՝ այն հարցը, թե կարող է արդյոք ակտիվ մտավոր աշխատանքը ազդել դեմենցիայի վրա, վաղուց է ուսումնասիրվում: Այսօրվա դրությամբ հայտնի է, որ այն մարդկանց մոտ, ովքեր իրենց կյանքի ընթացքում առավել ակտիվորեն են զբաղվում մտավոր գործունեությամբ, տարեց հասակում ճանաչողական գործառույթների անկումը 32%-ով ավելի դանդաղ է ընթանում: Բայց նրանց մոտ, ովքեր քիչ են կարդում, գրում, ոչ բավարար տեղեկատվություն են ստանում եւ մշակում, դեմենցիան ավելի արագ է զարգանում:
Ռաշի համալսարանի գիտնականները կարծում են, որ պարզ մտավոր ակտիվությունը, ինչպիսին է կարդալը, թղթախաղը եւ գլուխկոտրուկները, կարող են երկարացնել ուղեղի առողջությունը նույնիսկ 80-ից բարձր տարիքի մարդկանց մոտ: Իրենց նոր հետազոտության մեջ նրանք հավաքել եւ վերլուծել են 1900 մարդու տվյալներ, որոնց միջին տարիքը 80 տարեկան է եղել: Նրանցից ոչ մեկի մոտ դեմենցիա չի ախտորոշվել:
Ավելի քան 6,8 տարվա դիտարկումների ընթացքում 457 մասնակիցների մոտ ախտորոշվել է Ալցհեյմերի հիվանդություն: Գիտնականները նկատել են, որ առավել բարձր մտավոր ակտիվություն ունեցող մարդկանց մոտ դեմենցիան զարգանում է միջինը 94 տարեկանում, մինչդեռ նրանք, ովքեր ավելի քիչ են «մարզում» իրենց ուղեղը կամ ընդհանրապես դա չեն անում, այս հիվանդությունը հայտնվում է 5 տարի շուտ՝ 89 տարեկանում:
Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ մտավոր ակտիվությունը տոնուսի մեջ պահելը հիվանդության դեմ «կախարդական հաբ» չէ, այլ միայն այն հետաձգելու միջոց:

Reading, puzzles and board games may delay Alzheimer's by 5 years, study claims
Medicine is not yet aware of methods of effective treatment of Alzheimer's disease and other age-related diseases of the nervous system, but it is believed that lifestyle changes can at least reduce the risk of its development or delay it.
The authors of the new study recommend that people over 80 continue to regularly "train" their brains and keep their mental activity in good shape.
According to Medportal.ru, the question of whether active mental work is capable of influencing dementia has been studied for a long time. To date, it is known that in people who are most actively engaged in mental activity during their life, the decline in cognitive functions in old age is 32% slower. But for those who read, write, receive and process insufficient information a little, dementia develops faster
Scientists at Rush University believe that simple mental activities such as reading, playing cards and puzzles can prolong brain health even in people over 80. In their new study, they collected and analyzed data from 1,900 people, with an average age of 80. None of them was diagnosed with dementia.
Over 6.8 years of follow-up, 457 participants were diagnosed with Alzheimer's disease. Scientists have noticed that people with the highest mental activity developed dementia on average at 94 years old, while those who “trained” their brain less or did not do it at all, this disease appeared 5 years earlier, at 89 years old.
However, maintaining mental alertness is not a "magic pill" for a disease, but only a way to delay it.