Ինչպես չթունավորվել մսից․ Կարեւոր խորհուրդներ
Միսը կարող է սննդային թունավորումների վտանգավոր աղբյուր լինել, ուստի այն մշակելիս խորհուրդ է տրվում լրացուցիչ զգուշություն ցուցաբերել:
Եթե եփելուց հետո միսը դնեք այն ափսեում, որի մեջ այն հում վիճակում է եղել, ձեր առողջությունը լուրջ վտանգի կենթարկեք: ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնների (CDC) մասնագետները նշում են, որ հում մսի մեջ առկա մանրէները կարող են փոխանցվել եփած կտորի մեջ: Բացառեք խաչաձեւ վարակման տարբերակը՝ նախապես երկու ափսե պատրաստելով հում եւ եփած մսի համար:
Այս կանոնը, մասնագետների կարծիքով, վերաբերում է բոլոր տեսակի մսերին, այդ թվում՝ թռչնամսին, ծովամթերքներին եւ ձկնեղենին:
Պատրաստելն ավարտելուց հետո խորհուրդ է տրվում անմիջապես լվանալ ափսեները, որոնցում հում միս է եղել: Անպայման օգտագործեք աման լվացող միջոց, ավելի լավ է՝ հակաբակտերիալ միջոց:

Как не отравиться мясом? Важные советы
Мясо может быть опасным источником пищевых отравлений, поэтому при работе с ним рекомендуется проявлять повышенную осторожность.
Если после приготовления мяса вы возвращаете кусок на тарелку, на которой оно лежало сырым, вы подвергаете свое здоровье серьезной опасности. Специалисты Центров по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) отмечают, что бактерии, присутствовавшие в сыром мясе, могут быть занесены на приготовленный кусок. Исключите вариант перекрестного заражения, подготовив две тарелки заранее – для сырого и приготовленного мяса.
Это правило, по словам специалистов, распространяется на все виды мяса, а также птицу, морепродукты и рыбу.
После того как закончите готовку, рекомендуется сразу промыть тарелки, на которых лежало сырое мясо. Обязательно используйте средство для мытья посуды, в идеале – антибактериальные средства.