Նախաճաշին ո՞ր մթերքը կարող է օգնել պայքարել քաղցրի հանդեպ հակման դեմ
Վարսակի շիլան կարող է օգնել պայքարել քաղցրի հանդեպ հակման դեմ։ Նման կարծիք են հայտնել ամերիկացի սննդաբանները, փոխանցում է Eat This, Not That!-ը։
Սննդաբան Տրիստա Բեստի խոսքով՝ նախաճաշի շատ ավանդական մթերքներ, ինչպիսիք են կաթով վարսակի փաթիլները կամ թխվածքները, իրականում մեծացնում են օրական շաքարի ընդունման բաժինը։
«Կաթով վարսակի փաթիլներն արագ կհագեցնեն քաղցը, բայց դուք շուտով քաղց կզգաք, եւ, ամենայն հավանականությամբ, կփորձեք հագեցնել այս քաղցը ավելի շատ ածխաջրերով եւ շաքարով»,-ասել է Բեսթը։
Բժիշկ-սննդաբան Լիզա Յանգը, իր հերթին, նշել է, որ քաղցրի հանդեպ հակման դեմ պայքարելու լավագույն միջոցն իսկապես ամեն օր նախաճաշին վարսակի շիլա ուտելն է։
«Դրա մեջ պարունակվող մանրաթելերը ոչ միայն օգտակար են, այլեւ օգնում են պահպանել արյան մեջ շաքարի պատշաճ մակարդակը եւ նվազեցնում քաղցրի հանդեպ հակումը»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ եթե նախաճաշին սպիտակուցներ եւ ճարպեր ուտեք, դա կարող է նվազեցնել քաղցր ուտելու ցանկությունը, ուստի պետք է վարսակի շիլայի մեջ ավելացնել ցածր յուղայնությամբ կաթ, կտավատի սերմեր եւ հատապտուղներ:

Какой продукт для завтрака поможет побороть тягу к сладкому?
В борьбе с желанием съесть что-то сладкое может помочь завтрак из овсяной каши. Такое мнение выразили американские диетологи, сообщает Eat This, Not That!
По словам диетолога Тристы Бест, многие традиционные продукты для завтрака вроде хлопьев с молоком или выпечки на самом деле увеличивают дневное потребление сахара.
«Завтрак из сладких хлопьев с молоком быстро утолит голод, однако вы скоро снова проголодаетесь, и скорее всего попытаетесь утолить этот голод большим количеством углеводов и сахара», — сказала Бест.
Врач-диетолог Лиза Янг в свою очередь отметила, что лучшим способом бороться с тягой к сладкому действительно является ежедневное употребление овсяной каши на завтрак.
«Клетчатка, содержащаяся в овсяной каше, не только полезна сама по себе, но и помогает поддерживать нужный уровень сахара в крови и снижает тягу к сладкому», — сказала Янг.
По ее словам, если съесть на завтрак белки и жиры, это может ослабить желание съесть что-то сладкое, поэтому стоит добавить в овсянку нежирное молоко, семена льна и ягоды.