COVID-19-ը կարող է ավելի շատ ազդել ուղեղի վրա, քան Ալցհեյմերի հիվանդությունը․ հետազոտություն
COVID-19-ը կարող է ավելի շատ ազդել ուղեղի վրա, քան Ալցհեյմերի հիվանդությունը։ Այս եզրակացության են եկել Ալցհեյմերի դեմ պայքարի հարցով ասոցիացիայի հետազոտողները։
The Daily Mail-ի հաղորդմամբ՝ ամենաշատ ռիսկի տակ են գտնվում նրանք, ում մոտ կորոնավիրուսը ծանր է ընթանում եւ ովքեր հոսպիտալացման կարիք ունեն: Նման հիվանդների մոտ հիշողության խանգարման ախտանիշները եւ մտավոր գործառույթների հետ կապված խնդիրները կարող են մնալ բավական երկար։
Հետազոտության հեղինակները հետեւել են ուղեղի վնասվածքով տարեց հիվանդներին, ովքեր մինչեւ COVID-19-ի պատճառով հոսպիտալացվելը դեմենցիայի որեւէ նշան չունեին: Այնուամենայնիվ, կորոնավիրուսով վարակվելուց որոշ ժամանակ անց ուղեղի վնասվածքի 7 մարկերները զգալիորեն ավելի բարձր են դարձել, քան առանց կորոնավիրուսի, բայց Ալցհեյմերի հիվանդությամբ հիվանդների մոտ։
Իսկ հիվանդանոցում կորոնավիրուսային վարակից մահացածների մոտ այս ցուցանիշների մակարդակն ավելի բարձր է եղել, քան ապաքինվածների եւ հիվանդանոցից դուրս գրվածների մոտ։

Коронавирусная инфекция COVID-19 может нанести человеческому мозгу даже более сильный вред, чем болезнь Альцгеймера. К такому выводу пришли исследователи Ассоциации по борьбе с болезнью Альцгеймера.
Как сообщает The Daily Mail, наибольшему риску подвержены люди с тяжелым течением COVID-19, которым требуется госпитализация. У таких пациентов симптомы расстройства памяти и проблемы с психическими функциями могут оставаться достаточно долгое время.
Авторы исследования наблюдали за пожилыми пациентами с поражением мозга, у которых не было выявлено снижения когнитивных функций или деменции до госпитализации из-за COVID-19. Однако через некоторое время после инфицирования коронавирусом 7 маркеров повреждения головного мозга стали значительно выше, чем у пациентов без коронавируса, но с болезнью Альцгеймера.
А вот у умерших от коронавирусной инфекции в больнице людей уровни данных показателей были выше, чем у тех, которые выздоровели и выписались из больницы.