Ինչո՞վ են վտանգներ ժանգոտ մեխի պատճառով առաջացած վերքերը
Ամառանոցում ոտաբոբիկ քայլելու սիրահարները պետք է հատկապես զգույշ լինեն. Եթե ժանգոտ մեխը ծակի ոտքը, ստացված վնասվածքը կարող է մահվան հանգեցնել։ Այս մասին նախազգուշացնում է վնասվածքաբան Անվար Գինիյատովը (Ռուսաստան)։
«Դոկտոր Պիտեր» պարբերականին տված հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ եթե ժանգոտ մեխի վնասում է ձեզ, այդ իրավիճակում գլխավորը չշփոթվելն է։ Սկզբից բժիշկը խորհուրդ է տալիս ուսումնասիրել վերքը, մշակել այն, վիրակապել եւ շուտափույթ դիմել շտապ օգնության: Եթե ​մեխը խորն է մտել ոտքի մեջ, ապա ռենտգեն հետազոտություն անհրաժեշտ կլինի՝ պարզելու համար՝ արդյո՞ք այն ծակել է ոսկորը։
Եթե օգնության դիմելու հնարավորություն չի եղել եւ վնասվածքից անցել է ավելի քան 12 ժամ, պետք է դիմել վիրաբույժի՝ փտախտի վտանգը եւ վարակիչ հիվանդությունների զարգացումը կանխելու համար: Այդպիսի վերքերի հետեւանքները, ըստ մասնագետի, կարող են շատ տարբեր լինել՝ վնասված անոթների պատճառով արյան կորստից մինչեւ բորբոքում, պրկախտ կամ սեպսիս։
Հատկապես պետք է զգոն լինել, եթե տուժածի մոտ ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում կա, վերքի հատվածը շատ այտուցված է եւ «այրվում» է։ Այդ դեպքում, ըստ բժշկի, մահվան վտանգը մեծանում է։ Ուստի շատ կարեւոր է ոչ թե ինքնաբուժությամբ զբաղվել, այլ անմիջապես դիմել բժշկի։

Чем опасны раны из-за ржавого гвоздя?
Любители ходить босиком на даче должны быть особенно осторожны: если проткнуть ногу ржавым гвоздем, полученная травма может привести к смерти. Об этом предупреждает травматолог Анвар Гиниятов (Россия).
В интервью изданию «Доктор Питер» специалист отметил, что если вы поранились о ржавый гвоздь, в этой ситуации главное — не растеряться. Для начала врач рекомендует осмотреть рану, обработать ее, перевязать и как можно быстрее обратиться в травмпункт.
Если гвоздь вошел глубоко в ногу, необходимо будет сделать рентген, чтобы выяснить, не проткнул ли он кость. Если же не было возможности сразу обратиться за помощью и после получения травмы прошло более 12 часов, необходимо обратиться к хирургу, чтобы исключить риск нагноения и развития инфекционных заболеваний.
Последствия таких ран, по словам специалиста, могут быть самые разные: от потери крови из-за поврежденных сосудов до воспаления, столбняка или сепсиса. Особенно должно насторожить, если у пострадавшего резко повысилась температура, область раны сильно опухла и «горит». В этом случае, по словам врача, риск летального исхода возрастает.