Ո՞ր սննդային սովորությունն է քաղցկեղ առաջացնում
Բժշկական գիտությունների դոկտոր, «ՍՄ-Կլինիկա» ուռուցքաբանական կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Սերյակովը «Իզվեստիա»-ին ասել է, որ ժամանակակից մարդու սննդակարգում գերակշռող գենետիկորեն մոդիֆիկացված մթերքների օգտագործումը քաղցկեղի զարգացման բարձր ռիսկ է ստեղծում։
«Ժամանակակից սննդակարգում գերակշռում է կոնսերվանտներով, կայունացուցիչներով սնունդը։ Մարդիկ հաճախ գենետիկորեն մոդիֆիկացված մթերքներ են ուտում, որոնց օգտագործումը կարող է մարսողական համակարգի ուռուցքաբանության զարգացման հանգեցնել: Բնապահպանական վիճակի վատթարացումը եւս ազդում է քաղցկեղի առաջացման վրա»,- ասել է բժիշկը։
Մասնագետի խոսքով՝ քաղցկեղի առաջացման վրա տարբեր գործոններ են ազդում, այդ թվում՝ ալկոհոլի չարաշահումը, ծխելը։
Բժիշկը նաեւ թվարկել է քաղցկեղի ամենատարածված տեսակները: Այդպես, նրա խոսքով, տղամարդկանց մոտ առավել հաճախ հանդիպում է թոքի, շագանակագեղձի, ստամոքսի, կերակրափողի, միզապարկի եւ հաստ աղիքի քաղցկեղը։ Կանանց մոտ՝ կրծքագեղձի, հաստ աղիքի, մաշկի, արգանդի վզիկի եւ ստամոքսի քաղցկեղը։
Ուռուցքաբանն ընդգծել է, որ մինչեւ 40 տարեկան յուրաքանչյուր մեծահասակ պետք է 3 տարին մեկ անգամ, իսկ 40 տարին անց՝ տարին մեկ անգամ, համալիր հետազոտություն անցնի, փոխանցնում է «Մոսկվա 24»-ը։

Доктор медицинских наук, руководитель онкологического центра «СМ-Клиника» Александр Серяков рассказал «Известиям», что употребление генно-модифицированных продуктов, которые преобладают в рационе современного человека, создает большие риски развития рака.
«В современном рационе преобладает пища с консервантами, стабилизаторами. Люди часто едят генно-модифицированные продукты, употребление которых может привести к развитию онкологии органов пищеварения. Также на возникновение рака влияет и ухудшающаяся экологическая ситуация», – рассказал врач.
По словам специалиста, в целом на возникновение рака влияют разные факторы, в числе которых злоупотребление алкоголем и курение.
Врач также перечислил самые распространенные виды рака. Так, по его словам, у мужчин чаще всего встречается рак легкого, предстательной железы, желудка, пищевода, мочевого пузыря и толстой кишки. У женщин – рак молочной железы, колоректальный, кожи, шейки матки и желудка.
Онколог подчеркнул, что каждый взрослый человек до 40 лет должен проходить комплексные обследования один раз в 3 года, а после 40 лет – один раз в год, передает Москва 24.