Տղամարդկանց առողջության վրա ծխելու վնասակար հետեւանքների երկար ցանկին կարելի է ավելացնել ոսկորների կոտրվածքների վտանգը։
Քաղցկեղի եւ շնչառական հիվանդությունների հետ մեկտեղ ծխող տղամարդկանց մոտ զգալի բարձր է օստեոպորոզի, կոտրվածքների եւ վաղաժամ մահվան ռիսկը, ասվում է Scientific Reports ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտության մեջ:
Նախորդ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ տղամարդիկ ավելի հաճախ են ծխում եւ ծխելու հետ կապված առողջական խնդիրների ավելի մեծ ռիսկի են ենթարկված, քան կանայք:
Նոր հետազոտության ընթացքում Նեւադայի համալսարանի գիտնականները կատարել են 27 ուսումնասիրությունների մետավերլուծություն, որոնք ներառել են վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում ոսկորների կոտրվածքների գրեթե 30 000 դեպքերի վերաբերյալ տվյալներ, եւ եզրակացրել են, որ ծխելը տղամարդկանց մոտ 37 տոկոսով մեծացնում է ոսկորների կոտրվածքների վտանգը:
«Ծխելը օստեոպորոզի եւ կոտրվածքների ռիսկի հիմնական գործոններից մեկն է: Տղամարդիկ, որպես կանոն, ավելի շատ են ծխում, քան կանայք, ինչը մեծացնում է օստեոպորոզի զարգացման ռիսկը, որն ավանդաբար համարվում է կանանց հիվանդություն»,- ասել է հետազոտության հեղինակ դոկտոր Ցին Վուն:
Այս արդյունքները ցույց են տալիս, որ ծխելուց հրաժարվելը զգալիորեն կնվազեցնի կոտրվածքների վտանգը բոլոր ծխողների, հատկապես տղամարդկանց մոտ, նշել են գիտնականները։
Նրանք ավելացրել են, որ բացահայտումները հաստատում են նախորդ հետազոտությունների տվյալները, որոնց համաձայն՝ ոսկորների կոտրվածքներով տղամարդկանց 21-37 տոկոսը մահանում է կոտրվածքից հետո մեկ տարվա ընթացքում:

Ученые обнаружили новые смертельно опасные риски курения
К длинному списку вредных последствий курения для здоровья мужчин можно добавить риск переломов костей.
Наряду с раком и респираторными заболеваниями, у курящих мужчин значительно повышен риск остеопороза, переломов и ранней смерти, говорится в новом исследовании, результаты которого опубликованы в журнале Scientific Reports.
Предыдущие исследования показали, что мужчины чаще курят и имеют более высокий риск связанных с курением проблем со здоровьем, чем женщины.
В новой работе исследователи из Университета Невады провели мета-анализ 27 исследований, включавших данные о почти 30 000 случаев переломов костей за последние три десятилетия, и пришли к выводу, что курение повышает риск перелома костей у мужчин на 37%.
«Курение является одним из основных факторов риска развития остеопороза и риска переломов. Мужчины, как правило, курят больше, чем женщины, что повышает риск развития остеопороза, который традиционно считается женским заболеванием», - рассказал автор исследования доктор Цин Ву.
Эти результаты свидетельствуют о том, что отказ от курения значительно снизит риск переломов у всех курильщиков, особенно у мужчин, отметили ученые.
Они добавили, что полученные результаты подтверждают данные предыдущих исследований, согласно которым от 21% до 37% мужчин с переломами костей умирают в течение года после перелома.