Հատապտուղների ավելցուկը կարող է հանգեցնել քաշի ավելացման, ուստի ավելի լավ է դրանք շատ չուտել, URA.RU-ին ասել է Յամալի հանրային առողջության եւ բժշկական կանխարգելման կենտրոնի գլխավոր բժշկի տեղակալ Նատալյա Պոլովոդովան:
«Հիմա հատապտուղներն ու առաջին մրգերը հասել են, եւ շատերը կորցրել են չափի զգացումը։ Չնայած հատապտուղների կալորիականությունը փոքր է թվում, հենց դրանցով են արջերը ձմեռվա համար պատշաճ քանակությամբ ճարպ հավաքում: Բանն այն է, որ ֆրուկտոզայի գործողության էվոլյուցիոն մեխանիզմը սկզբունքորեն տարբերվում է գլյուկոզայից: Գլյուկոզան ծառայում է էներգիայի արտադրության համար, ֆրուկտոզան՝ դրա կուտակման համար։ Այդ է պատճառը, որ ֆրուկտոզա ընդունելուց կարճ ժամանակ անց մենք նորից քաղց ենք զգում։ Մեզ պետք է նորից էներգիա կուտակել։ Անկասկած, հատապտուղներն ու մրգերը մեր ընկերներն են, որպեսզի այդպես մնա, պետք է սահմանափակենք մեզ»,- պարզաբանել է մասնագետը։
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ բավական է օրական մի բուռ հատապտուղ օգտագործել։ «Օրական մի բուռ հատապտուղը լավ է, կես կիլոգրամն արդեն շատ է։ Վիտամինները չի կարելի ապագայի համար ուտել: Եվ չի կարելի հատապտուղներն ու մրգերը դատարկ ստամոքսին ուտել: Քանի որ դրանք պարունակում են պարզ շաքարներ՝ ֆրուկտոզա եւ գլյուկոզա, որոնք գրեթե անմիջապես հայտնվում են արյան մեջ եւ ուժեղ խթանում են ենթաստամոքսային գեղձը ինսուլինի սինթեզման համար, իսկ այն, իր հերթին, փորձում է հնարավորինս արագ նվազեցնել գլյուկոզան, մարմինը սկսում է «բանկետի շարունակություն» պահանջել։ Ուստի ավելի լավ է հատապտուղներն ու մրգերը հիմնական ուտեստից հետո ուտել»,- հավելել է Պոլովոդովան։

Чем чревато переедание ягод?
Переизбыток ягод может привести к набору веса, поэтому ими лучше не наедаться впрок, рассказала URA.RU  заместитель главного врача Ямальского центра общественного здоровья и медицинской профилактики, кандидат биологических наук Наталья Половодова.
«Сейчас пошли ягоды и первые фрукты, и многие дорвались. Хотя калорийность ягод кажется небольшой, именно на них медведи нагуливают приличный объем зимнего жира. Дело в том, что эволюционно механизм действия фруктозы коренным образом отличается от глюкозы. Глюкоза служит для производства энергии, фруктоза — для ее накопления. Поэтому через короткое время после приема фруктозы мы снова чувствуем голод. Нам нужно снова запасать энергию. Бесспорно, ягоды и фрукты - это наши друзья, чтобы это так и оставалось, нужно себя ограничивать», - объяснила специалист.
По словам собеседницы агентства, в день достаточно употреблять горсть ягод. «Горсть ягод в день - это хорошо, полкило - уже чересчур. Витаминов нельзя наесться впрок. И не стоит употреблять ягоды и фрукты на голодный желудок. Так как они содержат простые сахара фруктозу и глюкозу, которые почти молниеносно оказываются в крови и сильно стимулируют поджелудочную железу к синтезу инсулина, а он, в свою очередь, старается как можно быстрее снизить глюкозу, организм начинает требовать «продолжения банкета». Поэтому лучше есть ягоды и фрукты после основного приема пищи», - добавила Половодова.