Ի՞նչ կապ կա սրտանոթային հիվանդությունների եւ առողջ սննդի սահմանափակ հասանելիության միջեւ
2017-2018 թթ. ԱՄՆ-ում սրտանոթային հիվանդությամբ տառապող 10 մարդուց գրեթե 4-ը սովի՝ ադեկվատ սննդի սահմանափակ կամ անորոշ հասանելիության է բախվել, ինչն ավելի քան երկու անգամ ավել է երկու տասնամյակ առաջ գրանցված ցուցանիշի համեմատ, ասվում է հետազոտության մեջ, որի արդյունքները հրապարակվել են  JAMA Cardiology ամսագրում։
Սրտանոթային հիվանդությունները շարունակում են մահվան հիմնական պատճառը մնալ ԱՄՆ-ում, իսկ սննդակարգն ամենամեծ ներդրումն ունի սրտի հիվանդություններից մահվան մեջ, նշում են Միչիգանի համալսարանի գիտնականները։
Նրանք պարզել են, որ բոլոր սրտանոթային հիվանդությունները, բացառությամբ սրտի իշեմիկ հիվանդության, ավելի տարածված են սննդի դեֆիցիտ ունեցող մարդկանց մոտ:
Հետազոտության համար Միչիգանի բժշկության թիմը վերլուծել է Առողջապահության եւ սննդընդունման ազգային հետազոտության տվյալները, որոնք ներկայացնում են 312 միլիոն չափահաս ամերիկացիների 1999-ից 2018 թթ: Նրանք պարզել են, որ 2017-2018 թթ սրտանոթային հիվանդություններով մարդկանց 38.1 տոկոսը քաղց է զգացել՝ 1999-2000 թթ 16.3 տոկոսի դիմաց:
Հիմնվելով արդյունքների վրա՝ հետազոտողները նկարագրել են երկկողմանի կապը՝ նշելով, որ սննդի հետ կապված անապահով մարդկանց շրջանում սրտանոթային հիվանդությունների առաջացման ռիսկը կարող է բարձր լինել եւ հակառակը:
«Սննդային անվտանգության բացակայությունը սրտանոթային հիվանդություններ ունեցող մարդկանց շրջանում տարածված խնդիր է, եւ մենք տեսնում ենք, որ այդ խնդիրը վերջին տարիներին էլ ավելի տարածված է դարձել»,- նշել են հետազոտողները:

What is link between cardiovascular disease and limited access to healthy eating?
Nearly 4 in 10 people with cardiovascular disease in the United States experienced hunger - limited or uncertain access to adequate food - in 2017-2018, more than twice as many as two decades earlier, according to a national study published in the journal JAMA Cardiology.
Cardiovascular disease remains the leading cause of death in the United States, and diet is the largest contributor to death from the disease, researchers from the University of Michigan noted.
They found that all cardiovascular and cardiometabolic diseases, except coronary heart disease, were more common among people who were food insecure.
For the study, the Michigan Medicine team analyzed data from the National Health and Nutrition Examination Survey representing 312 million American adults from 1999 to 2018. They found that 38.1 percent of people with cardiovascular disease experienced hunger in 2017-2018, compared to 16.3 percent in 1999-2000.
Based on the findings, the researchers described a two-way relationship, stating that people experiencing food insecurity may have an increased risk of cardiovascular disease, and vice versa.