Ի՞նչ կապ կա սրտանոթային հիվանդությունների եւ առողջ սննդի սահմանափակ հասանելիության միջեւ
2017-2018 թթ. ԱՄՆ-ում սրտանոթային հիվանդությամբ տառապող 10 մարդուց գրեթե 4-ը սովի՝ ադեկվատ սննդի սահմանափակ կամ անորոշ հասանելիության է բախվել, ինչն ավելի քան երկու անգամ ավել է երկու տասնամյակ առաջ գրանցված ցուցանիշի համեմատ, ասվում է հետազոտության մեջ, որի արդյունքները հրապարակվել են  JAMA Cardiology ամսագրում։
Սրտանոթային հիվանդությունները շարունակում են մահվան հիմնական պատճառը մնալ ԱՄՆ-ում, իսկ սննդակարգն ամենամեծ ներդրումն ունի սրտի հիվանդություններից մահվան մեջ, նշում են Միչիգանի համալսարանի գիտնականները։
Նրանք պարզել են, որ բոլոր սրտանոթային հիվանդությունները, բացառությամբ սրտի իշեմիկ հիվանդության, ավելի տարածված են սննդի դեֆիցիտ ունեցող մարդկանց մոտ:
Հետազոտության համար Միչիգանի բժշկության թիմը վերլուծել է Առողջապահության եւ սննդընդունման ազգային հետազոտության տվյալները, որոնք ներկայացնում են 312 միլիոն չափահաս ամերիկացիների 1999-ից 2018 թթ: Նրանք պարզել են, որ 2017-2018 թթ սրտանոթային հիվանդություններով մարդկանց 38.1 տոկոսը քաղց է զգացել՝ 1999-2000 թթ 16.3 տոկոսի դիմաց:
Հիմնվելով արդյունքների վրա՝ հետազոտողները նկարագրել են երկկողմանի կապը՝ նշելով, որ սննդի հետ կապված անապահով մարդկանց շրջանում սրտանոթային հիվանդությունների առաջացման ռիսկը կարող է բարձր լինել եւ հակառակը:
«Սննդային անվտանգության բացակայությունը սրտանոթային հիվանդություններ ունեցող մարդկանց շրջանում տարածված խնդիր է, եւ մենք տեսնում ենք, որ այդ խնդիրը վերջին տարիներին էլ ավելի տարածված է դարձել»,- նշել են հետազոտողները:

Почти 4 из 10 людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями в США сталкивались с голодом - ограниченным или неопределенным доступом к адекватной пище - в 2017-2018 годах, что более чем в два раза больше, чем двумя десятилетиями ранее, говорится в национальном исследовании, результаты которого были опубликованы в журнале JAMA Cardiology.
Сердечно-сосудистые заболевания остаются главной причиной смерти в США, а рацион вносит наибольший вклад в смерть от этого заболевания, отмечают исследователи из Мичиганского университета.
Они обнаружили, что все сердечно-сосудистые заболевания и кардиометаболические заболевания, за исключением ишемической болезни сердца, были более распространены среди людей, испытывающих дефицит продовольствия.
Для исследования команда Michigan Medicine проанализировала данные Национального обследования здоровья и питания (National Health and Nutrition Examination Survey), представляющие 312 миллионов взрослых американцев в период с 1999 по 2018 год. Они обнаружили, что 38,1% людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями сталкивались с голодом в 2017-2018 годах, по сравнению с 16,3% в 1999-2000 годах.
Исходя из полученных результатов, исследователи описали двустороннюю связь, заявив, что люди, испытывающие нехватку продовольствия, могут иметь повышенный риск сердечно-сосудистых заболеваний, и наоборот.
«Отсутствие продовольственной безопасности является распространенной проблемой среди людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями, и мы видим, что в последние годы эта проблема стала еще более распространенной», - отметили исследователи.