ԱՄՆ-ում հավանություն են տվել ծանր աղիքային ինֆեկցիայի բուժման համար կղանքի փոխպատվաստմանը
ԱՄՆ-ում հավանություն են տվել ծանր աղիքային ինֆեկցիայի բուժման համար կղանքի փոխպատվաստմանը։ Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Սննդամթերքի եւ դեղերի  վերահսկման վարչությունը (FDA:
Ferring Pharmaceuticals ընկերության Rebyota դեղամիջոցը դոնորական կղանքից, լուծողականից եւ աղի լուծույթից բաղկացած կղանքային կախույթ է: Այն հոգնայի միջոցով մեկ անգամ ներարկվում է հիվանդի ուղիղ աղու մեջ:
Rebyota-ն նշանակվելու է Clostridioides difficile կրկնվող ինֆեկցիայի բուժման համար, գրում է Stat-ը։ Այս ինֆեկցիան, որը խախտում է աղիքների առողջ բակտերիաների հավասարակշռությունը, ուղեկցվում է ուժեղ փորլուծությամբ, տենդով, սրտխառնոցով եւ փորացավերով։
Հաստ աղու սուր բորբոքումը կարող է վտանգավոր լինել կյանքի համար․ միայն ԱՄՆ-ում դրանից ամեն տարի մահանում է 15-30 հազար պացիենտ։
Դեղը մշակվել է 10 տարի, վերջին հետազոտությունների համաձայն, Rebyota-ի օգտագործումը 30 տոկոսով նվազեցնում է հիվանդության կրկնման հավանականությունը։
Ներկայումս սա աշխարհում երկրորդ պաշտոնական թույլտվությունն է պացիենտների բուժման նպատակով միկրոբիոմայի փոխպատվաստման կլինիկական օգտագործման համար։ Առաջինը տրվել է Ավստրալիայում մեկ ամիս առաջ՝ Clostridioides difficile բակտերիայից առաջացած ինֆեկցիաները բուժելու համար:

В США одобрили пересадку фекалий для лечения тяжелой кишечной инфекции
В США одобрили пересадку фекалий для лечения тяжелой кишечной инфекции, этом сообщает Федеральное агентство по контролю за продуктами и лекарствами США (FDA).
Препарат Rebyota компании Ferring Pharmaceuticals представляет собой фекальную суспензию из донорского стула, слабительного и физраствора. Он однократно вводится в прямую кишку пациента с помощью клизмы.
Rebyota будет назначаться для лечения рецидивирующей инфекции Clostridioides difficile, пишет Stat. Эта инфекция, нарушающая баланс здоровых бактерий кишечника, сопровождается сильной диареей, лихорадкой, тошнотой и болями в животе. Сильное воспаление толстой кишки может быть опасным для жизни — только в США от него ежегодно умирают 15-30 тыс. пациентов.
Лекарство разрабатывалось в течение 10 лет, согласно последним исследованиям, использование Rebyota на 30% снижает вероятность возникновения рецидива заболевания.
На данный момент, это второе в мире официальное разрешение на клиническое использование трансплантации микробиоты для лечения пациентов. Первое выдали в Австралии меньше месяца назад для лечения инфекций, вызванных бактериями Clostridioides difficile.