Ճանաչենք հիվանդությունները. հետծննդաբերական դեպրեսիա
Հետծննդաբերական դեպրեսիան (որի ախտանշանները քիչ են տարբերվում սովորական դեպրեսիայի ախտանշաններից) վտանգավոր է ոչ միայն նորաթուխ մայրերի, այլեւ նորածինների համար։ Լոնդոնի հիգիենայի եւ մերձարեւադարձային բժշկության դպրոցի եւ Սանգաթ կենտրոնի աշխատակիցների համատեղ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ երեխաների 44 տոկոսը, որոնք դեպրեսիվ մայրիկներ ունեն, զարգացման սանդղակի վատ ցուցանիշներ են ցուցադրել։
Մինչդեռ առողջ մայրիկներ ունեցող երեխաների պարագայում այդ ցուցանիշը երեխաների ընդհանուր թվի 20 տոկոսն է կազմել։ Զարգացման դանդաղման պատճառն այն է, որ հետծննդաբերական դեպրեսիա ունեցող մայրերը չեն կարողացել կրծքով կերակրել եւ օգտագործել են մանկական խառնուրդներ։
Ինչո՞ւ է առաջանում հետծննդաբերական դեպրեսիա
Ինչո՞ւ է առաջանում հետծննդաբերական դեպրեսիա, եւ արդյո՞ք կարելի է խուսափել դրանից։ Հետծննդաբերական (այն բժշկության մեջ անվանում են նաեւ «պոստնատալ») դեպրեսիան առաջին անգամ նկարագրվել է դեռեւս Հիպոկրատի աշխատություններում։
Բայց դեպրեսիվ խանգարման (որն առաջանում է անմիջապես ծննդաբերությունից հետո) այս տեսակի առաջին լուրջ գիտական հիմնավորումները հայտնվել են միայն XX դարում։ Ըստ վիճակագրության՝ ամբողջ աշխարհում մայրերի միջինը 13 տոկոսը տառապում է այդ դեպրեսիայով, ինչը դրսեւորվում է ամբողջ օրվա ընթացքում տրամադրության կտրուկ վատացմամբ, կյանքի եւ ցանկացած հաճույքի հանդեպ հետաքրքրության կորստով, մռայլ ապագայի սպասմամբ, քնի եւ ախորժակի խանգարմամբ, երեխայի հանդեպ կապվածության զգացման բացակայությամբ։ Ժամանակին չհայտնաբերված եւ, հետեւաբար, չբուժված դեպրեսիան կարող է հանգեցնել այնպիսի լուրջ հոգեկան հիվանդության, ինչպիսին է երկբեւեռ փսիխոզը (ընդհուպ մինչեւ ինքնասպանությունների փորձերը)։
Հետծննդաբերական դեպրեսիայի ենթարկվելու ամենաքիչ «շանս ունեն» ուշ՝ 30-ից հետո ծննդաբերող կանայք։ Վալենսիայի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի գիտնականները պարզել են, որ հետծննդաբերական դեպրեսիայի առաջացման ռիսկը տարիքի հետ կրճատվում է։ Նրանք մշակել են մեթոդիկա, որը թույլ է տալիս կանխատեսել հետծննդաբերական դեպրեսիան 80 տոկոս  դեպքերում՝ գնահատելով ռիսկի այնպիսի գործոնները, ինչպիսին են ժառանգականությունը, հոգեկան խնդիրների առկայությունն ընտանիքի անդամների շրջանում, երիտասարդ մայրերին սոցիալական աջակցության մակարդակը եւ այլն։
Հայրիկների հետծննդաբերական դեպրեսիան
Ամերիկյան Նորֆոլք քաղաքի (Վիրջինիա) բժշկական համալսարանի գիտնականների հետազոտություններն ապացուցել են. տղամարդիկ կանանց հավասար կարող են տառապել հետծննդաբերական դեպրեսիայով։ Մասնագետներն ուսումնասիրել են 43 հետազոտություն, որոնց մասնակցել է 28 հազար մարդ 1980-2009թթ. ընթացքում։ Դրանցում ուսումնասիրվել է հայրերի պահվածքն այն բանից հետո, երբ նրանց երեխաները եղել են 3 ամսականից մինչեւ մեկ տարեկան։ Պարզվել է, որ հայրերի մոտ 10 տոկոսը հետծննդաբերական դեպրեսիա է ունեցել։ Համեմատության համար. տղամարդկանց միայն 5 տոկոսն է տառապում դեպրեսիայով մեկ տարվա ընթացքում։ Հետազոտությունների հեղինակներ՝ դոկտորներ Ջեյմս Փոլսոնի եւ Շառլեյն Բեյզմորի կարծիքով՝ «դա նշանակում է, որ երեխայի սպասող կամ հայր դարձած տղամարդկանց դեպրեսիան լուրջ սոցիալական խնդիր է»։
Ինչպե՞ս բուժել հետծննդաբերական դեպրեսիան
Ամերիկացի մանկաբույժները գտել են հետծննդաբերական դեպրեսիայից ազատվելու պարզ միջոց։ Նրանց կարծիքով՝ հետծննդաբերական դեպրեսիայի կանխարգելման համար բավական է ամեն օր 3 ժամվա ընթացքում հպվել երեխայի մաշկին ձեռքերով կամ այտերով, սենսորային շփում իրականացնել եւ շոյել։ Դա 80 տոկոսով իջեցնում է խնդրի առաջացման հավանականությունը, քանի որ այդ ժամանակ կանանց արյան մեջ մշակվում է օքսիտոցին հորմոնը, որը բարելավում է ինքնազգացողությունն ու վստահություն հաղորդում։ Այդ հպումները նպաստավոր ազդեցություն են ունենում նաեւ նորածինների համար։ «Մաշկ-մաշկ հպումները նվազեցնում են երեխայի նյարդայնությունը, նրանք ավելի քիչ են լալիս եւ ավելի լավ են քնում՝ մորը հանգստանալու եւ տամադրությունը լավացնելու հնարավորություն տալով»,- համոզված են գիտնականները։ Բացի այդ,  օգտակար է ոչ միայն երեխային շոյելը, այլեւ օրը 2 ժամ «կենգուրուում» գրկած պահելը։ «Այս թերապիան ամենաարդյունավետն է եղել հետծննդաբերական դեպրեսիայի կանխարգելման այլ մեթոդիկաների շարքում»,- նշել են մանկաբույժները։
Հետծննդաբերական դեպրեսիայի դեմ եւս մեկ արդյունավետ միջոց է Օմեգա-3 հագեցած ճարպաթթուների կանոնավոր ընդունումը հղիության ժամանակ, որոնք մեծ քանակությամբ պարունակվում են ձկան յուղում եւ ընկույզներում։ Փորձի շրջանակում գիտնականները 26 հղի կանանց առաջարկել են ընդունել ձկան յուղի պատիճներ եգիպտացորենի ձեթով։ Կանայք պատիճներն սկսել են ընդունել հղիության 24-րդ շաբաթից եւ շարունակել են դա անել ծննդաբերությունից հետո։ Ծննդաբերությունից հետո գիտնականները փորձել են պարզել, թե արդյոք կանայք հետծննդաբերական դեպրեսիայի ախտանշաններ զգում են։ Պարզվել է, որ ապատիայի եւ անտարբերության ավելի արտահայտված նշաններ ունեցել են այն կանայք, որոնք ընդունել են պատիճները եգիպտացորենի ձեթի հետ։ Ձկան յուղ ընդունած կանայք ավելի հաճախ են լավ տրամադրություն ունեցել եւ լի են եղել լավատեսությամբ։ Գիտնականները կարծում են, որ հագեցած ճարպաթթուների այս ազդեցությունը կապված է նյարդային համակարգի վրա դրանց ազդեցության հետ։ Օմեգա-3-ը սնուցում է ուղեղի բջիջները՝ նպաստելով նյարդային իմպուլսների ավելի լավ հաղորդմանը եւ դրանով իսկ կանխում է գրգռվածությունն ու ուժերի անկումը։

Знайте болезни в лицо: Послеродовая депрессия
Послеродовая депрессия (симптомы которой мало чем отличаются от симптомов обычной депрессии) опасна не только для молодых мам, но и для новорожденных. Исследования сотрудников Лондонской школы гигиены и тропической медицины совместно с сотрудниками Центра Сангат показали, что 44% детей с депрессивными матерями демонстрировали плохие результаты по шкале развития.
В то время как у детей со здоровыми матерями такие проблемы наблюдались не более чем у 20% от общего числа детей. Причина задержки в развитии произошла из-за того, что матери в состоянии послеродовой депрессии не могли кормить грудью, и использовали детские смеси.
Почему возникает послеродовая депрессия
Почему возникает послеродовая депрессия и можно ли ее избежать? Впервые описание признаков послеродовой (ее еще называют в медицине «постнатальной» депрессии) можно встретить еще в трудах Гиппократа.
Но первые серьезные научные обоснования этой формы депрессивного расстройства, развивающейся непосредственно после родов, появились только в XX веке. По статистике, в среднем, 13 % матерей во всем мире в послеродовом периоде страдают от депрессии, которая проявляется в виде резкого снижения настроения в течение всего дня, утрата интереса к жизни и любым удовольствиям, мрачном видении будущего, нарушении сна и аппетита, отсутствия привязанности к ребенку. Вовремя недиагностированная и, следовательно, нелеченая депрессия может привести к такому серьезному психическому заболеванию, как биполярный психоз (вплоть до суицидальных попыток).
Наименьший шанс стать жертвой послеродовой депрессии — у «старородящих» (т. е., женщин, рожающих после 30-ти). Испанские ученые из Политехнического университета Валенсии установили, что риск развития послеродовой депрессии сокращается с возрастом. Они разработали методику, позволяющую прогнозировать послеродовую депрессию в 80% случаев, оценивая такие факторы риска, как наследственность, наличие психиатрических проблем у членов семей испытуемых, уровень социальной поддержки молодых матерей и т. д.
Послеродовая депрессия у пап
Исследования, проводимые американскими учеными из медицинского университета города Норфолк (Вирджиния) доказали: мужчины могут страдать от послеродовой депрессии наравне с женщинами. Специалисты проанализировали 43 исследования, в которых участвовали 28 тысяч человек с 1980 по 2009 год. В них изучалось поведение отцов после того, как их детям исполнялось от трех месяцев до года. Как оказалось, почти 10% отцов испытывают послеродовую депрессию. Для сравнения, порядка лишь 5% мужчин страдают от депрессии в течение года. По мнению авторов исследований, докторов Джеймса Полсона и Шарнейла Бейзмора, «Это означает, что депрессия у мужчин, ждущих ребенка или ставших отцами, представляет собой серьезную социальную проблему».
Как лечить послеродовую депрессию
Американские педиатры нашли простой способ избавления от послеродовой депрессии. По их мнению, для профилактики послеродовой депрессии достаточно в течение 3 часов ежедневно прикасаться к коже ребенка руками или щеками, осуществлять сенсорный контакт и поглаживания. Это снижает риск возникновения недуга на 80%, поскольку в это время в крови женщины вырабатывается гормон окситоцин, который улучшает самочувствие и придает уверенность. Такие касания также благотворно влияют и на новорожденного. «Касания „кожа к коже“ в разы уменьшают нервозность ребенка, дети меньше плачут и лучше спят, давая возможность маме отдыхать и улучшать настроение», — уверены ученые. Кроме того, полезно не только гладить ребенка, но и носить его 2 часа в день в «рюкзачке-кенгуру». «Подобная терапия оказалась самой эффективной среди прочих методик предупреждения послеродовой депрессии», — уточнили педиатры.
Еще одно эффективное средство от послеродовой депрессии, по мнению все тех же неутомимых американских исследователей, — это регулярный прием во время беременности полиненасыщенных жирных кислот Омега-3, которые в большом количестве содержатся в рыбьем жире и орехах. В рамках эксперимента ученые предложили 26-и беременным женщинам принимать капсулы с рыбьим жиром, а другие 26 участниц эксперимента принимали плацебо-капсулы с кукурузным маслом. Прием капсул женщины начали с 24-ой недели беременности и продолжили после родов. После родов ученые провели анкетирование, целью которого было выяснить — испытывают ли дамы симптомы послеродовой депрессии. Оказалось, что более выраженные признаки апатии и уныния проявляли дамы, которые принимали капсулы с кукурузным маслом. Женщины, принимавшие рыбий жир, чаще всего, пребывали в хорошем настроении и были полны оптимизма. Ученые предполагают, что такое действие полиненасыщенных жирных кислот связано с их влиянием на нервную систему. Омега-3 питают клетки мозга, способствуя лучшей передаче нервных импульсов, и тем сам предотвращают раздражительность и упадок сил.