Միչիգանի համալսարանի գիտնականները գնահատել են 5800 մթերք եւ ստեղծել են մարդու առողջության եւ շրջակա միջավայրի վրա դրանց ազդեցությունից կախվածության վարկանիշ: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature Food ամսագրում։
Պարզվել է, որ տավարի եւ վերամշակված մսի (նրբերշիկ, բեկոն) հաշվին ստացվող կալորիաների օրական քանակի 10 տոկոսից հրաժարվելը կարող է էական ազդեցություն ունենալ։ Եթե դրանք փոխարինեք մրգերից, բանջարեղենից, հատիկաընդեղենից եւ ծովամթերքից ստացված կալորիաներով, ապա կարող եք օրական ստանալ 48 լրացուցիչ րոպե առողջ կյանք, իսկ ջերմոցային գազերի արտանետումը մթնոլորտ, որը կապված է մեկ մարդու սննդի հետ, կնվազի մեկ երրորդով:
«Ընդհանուր առմամբ, դիետիկ ուղեցույցները չունեն հատուկ եւ գործնական խորհուրդներ, որոնք դրդում են մարդկանց փոխել իրենց վարքը: Եվ նրանք հազվադեպ են խոսում շրջակա միջավայրի վրա սննդի ազդեցության խնդրի մասին»,-հայտնել է հետազոտության համահեղինակ Կատերինա Ստիլիանոուն։
Գիտնականներն իրենց աշխատանքում օգտագործել են վերջերս մշակված դիետոլոգիական ինդեքսներ։ Դրանք արտացոլում են առողջ կյանքի րոպեների քանակը, որոնք կապված են տարբեր մթերքների օգտագործման հետ: Օրինակ՝ հոթ-դոգը կարող է օրական կրճատել 36 րոպե առողջ կյանք, իսկ դրա փոխարեն ընկույզի մեկ չափաբաժինը կավելացնի 26 րոպե:
Սննդի էկոլոգիական ազդեցությունը գնահատելիս հաշվի են առնվել դրա արտադրության, վերամշակման, թափոնների եւ մի շարք այլ գործոնների՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը։
Շրջակա միջավայրի եւ առողջության համար ամենաբարենպաստ մթերքներն են ընկույզը, մրգերը, բանջարեղենը, հատիկաընդեղենը, ամբողջահատիկ ձավարեղենը եւ ծովամթերքը: Առավել վնասակար եւ վտանգավոր են մսի տարբեր տեսակները (տավարի միս, խոզի միս, գառան միս), ներառյալ վերամշակված միսը:
Հետազոտության հեղինակները խորհուրդ են տալիս բոլորին ընտրել այնպիսի սնունդ, որը եւ՛ օգտակար է առողջության համար, եւ՛ նվազագույն բացասական ազդեցություն ունի շրջակա միջավայրի վրա: Նրանք կարծում են, որ որոշ վնասակար մթերքների նպատակային փոխարինումը օգտակար մթերքներով կարող է հսկայական ազդեցություն ունենալ:

Small changes in diet to improve health and help save planet
Researchers from the University of Michigan evaluated 5,800 foods and created a ranking of their impact on human health and the environment, Nature Food reported.
Giving up 10 percent of daily calories from beef and processed meats (sausages, bacon) can have a significant effect. If you replace them with calories from fruits, vegetables, legumes and seafood, you can get 48 extra minutes of healthy life a day, and the greenhouse gas emissions associated with one person's diet would be reduced by a third.
The scientists used newly developed dietary indices in their work. They reflect the number of healthy minutes associated with eating different foods. For example, a hot dog might reduce 36 minutes of healthy life per day, while a serving of nuts instead would add 26 minutes.
When evaluating the environmental impact of food, the environmental impact of its production, processing, waste, and several other factors were taken into account.
The most environmentally and health-friendly foods were nuts, fruits, vegetables, legumes, whole grains, and seafood. The most harmful and dangerous are various types of meat (beef, pork, and lamb), including processed meat.
The authors of the study recommend that everyone choose foods that are both healthy and have a minimal negative impact on the environment. They believe that the targeted substitution of some unhealthy foods for healthy ones can have a huge effect.