Երրորդ ախտորոշումը նույն ընտանիքում. Հազվադեպ հիվանդությունների մասին պատմում է բժիշկ գենետիկը
Ողնուղեղային մկանային ատրոֆիան (ՈՄԱ), հատկապես վաղ մանկականը՝ առաջին տեսակի ատրոֆիան, թեպետ հազվադեպ, բայց ահարկու հիվանդություն է։ Եթե բուժումը չսկսվի երեխայի ծնվելուց անմիջապես հետո, ընդ որում՝ շատ թանկ բուժումը, երեխան կմահանա մինչեւ 2 տարեկան դառնալը։ Բայց հիվանդությունը, որպես կանոն, ախտորոշվում է ոչ անմիջապես, եւ երբ ծնողները հասկանում են, որ երեխան խնդիրներ ունի, արդեն ուշ է լինում։
Ողնուղեղային մկանային ատրոֆիան ժառանգական նյարդամկանային հիվանդություն է, որի պատճառը ոսկրածուծի մոտոնեյրոնների ֆունկցիաների աստիճանական եւ անշրջելի խախտումն է, ինչը հանգեցնում է  մկանների թուլացման, այնուհետեւ՝ ատրոֆիայի։
1-ին տեսակի ՈՄԱ-ի դեպքում երեխայի մոտ կյանքի առաջին ամիսներին կամ անգամ առաջին շաբաթներին նկատվում է մկանային թուլություն։ «Այսինքն՝ երեխան ֆիքսում է հայացքը, նա մտավոր հետամնացություն չունի, բայց կա մկանային թուլություն. եթե առաջ նա շարժում էր թաթիկներն ու տոտիկները, ապա դադարում է անել դա, հետո առաջանում են կլլման հետ կապված խախտումներ, այնուհետեւ սկսվում են շնչառական խնդիրներ, եւ երեխան մահանում է։ Հիվանդանում են այն երեխաները, որոնց ծնողները որոշակի գենետիկ մուտացիայի կրողներ են։ Այսինքն՝ ծնողներից յուրաքանչյուրը պետք է մուտացիայի կրող լինի, որպեսզի երեխան ունենա երկու մուտացիա եւ առաջ գա հիվանդությունը։ Եվ եթե երկու ծնողները մուտացիայի կրողներ են, ապա հիվանդության կրկնվելու հավանականությունը նրանց երեխաների մոտ կազմում է 25 տոկոս, իսկ դա շատ մեծ թիվ է»,- NEWS.am Medicine-ին պարզաբանում է բժիշկ-գենետիկ Նաթելլա Կոստանդյանը։
Մենք պայմանավորվել էինք խոսել առհասարակ հազվադեպ հիվանդությունների մասին, բայց սահուն անցանք կոնկրետ ՈՄԱ-ին, որովհետեւ  անցած տարվա ընթացքում բժշկի մոտ ընդունելություն են ունեցել միանգամից երկու ընտանիքներ, որոնցում այդ հիվանդությունից մահացել է երկու երեխա։ Դեպքերը ցնցել էին բժշկին իրենց նմանությամբ, իրավիճակի լրջության հարցում ծնողների կամ, գուցե, բնակության վայրի բժիշկների անհասկացողությամբ։
Ընտանիքներից մեկում, որտեղ մեկ առողջ երեխա կա, երկրորդ երեխան մահացել է ՈՄԱ-ից։ Դա եղել է մի քանի տարի առաջ, ինչից հետո ծնողները մուտացիայի կրող լինելու թեստ են հանձնել, նրանց նախազգուշացրել են, որ իրենց դեպքում հիվանդության կրկնության հավանականությունը հաջորդ երեխայի մոտ շատ մեծ է։ Ուստի մայրը, հենց որ հղիանա, պետք է նախածննդյան զննում անցնի։ Բայց ընտանիքը դիմել է Նաթելլա Կոստանդյանին, երբ  երրորդ երեխան արդեն 3 ամսական է եղել։ Նրան նույնպես ահավոր ախտորոշում են դրել՝ ՈՄԱ, եւ ներկայում երեխան, հիմնադրամներից մեկի աջակցությամբ, թանկարժեք բուժում է ստանում։ «Բայց երեխան սկսել է դեղեր ստանալ, երբ արդեն թոքերի արհեստական շնչառության սարքին է միացված եղել, իսկ այդ փուլում հիվանդությունն անբուժելի է։ Եթե հիվանդությունն ախտորոշվեր գոնե ծնվելուց անմիջապես հետո, ապա կարելի էր կանգնեցնել այն։ Իհարկե, Հայաստանում նման բուժումն առայժմ անհասանելի է, բայց Ռուսաստանում արդեն դրական փորձ կա»,- ասել է բժիշկը։
Իմ զարմացած հարցին, թե եթե ծնողները նախազգուշացվել էին, հղիությունը տանող բժիշկը տեղյակ էր, ուրեմն ինչո՞ւ է այդպես պատահել, Նաթելլա Կոստանդյանը պատասխանել է, որ չգիտի, թե որ օղակում է շղթան խախտվել. ծնողներն իրե՞նք չեն հասկացել, թե որքան լուրջ է վիճակը, գինեկոլո՞գը մինչեւ վերջ չի հասկացել, թե խոսքն ինչի մասին է, թե՞ մայրը պարզապես չի տեղեկացրել իր գինեկոլոգին...
Մոտավորապես նույն վիճակն է երկրորդ ընտանիքի պարագայում, որտեղ երկու երեխա է մահացել ՈՄԱ-ից, մեկը՝ յոթ ամսականում, երկրորդը՝ երեք։
Նաթելլա Կոստանդյանը ՈՄԱ ախտորոշում է կայացրել երկրորդ երեխայի համար, եւ նրա մահվանից հետո ծնողներին տվել են եզրակացություն, որ հիվանդության կրկնության հավանականությունը շատ մեծ է, այնպես որ՝ մայրը պետք է բուժզննում եւ նախածննդյան թեստ անցնի, հենց որ հղիանա։ Կինն, իհարկե, եկել է, բայց... հղիության 35-րդ շաբաթում, երբ պտղի հետազոտումն արդեն պարզապես անիմաստ էր։ Բժշկի տարակուսած արձագանքին ի պատասխան՝ կինն ասել է. «Աստված մեծ է»։
Կինը վերջերս ծննդաբերել է, երեխայից անալիզներ են վերցրել, եւ մինչ մենք զրուցում էինք բժշկի հետ, եկավ ախտորոշումը՝ 1-ին տեսակի ՈՄԱ, երրորդը նույն ընտանիքում։
Այս երեխայի դեպքում, ասում է Նաթելլա Կոստանդյանը, գոնե կարելի կլինի փորձել անմիջապես սկսել բուժումն ու փրկել նրան։ «Մենք կսկսենք աշխատել հիմնադրամների հետ, որպեսզի արագ ձեռնարկենք բուժումն ու երեխային շանս տանք։ Այդ կինն արդեն երրորդ կեսարյան հատման է ենթարկվել, եթե այս երեխան էլ չապրի, նա այլեւս չի կարողանա ծննդաբերել»,- ասում է բժիշկը։
ՈՄԱ նախածննդյան թեստը, ինչպես ասում է գենետիկը, հնարավորություն է տալիս հետազոտել պտուղը հղիության 11-12-րդ շաբաթում, եւս 3-4 շաբաթ տեւում է ախտորոշումն ինքը, եւ դրական արդյունքի դեպքում կարելի է ընդհատել հղիությունը։ Այս մուտացիայի կրող հանդիսացող ծնողների համար կատարյալ տարբերակը ԱՄԲ միջամտությունն է, երբ կատարվում է սաղմի ՈՄԱ հետազոտություն, եւ կնոջը ներարկվում է միայն առողջ սաղմ։
Խոսակցությունը նորից սահուն անցնում է ընդհանուր հասկացությանը՝ հազվադեպ հիվանդություններ։ Համաշխարհային չափորոշիչներով հազվադեպ են համարվում այն հիվանդությունները, որոնցից յուրաքանչյուրը հազզվադեպ է հանդիպում առանձին վերցրած։ Յուրաքանչյուր երկիր իր թիվն ունի՝ միջինը 2 000 բնակչի պարագայում մեկ դեպքից հազվադեպն է։ Կան երկրներ, որոնք հազվադեպ են համարում մեկը 10 000-ի դեպքում։ Բայց եթե գումարենք բոլոր հազվադեպ հիվանդությունները, դրանք քիչ չեն լինի։ Անգամ գիտաժողովներից մեկի ժամանակ այսպիսի նշանաբան կար. «Հազվադեպ, բայց ոչ միայնակ»։
«Ինչո՞ւ են հազվադեպ հիվանդությունները հատուկ ուշադրություն պահանջում։ Որովհետեւ, եթե դրանք անգամ բուժելի են, դեղագործական ընկերությունները դրանց բուժման համար միջոցներ չեն ներդնում, դա շահավետ չէ։ Բոլոր երկրներում դրանց ներգրավում են որոշակի հիմնադրամների, կամ բուժումը ստանձնում է պետությունը։ Հազվադեպ հիվանդությունները բուժվում են այսպես կոչված օրֆանային (որբ) դեղերով, որոնք այնքան էլ հաճախ չեն օգտագործվում, ուստի շատ թանկ են»,- ասել է բժիշկը։
Հազվադեպ հիվանդություններից են, ՈՄԱ-ից բացի, Պոմպեի հիվանդությունը, բազմաթիվ նյութափոխանակային հիվանդությունները՝ մուկոպոլիսախարիդոզ, նաեւ ֆենիլկետոնուրիան, բայց այն արդեն օրֆանային չի համարվում, քանի որ դրա համար կա հասանելի բուժում։ «Կան հիվանդություններ, որոնք մենք Հայաստանում անգամ չենք տեսել։ Մեզ մոտ պատահում են դեպքեր, երբ  ախտորոշումները «բաց» են մնում, մենք դրանք պարզապես  չենք բացահայտում, քանի որ չկան ախտորոշման մատչելի մեթոդներ, կամ պացիենտները մահանում են ավելի շուտ, քան հայտնվում են մասնագետի մոտ, որը կարող է ճիշտ ախտորոշում կայացնել»,- պարզաբանում է նա՝ ավելացնելով, որ աշխարհի տարբեր շրջաններում հազվադեպ հիվանդությունների ցուցակը տարբեր է։ Այսպես, Ռուսաստանում պարբերական հիվանդությունը համարվում է հազվադեպ, իսկ Հայաստանում յուրաքանչյուր չորրորդ մարդը մուտացիայի կրող է։
Ամեն տարի փետրվարի 28-ին (կամ 29-ին նահանջ տարում) նշվում է Հազվադեպ հիվանդությունների միջազգային օրը (Rare Disease Day)։ Այդ օրը 2008թ. հաստատվել եւ անցկացվում է Հազվադեպ հիվանդությունների եվրոպական կազմակերպության (EURORDIS) եւ պացիենտների ազգային միավորումների ավելի քան 65 գործընկերների կողմից։
Կատարված հետազոտությունների (2019) համաձայն՝ հազվադեպ հիվանդություններով տառապում է աշխարհի բնակչության 3,5-5,9 տոկոսը, դա համարժեք է 300 մլն մարդու ամբողջ աշխարհում (աշխարհի ենթադրվող 7,5 մլրդ բնակչության 4 տոկոսը)։
ԵՄ-ում հազվադեպ հիվանդություններ ունի 36 մլն մարդ։ ԱՄՆ-ում այդ մարդկանց թիվը, ըստ գնահատականների, 25-30 մլն է։
Այսօրվա դրությամբ բացահայտվել են ավելի քան 6 000 տարբեր հազվադեպ հիվանդություններ։ Հազվադեպ հիվանդությունների 72 տոկոսը գենետիկ է, մյուսները՝ վարակների, ալերգիայի եւ շրջակա միջավայրի գործոնների հետեւանք են։ Հազվադեպ գենետիկ հիվանդությունների 70 տոկոսն ի հայտ է գալիս մանուկ հասակում։

Third diagnosis in one family: Armenian geneticist on rare diseases
Spinal muscular atrophy, especially early infantile, i.e., type 1, is a rare but terrible disease. If treatment is not begun immediately after birth, and is very expensive, the child dies before the age of 2 years. But the disease is usually not diagnosed immediately, and when parents realize that the child has a problem, it is too late.
Spinal muscular atrophy is a hereditary neuromuscular disease caused by the gradual and irreversible dysfunction of the spinal motor neurons, which leads to weakening and then atrophy of the muscles.
With type 1 SMA, a child notices muscle weakness in the first months or even the first weeks of life. "In other words, the child fixes his eyes, he is not mentally retarded, but he has muscle weakness, if earlier he moved his arms and legs, he stops doing that, then there are disorders of swallowing, then respiratory disorders begin, and the child dies. Children whose parents carry a certain genetic mutation have the disease. That is, each of the parents must be a carrier for the child to have two mutations and manifest the disease. If both parents are carriers of the disease, their children have a 25% chance of repeating it and that is a very high probability," said Armenian Geneticist Natella Kostandyan, who is a physician, to NEWS.am Medicine.
We had agreed to talk about rare diseases in general, but we are now turning to the topic of SMA, because last year the doctor saw two families who had lost two children to this disease. The doctor was struck by the similarity of the cases and the lack of understanding of the parents, or perhaps of the doctors in the community, as to the seriousness of the situation.
In one family with one healthy child, a second child died of SMA. This was several years ago, after which the parents were tested for carriage and warned that in their case, the likelihood of the next child repeating the disease was very high. Therefore, the mother, as soon as she gets pregnant, should undergo prenatal diagnosis. But the family turned to Natella Konstandyan when the third child was 3 months old. He was also diagnosed with the terrible diagnosis of SMA, and the child is currently receiving expensive treatment with the support of a foundation. "But the child began receiving medication when he was already on a ventilator, and at that point the disease is incurable. If the disease had been diagnosed at least immediately after birth, it could have been stopped. True, such treatment is not yet available in Armenia, but we already have positive experience in Russia," she said.
To my question of surprise that if the parents were warned, the doctor conducting the pregnancy was aware of why everything happened so, Natella Kostandyan answers that she does not know at what point the chain was broken: the parents themselves did not understand how serious, the gynecologist did not understand what it was about, or even mom just did not inform her gynecologist ...
About the same situation with the second family who had two children who died of SMA, one at seven months old and one at three months old.
The second child was diagnosed with SMA by Natella Kostandyan, and after his death, the parents were given a conclusion that the probability of recurrence of the disease was very high, so the mother should come for examination and a prenatal test as soon as she became pregnant. The woman came, of course, but... in the 35th week of pregnancy, when it just didn't make sense to examine the fetus anymore. To the doctor's perplexed response, the woman said: "God is great."
The woman had recently given birth, the baby was tested, and while we were talking to the doctor, the diagnosis came in - type 1 SMA - the third diagnosis in one family.
In the case of this child, says Natella Kostandyan, at least it would be possible to try to start treatment right away and save him.  "We will start working with the foundations to start treatment quickly and give the child a chance. This woman is having her third C-section, if this baby doesn't survive as well, she won't be able to give birth again," she says.
The prenatal test for SMA, the geneticist says, allows the fetus to be examined at 11-12 weeks of pregnancy, another 3-4 weeks for the diagnosis itself, and if the result is positive, the pregnancy can be terminated. The ideal variant for parents carrying this mutation is IVF treatment, when an embryo is tested for SMA, and only the healthy embryo is implanted.
Once again, the conversation turns smoothly to the general concept of rare diseases. By global standards, rare are those diseases that are individually rare. Each country has its own figure: on average, it is less than one case per 2,000 population; there are countries that count less than 1 case per 10,000 population. But if you add up all the rare diseases, there are a lot of them. Even during one conference, there was this motto: "Rare but not alone."
"Why do rare diseases require special attention. Because even if they are curable, pharmaceutical companies do not invest in their treatment, it is not profitable. In all countries, certain funds are involved, or their treatment is taken over by the state. Rare diseases are treated with the so-called orphan (orphan) drugs, which are not used very often and are therefore very expensive," says the doctor.
Rare diseases include in addition to SMA Pompe disease, many metabolic diseases - mucopolysaccharidosis, also phenylketonuria, but it no longer refers to orphan diseases, because there is a developed affordable treatment for it. "There are diseases that we haven't even seen in Armenia. We have a lot of diagnoses that remain with a blank column: we simply do not identify them because there are no available diagnostic methods or patients die before they get to a specialist who can make a correct diagnosis," she explains, adding that the list of rare diseases is different in different regions of the world. In Russia, for example, the periodic disease is considered rare, while in Armenia one in four is a carrier of the mutation.
Every year, February 28 (or February 29 in leap years) marks the International Rare Disease Day. This day is established and held by the European Organization for Rare Diseases (EURORDIS) and more than 65 partners from national patient associations since 2008.
According to studies (2019), rare diseases affect 3.5% to 5.9% of the world population, equivalent to 300 million people worldwide (4% of an estimated world population of 7.5 billion).
In the EU, as many as 36 million people live with rare diseases. There are an estimated 25 to 30 million such people in the United States.
To date, more than 6,000 different rare diseases have been identified. 72% of rare diseases are genetic, while others are the result of infections, allergies, and environmental factors. 70% of rare genetic diseases begin in childhood.