Երրորդ ախտորոշումը նույն ընտանիքում. Հազվադեպ հիվանդությունների մասին պատմում է բժիշկ գենետիկը
Ողնուղեղային մկանային ատրոֆիան (ՈՄԱ), հատկապես վաղ մանկականը՝ առաջին տեսակի ատրոֆիան, թեպետ հազվադեպ, բայց ահարկու հիվանդություն է։ Եթե բուժումը չսկսվի երեխայի ծնվելուց անմիջապես հետո, ընդ որում՝ շատ թանկ բուժումը, երեխան կմահանա մինչեւ 2 տարեկան դառնալը։ Բայց հիվանդությունը, որպես կանոն, ախտորոշվում է ոչ անմիջապես, եւ երբ ծնողները հասկանում են, որ երեխան խնդիրներ ունի, արդեն ուշ է լինում։
Ողնուղեղային մկանային ատրոֆիան ժառանգական նյարդամկանային հիվանդություն է, որի պատճառը ոսկրածուծի մոտոնեյրոնների ֆունկցիաների աստիճանական եւ անշրջելի խախտումն է, ինչը հանգեցնում է  մկանների թուլացման, այնուհետեւ՝ ատրոֆիայի։
1-ին տեսակի ՈՄԱ-ի դեպքում երեխայի մոտ կյանքի առաջին ամիսներին կամ անգամ առաջին շաբաթներին նկատվում է մկանային թուլություն։ «Այսինքն՝ երեխան ֆիքսում է հայացքը, նա մտավոր հետամնացություն չունի, բայց կա մկանային թուլություն. եթե առաջ նա շարժում էր թաթիկներն ու տոտիկները, ապա դադարում է անել դա, հետո առաջանում են կլլման հետ կապված խախտումներ, այնուհետեւ սկսվում են շնչառական խնդիրներ, եւ երեխան մահանում է։ Հիվանդանում են այն երեխաները, որոնց ծնողները որոշակի գենետիկ մուտացիայի կրողներ են։ Այսինքն՝ ծնողներից յուրաքանչյուրը պետք է մուտացիայի կրող լինի, որպեսզի երեխան ունենա երկու մուտացիա եւ առաջ գա հիվանդությունը։ Եվ եթե երկու ծնողները մուտացիայի կրողներ են, ապա հիվանդության կրկնվելու հավանականությունը նրանց երեխաների մոտ կազմում է 25 տոկոս, իսկ դա շատ մեծ թիվ է»,- NEWS.am Medicine-ին պարզաբանում է բժիշկ-գենետիկ Նաթելլա Կոստանդյանը։
Մենք պայմանավորվել էինք խոսել առհասարակ հազվադեպ հիվանդությունների մասին, բայց սահուն անցանք կոնկրետ ՈՄԱ-ին, որովհետեւ  անցած տարվա ընթացքում բժշկի մոտ ընդունելություն են ունեցել միանգամից երկու ընտանիքներ, որոնցում այդ հիվանդությունից մահացել է երկու երեխա։ Դեպքերը ցնցել էին բժշկին իրենց նմանությամբ, իրավիճակի լրջության հարցում ծնողների կամ, գուցե, բնակության վայրի բժիշկների անհասկացողությամբ։
Ընտանիքներից մեկում, որտեղ մեկ առողջ երեխա կա, երկրորդ երեխան մահացել է ՈՄԱ-ից։ Դա եղել է մի քանի տարի առաջ, ինչից հետո ծնողները մուտացիայի կրող լինելու թեստ են հանձնել, նրանց նախազգուշացրել են, որ իրենց դեպքում հիվանդության կրկնության հավանականությունը հաջորդ երեխայի մոտ շատ մեծ է։ Ուստի մայրը, հենց որ հղիանա, պետք է նախածննդյան զննում անցնի։ Բայց ընտանիքը դիմել է Նաթելլա Կոստանդյանին, երբ  երրորդ երեխան արդեն 3 ամսական է եղել։ Նրան նույնպես ահավոր ախտորոշում են դրել՝ ՈՄԱ, եւ ներկայում երեխան, հիմնադրամներից մեկի աջակցությամբ, թանկարժեք բուժում է ստանում։ «Բայց երեխան սկսել է դեղեր ստանալ, երբ արդեն թոքերի արհեստական շնչառության սարքին է միացված եղել, իսկ այդ փուլում հիվանդությունն անբուժելի է։ Եթե հիվանդությունն ախտորոշվեր գոնե ծնվելուց անմիջապես հետո, ապա կարելի էր կանգնեցնել այն։ Իհարկե, Հայաստանում նման բուժումն առայժմ անհասանելի է, բայց Ռուսաստանում արդեն դրական փորձ կա»,- ասել է բժիշկը։
Իմ զարմացած հարցին, թե եթե ծնողները նախազգուշացվել էին, հղիությունը տանող բժիշկը տեղյակ էր, ուրեմն ինչո՞ւ է այդպես պատահել, Նաթելլա Կոստանդյանը պատասխանել է, որ չգիտի, թե որ օղակում է շղթան խախտվել. ծնողներն իրե՞նք չեն հասկացել, թե որքան լուրջ է վիճակը, գինեկոլո՞գը մինչեւ վերջ չի հասկացել, թե խոսքն ինչի մասին է, թե՞ մայրը պարզապես չի տեղեկացրել իր գինեկոլոգին...
Մոտավորապես նույն վիճակն է երկրորդ ընտանիքի պարագայում, որտեղ երկու երեխա է մահացել ՈՄԱ-ից, մեկը՝ յոթ ամսականում, երկրորդը՝ երեք։
Նաթելլա Կոստանդյանը ՈՄԱ ախտորոշում է կայացրել երկրորդ երեխայի համար, եւ նրա մահվանից հետո ծնողներին տվել են եզրակացություն, որ հիվանդության կրկնության հավանականությունը շատ մեծ է, այնպես որ՝ մայրը պետք է բուժզննում եւ նախածննդյան թեստ անցնի, հենց որ հղիանա։ Կինն, իհարկե, եկել է, բայց... հղիության 35-րդ շաբաթում, երբ պտղի հետազոտումն արդեն պարզապես անիմաստ էր։ Բժշկի տարակուսած արձագանքին ի պատասխան՝ կինն ասել է. «Աստված մեծ է»։
Կինը վերջերս ծննդաբերել է, երեխայից անալիզներ են վերցրել, եւ մինչ մենք զրուցում էինք բժշկի հետ, եկավ ախտորոշումը՝ 1-ին տեսակի ՈՄԱ, երրորդը նույն ընտանիքում։
Այս երեխայի դեպքում, ասում է Նաթելլա Կոստանդյանը, գոնե կարելի կլինի փորձել անմիջապես սկսել բուժումն ու փրկել նրան։ «Մենք կսկսենք աշխատել հիմնադրամների հետ, որպեսզի արագ ձեռնարկենք բուժումն ու երեխային շանս տանք։ Այդ կինն արդեն երրորդ կեսարյան հատման է ենթարկվել, եթե այս երեխան էլ չապրի, նա այլեւս չի կարողանա ծննդաբերել»,- ասում է բժիշկը։
ՈՄԱ նախածննդյան թեստը, ինչպես ասում է գենետիկը, հնարավորություն է տալիս հետազոտել պտուղը հղիության 11-12-րդ շաբաթում, եւս 3-4 շաբաթ տեւում է ախտորոշումն ինքը, եւ դրական արդյունքի դեպքում կարելի է ընդհատել հղիությունը։ Այս մուտացիայի կրող հանդիսացող ծնողների համար կատարյալ տարբերակը ԱՄԲ միջամտությունն է, երբ կատարվում է սաղմի ՈՄԱ հետազոտություն, եւ կնոջը ներարկվում է միայն առողջ սաղմ։
Խոսակցությունը նորից սահուն անցնում է ընդհանուր հասկացությանը՝ հազվադեպ հիվանդություններ։ Համաշխարհային չափորոշիչներով հազվադեպ են համարվում այն հիվանդությունները, որոնցից յուրաքանչյուրը հազզվադեպ է հանդիպում առանձին վերցրած։ Յուրաքանչյուր երկիր իր թիվն ունի՝ միջինը 2 000 բնակչի պարագայում մեկ դեպքից հազվադեպն է։ Կան երկրներ, որոնք հազվադեպ են համարում մեկը 10 000-ի դեպքում։ Բայց եթե գումարենք բոլոր հազվադեպ հիվանդությունները, դրանք քիչ չեն լինի։ Անգամ գիտաժողովներից մեկի ժամանակ այսպիսի նշանաբան կար. «Հազվադեպ, բայց ոչ միայնակ»։
«Ինչո՞ւ են հազվադեպ հիվանդությունները հատուկ ուշադրություն պահանջում։ Որովհետեւ, եթե դրանք անգամ բուժելի են, դեղագործական ընկերությունները դրանց բուժման համար միջոցներ չեն ներդնում, դա շահավետ չէ։ Բոլոր երկրներում դրանց ներգրավում են որոշակի հիմնադրամների, կամ բուժումը ստանձնում է պետությունը։ Հազվադեպ հիվանդությունները բուժվում են այսպես կոչված օրֆանային (որբ) դեղերով, որոնք այնքան էլ հաճախ չեն օգտագործվում, ուստի շատ թանկ են»,- ասել է բժիշկը։
Հազվադեպ հիվանդություններից են, ՈՄԱ-ից բացի, Պոմպեի հիվանդությունը, բազմաթիվ նյութափոխանակային հիվանդությունները՝ մուկոպոլիսախարիդոզ, նաեւ ֆենիլկետոնուրիան, բայց այն արդեն օրֆանային չի համարվում, քանի որ դրա համար կա հասանելի բուժում։ «Կան հիվանդություններ, որոնք մենք Հայաստանում անգամ չենք տեսել։ Մեզ մոտ պատահում են դեպքեր, երբ  ախտորոշումները «բաց» են մնում, մենք դրանք պարզապես  չենք բացահայտում, քանի որ չկան ախտորոշման մատչելի մեթոդներ, կամ պացիենտները մահանում են ավելի շուտ, քան հայտնվում են մասնագետի մոտ, որը կարող է ճիշտ ախտորոշում կայացնել»,- պարզաբանում է նա՝ ավելացնելով, որ աշխարհի տարբեր շրջաններում հազվադեպ հիվանդությունների ցուցակը տարբեր է։ Այսպես, Ռուսաստանում պարբերական հիվանդությունը համարվում է հազվադեպ, իսկ Հայաստանում յուրաքանչյուր չորրորդ մարդը մուտացիայի կրող է։
Ամեն տարի փետրվարի 28-ին (կամ 29-ին նահանջ տարում) նշվում է Հազվադեպ հիվանդությունների միջազգային օրը (Rare Disease Day)։ Այդ օրը 2008թ. հաստատվել եւ անցկացվում է Հազվադեպ հիվանդությունների եվրոպական կազմակերպության (EURORDIS) եւ պացիենտների ազգային միավորումների ավելի քան 65 գործընկերների կողմից։
Կատարված հետազոտությունների (2019) համաձայն՝ հազվադեպ հիվանդություններով տառապում է աշխարհի բնակչության 3,5-5,9 տոկոսը, դա համարժեք է 300 մլն մարդու ամբողջ աշխարհում (աշխարհի ենթադրվող 7,5 մլրդ բնակչության 4 տոկոսը)։
ԵՄ-ում հազվադեպ հիվանդություններ ունի 36 մլն մարդ։ ԱՄՆ-ում այդ մարդկանց թիվը, ըստ գնահատականների, 25-30 մլն է։
Այսօրվա դրությամբ բացահայտվել են ավելի քան 6 000 տարբեր հազվադեպ հիվանդություններ։ Հազվադեպ հիվանդությունների 72 տոկոսը գենետիկ է, մյուսները՝ վարակների, ալերգիայի եւ շրջակա միջավայրի գործոնների հետեւանք են։ Հազվադեպ գենետիկ հիվանդությունների 70 տոկոսն ի հայտ է գալիս մանուկ հասակում։

Третий диагноз в одной семье: армянский врач-генетик о редких заболеваниях
Спинальная мышечная атрофия, особенно ранняя детская, то есть, первого типа – болезнь хоть и редкая, но страшная. Если не начать лечение сразу после рождения ребенка, причем очень дорогостоящее, ребенок погибает в возрасте до 2 лет. Но болезнь, как правило, диагностируется не сразу, и когда родители понимают, что у ребенка проблемы – бывает уже поздно.
Спинальная мышечная атрофия – это наследственное нервно-мышечное заболевание, причиной которого является постепенное и необратимое нарушение функций мотонейронов спинного мозга, приводящее к ослабеванию, а затем атрофии мышц.
При СМА 1 типа, у ребенка  в первые месяцы или даже в первые недели жизни замечается мышечная слабость. «То есть, ребенок фиксирует взгляд, умственно он не отстает, но у него мышечная слабость, если раньше он двигал ручками-ножками, то перестает это делать, затем бывают нарушения глотания, затем начинаются нарушения дыхания, и ребенок погибает. Болеют дети, у которых родители – носители определенной генетической мутации. То есть каждый из родителей должен быть носителем, чтобы у ребенка были две мутации, и проявилось заболевание. И если оба родителя являются носителями, то вероятность повтора заболевания у их детей составляет 25%, это очень большая цифра», - поясняет для NEWS.am Medicine врач генетик Нателла Костандян.
Мы договорились поговорить  о редких болезнях вообще, но плавно переходим конкретно на СМА, потому что за прошедший год на приме у врача были сразу две семьи, в которых от этой болезни погибли два ребенка. Случаи сильно поразили врача своей похожестью։ непониманием родителями или, возможно, врачами по месту жительства серьезности ситуации.
В одной из семей, где есть один здоровый ребенок, второй ребенок скончался от СМА. Это было несколько лет назад, после чего родителям сделали тест на носительство и предупредили, что в их случае вероятность повтора заболевания у следующего ребенка очень велика. Поэтому мама, как только забеременеет,  должна пройти пренатальную диагностику. Но семья обратилась к Нателле Констандян, когда третьему ребенку исполнилось 3 месяца. Ему также поставили страшный диагноз - СМА, и в настоящее время ребенок при поддержке одного из фондов получает дорогостоящее лечение. «Но ребенок начал получать препараты, когда уже был на искусственной вентиляции легких, а на этом этапе болезнь неизлечима. Если бы болезнь была диагностирована хотя бы сразу после рождения, то ее можно было бы остановить. Правда, в Армении такое лечение пока недоступно, но в России уже есть положительный опыт», - рассказала она.
На мой удивленный вопрос о том, что если родители были предупреждены, ведущий беременность врач был в курсе, почему же все так случилось, Нателла Костандян отвечает, что не знает, в каком звене оборвалась цепочка: родители сами не поняли, насколько все серьезно, гинеколог недопонял, о чем идет речь, или даже мама просто не проинформировала своего гинеколога...
Примерно такая же ситуация со второй семьей, у которой два ребенка погибли от СМА, один – в семимесячном, второй – в трехмесячном возрасте.
Диагноз СМА был поставлен Нателлой Костандян второму ребенку, и после его смерти родителям дали заключение, что вероятность повторения болезни очень велика, так что маме следует прийти на обследование и на проведение пренатального теста, как только она забеременеет. Женщина, конечно, пришла, но… на 35-ой неделе беременности, когда исследовать плод уже было просто бессмысленно. На недоуменную реакцию врача, женщина сказала: «Бог велик».
Женщина недавно родила, у ребенка взяли анализы, и пока мы беседовали с врачом, пришел диагноз – СМА 1 типа – третий диагноз в одной семье.
В случае с этим ребенком, говорит Нателла Костандян, хотя бы можно будет попытаться сразу начать лечение и спасти его.  «Мы начнем работу с фондами, чтобы быстро начать лечение и дать ребенку шанс. У этой женщины уже третье кесарево сечение, если и этот ребенок не выживает, она больше не сможет рожать», - говорит она.
Пренатальный тест на СМА, как говорит генетик, дает возможность исследовать плод на 11-12-ой неделе беременности, еще 3-4 недели длится сама диагностика, и в случае положительного результата можно прервать беременность. Идеальный вариант для родителей, которые являются носителями данной мутации – это процедура ЭКО, когда на СМА исследуется зародыш, и женщине имплантируется только здоровый эмбрион.
Разговор снова плавно переходит на общее понятие – редкие болезни. По общемировым стандартам редкие - это те болезни, которые встречаются каждая в отдельности редко. У каждой страны своя цифра: в среднем это реже чем один случай на 2000 населения, есть страны, которые считают реже чем 1 случай на 10 000 населения. Но если все редкие болезни суммировать, их наберется немало. Даже во время одной из конференций был такой девиз: «Редкие, но не одинокие».
«Почему редкие болезни требуют особого внимания. Потому что если даже они излечимы, фармкомпании не вкладывают средства в их лечение, это не выгодно. Во всех странах к этому привлекают определенные фонды, или их лечение берет на себя государство. Редкие заболевания лечатся так называемыми орфанными (сиротскими) препаратами, которые не очень часто используются и поэтому очень дорогие», - говорит врач.
К редким болезням относятся помимо СМА болезнь Помпе, много обменных болезней - мукополисахаридоз, также фенилкетонурия, но она уже не относится к орфанным, поскольку для нее есть разработанное доступное лечение. «Есть заболевания, которые мы в Армении даже не видели. У нас очень много диагнозов, которые остаются с пустой колонкой: мы их просто не выявляем, поскольку нет доступных методов диагностики или пациенты умирают раньше, чем попадут к специалисту, который может поставить правильный диагноз», - поясняет она, добавив, что в разных регионах мира список редких заболеваний разный. Так, в России периодическая болезнь относится к редким, а в Армении каждый четвертый – носитель мутации.
Ежегодно 28 февраля (или 29 февраля в високосные годы) отмечается Международный день редких заболеваний (Rare Disease Day). Этот день учрежден и проводится Европейской организацией по редким заболеваниям (EURORDIS) и более чем 65 партнерами из национальных объединений пациентов с 2008 года.
Согласно проведенным исследованиям (2019), редкими заболеваниями страдает 3,5%-5,9% мирового населения, что эквивалентно 300 миллионам человек во всем мире (4% от предполагаемого населения мира в 7,5 миллиарда).
В ЕС с редкими заболеваниями живет до 36 миллионов человек. По оценкам, в США таких людей – 25-30 миллионов человек.
На сегодняшний день выявлено более 6000 различных редких заболеваний. 72% редких заболеваний являются генетическими, другие – результат инфекций, аллергии и факторов окружающей среды. 70% редких генетических заболеваний начинают проявляться в детстве.