2024-ի բյուջեով մենք անվճար տրամադրվող դեղերի ցանկն ընդլայնելու ենք. Նիկոլ Փաշինյան
Մեր երկրում կան անվճար տրամադրվող դեղերի ցանկեր, որոնք անընդհատ ընդլայնվում են: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, ուղիղ եթերում քաղաքացիների տեսահարցերին պատասխանելու ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու Նեյրոֆիբրոզ հիվանդության դեմ գոյություն ունեցող դեղամիջոցը Հայաստանում անվճար չի տրամադրվում, մինչդեռ շատ երկրներում դա անվճար է տրամադրվում, մասնավորապես, Ռուսաստանում, Վրաստանում, Թուրքիայում, Հնդկաստանում:
«Ես գիտեմ, որ 2024-ի բյուջեով մենք այդ դեղերի ցանկն ընդլայնելու ենք: Պրակտիկայում հետեւյալ խպնդիրն ենք առնչվում: Ակնհայտորեն նույն հիվանդության դեմ կան տարբեր դեղամիջոցներ տարբեր ազդեցություններով, տարբեր գներով, տարբեր հասանելիությամբ: Ձեր նշած հիվանդության համար ՀՀ-ն անվճար տրամադրում է դեղամիջոց եւ չենք կարող ասել, որ այն վատ դեղամիջոց է: Դրա անունը Հիդրեա է: Երբեմն պետք է արձանագրենք, որ մենք փորձում ենք այնպես անել, որ բյուջեի ծախսերի մեջ ընտրենք կոնկրետ հիվանդությունների դեմ նախատեսված դեղեր, որտեղ գին-որակ հարաբերակցությունը բալանսավորված եւ տրամաբանական: Երբ որեւէ դեղամիջոց Հայաստանում գրանցված չէ, մենք չենք կարող այդ դեղերը պետական բյուջեի միջոցներից գնենք»,-ասաց Փաշինյանը:

В 2024 году список бесплатных лекарств будет расширен — Никол Пашинян
Списки бесплатно преодставляемых лекарств в Армении постоянно расширяются. Премьер-министр Никол Пашинян заявил об этом, отвечая на видеовопросы граждан в прямом эфире 24 ноября.
Его спросили о том, почему существующие лекарства против нейрофиброза не предоставляются в Армении бесплатно, в то время как во многих странах, в частности, в России, Грузии, Турции и Индии пациенты получают их бесплатно.
«Я знаю, что с бюджетом 2024 года мы расширим список этих препаратов. На практике мы сталкиваемся со следующей проблемой: очевидно, что существуют разные лекарства от одного и того же заболевания, с разным эффектом, разной ценой и разной доступностью. РА предоставляет бесплатное лекарство от упомянутого вами заболевания, и мы не можем сказать, что это плохое лекарство. Оно называется Гидреа. Иногда приходится констатировать, что мы стараемся сделать так, чтобы в рамках бюджетных расходов мы выбирали препараты, предназначенные для конкретных заболеваний, где соотношение цены и качества сбалансировано и логично. Если какое-либо лекарство не зарегистрировано в Армении, мы не можем покупать это лекарство из государственного бюджета», — сказал Пашинян.