Ի՞նչ պետք է իմանալ միկոպլազմայի մասին
Անցած շաբաթների ընթացքում տեղեկատվություն է տարածվել թոքաբորբի նոր բռնկումների մասին Չինաստանում, Դանիայում, Նիդերլանդներում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ֊ի Օհայո նահանգում։
ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի (CDC) կայքից տեղեկանում ենք, որ կենտրոնում հետևում են միկոպլազմային թոքաբորբերի հնարավոր աճին և ծնողներին զգուշացնում թոքաբորբի կասկածի դեպքում անպայման դիմել բժշկի։
Time֊ը հաղորդում է․ նոյեմբերին Չինաստանիը հայտնվել էր ուշադրության կենտրոնում։ Երկրով մեկ թոքաբորբի ալիք էր բարձրացել, հիվանդանում էին հատկապես երեխաները։ Երեխաների շրջանում հիվանդացության հանկարծակի աճի հետ կապված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը դիմել էր Չինաստանին լրացուցիչ համաճարակաբանական և լաբորատոր մանրամասներ տրամադրելու խնդրանքով՝ հասկանալու համար՝ շրջանառվում է արդյոք նոր ախտածին։ Պաշտոնյաների հաղորդմամբ բռնկումները դեռևս մի շարք հայտնի մանրէներով են պայմանավորված։
Ըստ Medscape բժշկական պորտալի՝ չինացի պաշտոնյաները հիվանդության այս վերջին ալիքը վերագրում են այսպես ասած իմունային բացին։ Շատ երեխաներ, որ կարող էին առնչվել տարածված սովորական ախտածինների հետ, մեկուսացված են եղել COVID֊ի հետ կապված սահմանափակումների պատճառով և հիմա վարակվում են սահմանափակումները մեղմացնելու հետևանքով։ Որոշ երեխաների մոտ զարգացել են թոքային հանգույցներ, շատ երեխաների մոտ պարզապես դիտվել է ջերմության բարձրացում՝ առանց հազի։
Նոր ախտածնի մասին կասկածները ցրվում են նաև այն փաստից, որ հիվանդության դեպքերը գրանցվում են հիմնականում երեխաների շրջանում, այլապես հիվանդությունը կդրսևորվեր բոլոր տարիքային խմբերում։
Չինական ԶԼՄ֊ները բռնկումների ալիքի «մեղավոր» են ճանաչել Mycoplasma pneumoniae հարուցչին։
Դանիայի պետական շճաբանական ինստիտուտը հայտարարել էր, որ Դանիայում միկոպլազմայով վարակը հասել է համաճարակի մակարդակի։ Երեխաների շրջանում թոքաբորբի դեպքերի աճի մասին հաղորդում են Նիդեռլանդներում։
Ըստ դանիացի պաշտոնյաների համաճարակներն ի հայտ են գալիս մոտավորապես ամեն չորս տարին մեկ։ Ըստ չինացի կլինիցիստների՝ նախքան COVID֊ը երկրում միկոպլազմայի բռնկումներ էին տեղի ունենում ամեն 3-ից 7 տարին մեկ։
Ի՞նչ է միկոպլազման
Միկոպլազման հարուցիչ է, որը հիմնականում թեթև մրսածության պատճառ է դառնում,  սակայն չի բացառվում ստացիոնար բուժում պահանջող հիվանդության զարգացումը։
Կարող է առաջացնել շնչափողի, բրոնխների, թոքերի բորբոքում։ Միկոպլազմային վարակը կարող է պատճառ դառնալ ասթմատիկ գրոհների կամ ասթմայի նոր ախտանիշների, էնցեֆալիտի (ուղեղի բորբոքում), հեմոլիտիկ անեմիայի (արյան կարմիր գնդիկների պակաս), երիկամների դիսֆունկցիայի, մաշկային խնդիրների։
Միկոպլազմայի մանրէն «սովորական» բջջային պատ չունի, ինչի արդյունքում անխոցելի է շատ հակաբիոտիկների նկատմամբ։
Ինչպե՞ս է տարածվում
Մարդը կարող է հիվանդ չլինել, սակայն քթից կամ կոկորդից վերցված քսուքում կարող են հայտնաբերվել հարուցիչներ։ Հիվանդությունը ծագում է հարուցիչների կողմից շնչառական համակարգի արտաքին շերտի՝ պատի վնասումից։
Հարուցիչը տարածվում է օդակաթիլային ճանապարհով՝ հազալիս կամ փռշտալիս։ Մարդիկ կարող են վարակվել հարուցիչներ պարունակող կաթիլներով օդը շնչելով։
Վարակված անձանց հետ կարճատև շփումը մարդկանց մեծամասնության մոտ վարակման պատճառ չի հանդիսանում։ Ավելի հաճախ հարուցիչները տարածվում են միասին բնակվող անձանց շրջանում։
Վարակվելուց հետո ախտանիշները սովորաբար ի հայտ են գալիս 1-ից 4 շաբաթվա ընթացքում, այսինքն հիվանդությունն ամեն դեպքում ունի գաղտնի ժամանակահատված։ Ախտանիշները կարող են տևել մի քանի շաբաթ։
Շնչափողի և բրոնխների բորբոքման ժամանակ դրսևորվում են կոկորդում ցավ, հոգնածություն, հետզհետե ուժգնացող հազ, գլխացավ, ջերմություն։
Թոքաբորբ ոչ միշտ է զարգանում։ Այն կարող է արտահայտվել բարձր ջերմությամբ և դողէրոցքով, հազով, հոգնածությամբ, խորը շնչելիս թոքերը լրիվ չբացվելու զգացողությամբ, օդի պակասի զգացումով։ Սակայն միկոպլազմայով թոքաբորբ տանող անձինք հաճախ ավելի թեթև են տանում, քան թոքաբորբ լսելիս կարելի է ակնկալել։ Թեթև ախտանիշները մրսածության հետ շփոթելիս՝ մարդիկ կարող են շարունակել իրենց առօրյա կյանքը՝ առանց տանը կամ անկողնում մնալու։
Ախտանիշները երեխաների մոտ
Մինչև հինգ տարեկան երեխաների մոտ դիտվող ախտանիշները կարող են տարբերվել ավելի մեծ երեխաների ու մեծահասակների ախտանիշներից։ Երեխաների մոտ կարող է լինել փռշտոց, քթի փակվածություն, քթահոսություն, կոկորդի ցավ, շնչառության խզզոցներ, աչքերի թացություն, փսխումներ, փորլուծություն։
Զանգեք մասնագետի, եթե Ձեր կամ Ձեր երեխայի մոտ շնչառության դժվարացում կամ այլ ախտանիշներ են դիտվում, որոնք անհանգստացնում են Ձեզ։
Բուժում
Միկոպլազմայով վարակված մարդկանց մեծամասնությունը առողջանում է առանց հակաբիոտիկների օգտագործման։ Կարելի է օգտագործել առանց դեղատոմսի դուրս գրվող դեղերը ինքնազգացողության լավացման համար, սակայն կարևոր է խորհրդակցել մասնագետի հետ։
Ովքե՞ր են գտնվում ռիսկի խմբում
Միկոպլազմայով վարակները սովորաբար հանդիպում են երիտասարդների և դպրոցականների շրջանում։ Վարակվելու ռիսկը համեմատաբար բարձր է մարդաշատ միջավայրում աշխատող և ապրող անձանց շրջանում, ինչպես օրինակ՝ դպրոցներում, հանրակացարաններում, զորամասերում, հիվանդանոցներում։ Հարաբերականորեն բարձր ռիսկի տակ են նաև արդեն իսկ տարած շնչական հիվանդությունից ապաքինվողները, թոքերի հետ կապված խնդիր ունեցող, թուլացած իմունային համակարգ ունեցող մարդիկ։
Ինչպե՞ս կանխարգելել
Միկոպլազմայով հնարավոր է վարակվել մեկից ավել անգամ։ Միկոպլազմայի վարակի դեմ վակցինաներ գոյություն չունեն։ Բժիշկները սովորաբար հակաբիոտիկներ չեն նշանակում կանխարգելման նպատակով։ Հակաբիոտիկներով ինքնաբուժումը և կանխարգելումը տարբերակ չէ։ Ամեն դեպքում կան որոշ միջոցառումներ, որ կարող են պաշտպանիչ նշանակություն ունենալ։
Միկոպլազման, ինչպես շնչական շատ մանրէներ, ամենից հաճախ տարածվում է հազալիս և փռշտալիս։ Առաջին լավագույն կանխարգելիչ միջոցը անձնական հիգիենայի պահպանումն է՝ հաճախ լվանալ ձեռքերը, հատկապես հազալուց կամ փռշտալուց հետո, հանրային վայրերում բռնակներից օգտվելուց հետո ձեռքերը մշակել 70-ից 80% ալկոհոլի հիմքով հեղուկով, շնչական ախտանիշներ նկատելիս՝ կրել բժշկական դիմակ, ամրացնել սեփական օրգանիզմի իմունիտետը բալանսավորված սննդակարգով, կանոնավոր մարզանքով, բավարար հանգստով, խուսափելով ալկոհոլից և ծխելուց։
Կարևոր է նաև միջավայրի հիգիենան, հաճախակի մաքրել մակերեսները, երեխաների խաղալիքները, ընդհանուր օգտագործման իրերը կենցաղային մաքրող հեղուկով (մետաղական մակերեսների դեպքում՝ 70%֊անոց ալկոհոլով), մեկանգամյա օգտագործման սրբիչներով, կատարել պատշաճ օդափոխություն, խուսափել մարդաշատ և վատ օդափոխվող տարածքներում երկար մնալուց։

Что нужно знать о микоплазме?
За последние недели новые вспышки пневмонии были зарегистрированы в Китае, Дании, Нидерландах, Франции и американском штате Огайо.
Как сообщает сайт Центра по контролю и профилактике заболеваний США (CDC), в центре отслеживают возможный рост микоплазменной пневмонии и предупреждают родителей о необходимости обращения к врачу при подозрении на пневмонию.
Как сообщает Time, в ноябре Китай оказался в центре внимания. По всей стране поднялась волна пневмонии, особенно болели дети. Из-за внезапного роста заболеваемости среди детей Всемирная организация здравоохранения попросила Китай предоставить дополнительные эпидемиологические и лабораторные данные, чтобы понять, циркулирует ли новый патоген. По сообщению должностных лиц, вспышки по-прежнему обусловлены рядом известных микробов.
По данным медицинского портала Medscape, китайские чиновники связывают эту последнюю волну заболевания с так называемым иммунным пробелом. Многие дети, которые могли подвергнуться воздействию обычных возбудителей, были изолированы из-за ограничений, связанных с COVID, а сейчас заражаются в результате смягчения ограничений.
Сомнения относительно нового возбудителя развеивает и тот факт, что случаи заболевания регистрируются в основном среди детей, иначе заболевание проявилось бы во всех возрастных группах.
Китайские СМИ считают «виновником» волны вспышек возбудитель Mycoplasma pneumoniae.
Государственный серологический институт Дании сообщил, что микоплазменная инфекция в их стране достигла уровня эпидемии. О росте случаев заболевания пневмонией среди детей заявляют и Нидерланды.
По словам датских чиновников, эпидемии возникают примерно раз в каждые четыре года. А согласно данным китайских клиницистов, до коронавируса вспышки микоплазмы в стране происходили раз в каждые 3-7 лет.
Что такое микоплазма?
Микоплазма - возбудитель, вызывающий преимущественно легкую простуду, однако не исключено развитие заболевания, требующего стационарного лечения. Она может вызвать воспаление трахеи, бронхов, легких. Микоплазменная инфекция может вызвать приступы астмы, энцефалит (воспаление головного мозга), гемолитическую анемию, дисфункцию почек, кожные проблемы.
Как она распространяется?
Человек может быть и не болен, но в мазке, взятом из носа или горла, могут обнаружиться возбудители. Заболевание возникает вследствие повреждения возбудителями наружного слоя дыхательной системы.
Возбудитель распространяется воздушно-капельным путем - при кашле или чихании. Люди могут заразиться при вдыхании воздуха с каплями, содержащими возбудители.
Кратковременный контакт с инфицированными лицами не вызывает заражения у большинства людей. Чаще возбудители распространяются среди людей, живущих вместе.
После заражения симптомы обычно появляются в течение 1-4 недель, то есть заболевание в любом случае имеет скрытый период. Симптомы могут сохраняться в течение нескольких недель.
При воспалении трахеи и бронхов появляются боли в горле, утомляемость, постепенно усиливающийся кашель, головная боль, повышение температуры тела.
Пневмония развивается не всегда. Все это может выражаться высокой температурой и ознобом, кашлем, утомляемостью, ощущением нехватки воздуха. Однако, люди с микоплазменной пневмонией часто переносят ее легче, чем можно было бы ожидать, услышав слово «пневмония».
Симптомы у детей
Симптомы, наблюдаемые у детей до пяти лет, могут отличаться от симптомов у детей старшего возраста и взрослых. У детей могут наблюдаться чихание, заложенность носа, насморк, боль в горле, одышка, слезотечение, рвота, диарея.
Позвоните специалисту, если у вас или вашего ребенка проблемы с дыханием или другие симптомы, которые вас беспокоят.
Лечение
Большинство людей, инфицированных микоплазмой, выздоравливают без применения антибиотиков. Для улучшения самочувствия можно использовать лекарства, отпускаемые без рецепта, но важно проконсультироваться со специалистом.
Кто входит в группу риска?
Микоплазменные инфекции обычно возникают у молодых людей и школьников. Риск заражения относительно высок среди людей, которые работают и живут в многолюдных местах, таких как школы, общежития, воинские части, больницы. В группе риска люди с проблемами легких и ослабленной иммунной системой.
Как предотвратить?
Микоплазмой можно заразиться неоднократно. Вакцины против микоплазменной инфекции не существует. Врачи обычно не назначают антибиотики для профилактики. Самолечение и профилактика антибиотиками недопустимы. В любом случае, есть некоторые меры, которые могут иметь защитное значение.
Микоплазма чаще всего передается при кашле и чихании. Первой наилучшей профилактической мерой является личная гигиена: часто мойте руки, особенно после кашля или чихания, обрабатывайте руки дезинфицирующим средством для рук на основе спирта (70–80%) после прикосновения к ручкам в общественных местах и др.
Важна также гигиена среды, необходимо часто чистить поверхности, детские игрушки, предметы общего пользования бытовыми чистящими средствами (70% спирта в случае металлических поверхностей), использовать одноразовые полотенца, проветривать помещения, нужно избегать длительного пребывания в многолюдных и плохо проветриваемых помещениях.