Աշխարհում առաջին մարդը մահացել է նոր վիրուսից կատվի հետ շփվելուց հետո. ի՞նչ է հայտնի «Ալյասկայի ծաղիկի» մասին
12 փետրվարի, 2024  10:24
Աշխարհում առաջին մարդը մահացել է Ալյասկապոկս (Alaskapox virus, AKPV) նոր վիրուսից ԱՄՆ Քենայ թերակղզում։ Տղամարդու մահվան մասին տեղեկացրել է Ալյասկայի առողջապահության դեպարտամենտը։
Նշվել է, որ ամերիկացու իմունիտետը թուլացել էր քաղցկեղի բուժման պատճառով։ Նա մենակ է ապրել անտառային գոտում եւ շփվել է անօթեւան կատվի հետ, որը, նրա խոսքով, մշտապես ճանկռել է իրեն եւ զբաղվել փոքր կաթնասունների որսով։ Կենդանու AKPV թեստի արդյունքը բացասական է եղել։
AKPV վիրուսը առաջին անգամ հայտնաբերվել է 2015թ.
Ալյասկապոկս վիրուսը նահանգում հայտնաբերվել է 2015թ., դրա ախտանշանները նման են ծաղիկ հիվանդության նշաններին։ «Ալյասկայի ծաղիկով» վարակման դեպքերը հաստատվել են միայն վեց մարդու մոտ, դրանք բոլորը գրանցվել են Ալյասկայի կենտրոնում, Ֆերբենքս քաղաքի շրջանում։ Բոլոր վարակումները տեղի են ունեցել կենդանիների հետ շփման հետեւանքով։
Համաճարակաբան, դոկտոր Ջուլյա Ռոջերսի խոսքով՝ վիրուսով առաջին հերթին վարակվում են կենդանիները։ Նա սպասում է, որ AKPV վարակման դեպքերը կլինեն հազվադեպ եւ թույլ իմունիտետ ունեցող մարդկանց մահվան դեպքերը դրանից այնքան էլ շատ հավանական չեն։ Փորձագետը կարծում է, որ վիրուսն, ամենայն հավանականությամբ, փոխանցվում է վարակված կենդանու հետ անմիջական շփման միջոցով։ Ռոջերսը ընդգծել է, որ մարդուց մարդուն վարակի փոխանցման ապացույցներ չկան։
Համաճարակաբանները չգիտեն մարդկանց վարակվելու ուղիների մասին
Տեղի իշխանությունները ստուգել են AKPV առկայությունը փոքր կաթնասունների մոտ, վիրուսը հայտնաբերվել է հիմնականում կարմիր դաշտամկների եւ սկյուռիկների մոտ։ Քանի որ վարակման դեպքերը շատ քիչ են, համաճարակաբանները ստույգ չգիտեն, թե ինչպես կարող են մարդիկ վարակվել «Ակլյասկայի ծաղիկով»։
Ընդ որում՝ AKPV շտամը, որը հայտնաբերվել է Քենայ թերակղզու բնակչի մոտ, տարբերվում է այն շտամից, որը հայտնաբերվել է Ալյասկայի ներքին շրջանների մարդկանց եւ կենդանիների մոտ։ Առողջապահության դեպարտամենտի աշխատակիցները կարծում են, որ դա կարող է նշել այն մասին, որ վիրուսն ավելի լայնորեն տարածված է Ալյասկայում, քան կարծում էին ավելի վաղ, եւ աշխատում են Ալյասկայի համալսարանի թանգարանի եւ  Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնների (CDC) հետ՝ փոքր կաթնասունների մոտ AKPV-ի առկայության թեստավորման ուղղությամբ նահանգի կենտրոնական շրջանների սահմաններից դուրս։
Վարակաբան դոկտոր Բեն Ուեսթլին նախազգուշացրել է, որ Ալյասկապոկսի ախտանշաններ կարող են լինել ցանը եւ այտուցված ավշային հանգույցները։

Первый в мире человек умер от нового вируса после контакта с кошкой: Что известно об «Аляскинской оспе»?
12 февраля, 2024  10:24
Первый человек в мире умер от нового вируса Аляскапокс (Alaskapox virus, AKPV) на полуострове Кенай в США. О смерти мужчины департамент здравоохранения Аляски.
Отмечается, что у американца был ослаблен иммунитет в связи с лечением рака. Он жил один в лесной зоне и контактировал с бездомной кошкой, которая, по его словам, регулярно царапала его и охотилась на мелких млекопитающих. Результат теста животного на AKPV оказался отрицательным.
Вирус AKPV впервые обнаружили в 2015 году
Вирус Аляскапокс был обнаружен в штате в 2015 году, его симптомы схожи с признаками заболевания оспой. Заражения «Аляскинской оспой» подтверждены только у шести человек, все они были зафиксированы в районе города Фэрбенкса в центре Аляске. Все инфицирования произошли в результате контакта с животными.
По словам эпидемиолога доктора Джулии Роджерс, вирусом в первую очередь заражаются животные. Она ожидает, что случаи инфицирования AKPV будут редкими и летальные исходы среди людей с ослабленным иммунитетом от него маловероятны. Эксперт полагает, что вирус, скорее всего, передается при прямом контакте с инфицированным животным. При этом Роджерс подчеркнула, что доказательств передачи вируса от человека к человеку нет.
Эпидемиологи не знают о путях заражения людей
Местные власти проверили на наличие AKPV мелких млекопитающих, вирус обнаружили в основном у красных полевок и белок. Поскольку случаев заражения очень мало, эпидемиологи точно не знают, как люди могут заразиться «Аляскинской оспой».
При этом штамм AKPV, обнаруженный у мужчины на полуострове Кенай, отличается от штамма, обнаруженного у людей и животных во внутренних районах Аляски. Сотрудники департамента здравоохранения считают, что это может указывать на то, что вирус более широко распространен на Аляске, чем считалось ранее, и работают с Музеем Университета Аляски и Центрами по контролю и профилактике заболеваний (CDC) над тестированием мелких млекопитающих на наличие AKPV за пределами центральных районах штата.
Доктор Бен Уэстли, специалист по инфекционным заболеваниям предупредил, что симптомами Аляскапокса могут быть сыпь и опухшие лимфатические узлы.