Թքի նմուշի թեստը հինգ վայրկյանում կարող է հայտնաբերել կրծքագեղձի քաղցկեղը. Daily Mail
Ստեղծվել է կրծքագեղձի քաղցկեղի էժան թեստ՝ թքի նմուշի միջոցով։ Դա կօգնի հինգ վայրկյանում հայտնաբերել հիվանդությունը, հայտնում է Daily Mail-ը։
Ֆլորիդայի և Թայվանի գիտնականները ափի չափով բազմակի օգտագործման սարք են ստեղծել: Փորձարկման ժապավենը (նման է գլյուկոմետրի համար օգտագործվողներին) պարունակում է հակամարմիններ կրծքագեղձի քաղցկեղի HER2 և CA 15-3 բիոմարկերների նկատմամբ: Ըստ Ամերիկյան քաղցկեղի միության տվյալների՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի յուրաքանչյուր հինգերորդ դեպքը HER2 դրական է: Մասնագետները գնահատում են, որ կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդների մինչև 80%-ի մոտ CA 15-3 մակարդակը բարձր է:
Հետազոտողները նշել են, որ սարքը կարող է ցածր գնով այլընտրանք ապահովել հիվանդանոցային պրոցեդուրաներին, ինչպես մամոգրաֆիան և ուլտրաձայնը՝ կրծքագեղձի քաղցկեղը հայտնաբերելու համար: Վերլուծության ժամանակը յուրաքանչյուր նմուշի համար հինգ վայրկյանից պակաս է:
Սարքը փորձարկվել է կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդների 17 մարդու թուքի նմուշների վրա և չորս առողջ կամավորների: Այն հնարավորություն է տվել տարբերել, թե որ հիվանդներն են ունեցել կրծքագեղձի քաղցկեղ, որոնք՝ ոչ։
«Շատ վայրերում, հատկապես զարգացող երկրներում, կրծքագեղձի քաղցկեղի ախտորոշման առաջադեմ տեխնոլոգիաները կարող են հասանելի չլինել: Մեր տեխնոլոգիան ավելի ծախսարդյունավետ է. թեստային ժապավենն արժե ընդամենը մի քանի ցենտ, իսկ բազմակի օգտագործման տախտակն արժե 5 դոլար»,- ասել են մշակողները:

Daily Mail: анализ образца слюны выявит рак груди за пять секунд
Создан дешевый тест на рак молочной железы по образцу слюны. Он поможет обнаружить заболевание за пять секунд, сообщает Daily Mail.
Исследователи из Флориды и Тайваня разработали многоразовое устройство размером с ладонь. На тест-полоске (аналогичные используются в глюкометре) содержатся антитела к биомаркерам рака груди HER2 и CA 15-3. По данным Американского онкологического общества, каждая пятая раковая опухоль груди HER2-положителен. По оценкам экспертов, до 80% больных раком молочной железы имеют повышенный уровень CA 15-3.
Исследователи заявили, что устройство может стать недорогой альтернативой проводящимся в больнице процедурам (маммографии и ультразвуку) для выявления рака молочной железы. Время анализа составляет менее пяти секунд на образец.
Устройство протестировали на 17 образцах человеческой слюны от больных раком молочной железы и четырех от здоровых добровольцев. Оно позволило различить, у каких пациенток был рак молочной железы, а у каких нет.
«Во многих местах, особенно в развивающихся странах, передовые технологии для диагностики рака молочной железы, могут быть недоступны. Наша технология более рентабельна: тест-полоска стоит всего несколько центов, а многоразовая печатная плата стоит 5 долларов», — заявили разработчики.