Գիտնականները պարզել են նյարդային անորեքսիայի մահացու վտանգավորությունը տղամարդկանց համար
Նյարդային անորեքսիան վտանգավոր է ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց համար, իսկ մահացությունը տղամարդկանց շրջանում վեց անգամ ավելի է դրանով չտառապող տղամարդկանց համեմատ։ Նոր հոդվածը, որը հրապարակվել է Կանադայի բժշկական ասոցիացիայի ամսագրում, նպատակ ունի տեղեկացնել կյանքի համար վտանգավոր այդ սննդային վարքի խանգարման մասին։
«Վաղ հայտնաբերումը եւ օպերատիվ բուժումը չափազանց կարեւոր են»,- գրել է Բրիտանական Կոլումբիայի (Վանկուվեր) մանկական հիվանդանոցի դեռահասների գծով մասնագետ, դոկտոր Բազիլ Կադուրան։
Ահա հինգ կարեւոր բան, որոնք պետք է իմանալ տղամարդկանց նյարդային անորեքսիայի մասին.
1. Նյարդային անորեքսիայի ախտորոշում տրվում է տղամարդկանց 0,3 տոկոսին։ Ստիգման, ցածր գրագիտությունը հոգեկան առողջության ոլորտում եւ գենդերային կարծրատիպերը նվազեցնում են օգնության դիմելու հավանականությունը, հանգեցնում բուժման ուշացման եւ վատ արդյունքների։
2. Արական սեռի որոշ դեռահասներ ավելի շատ են ենթակա վտանգի։ Սպորտի ուժային տեսակներով (հեծանվասպորտ, վազք եւ ըմբշամարտ) զբաղվող մարզիկները ավելի շատ են ենթակա այս խանգարումն ունենալուն։
3. Նյարդային անորեքսիայի հայտնաբերման համար կարեւոր է ստուգել նպատակների եւ վարքի առկայությունը՝ ուղղված մկանային զանգվածի ավելացմանը։ Սննդակարգի փոփոխությունը, փսխումը, չափից շատ ֆիզիկական բեռնվածությունը, հավելումների եւ անաբոլիկ ստերոիդների օգտագործումը պոտենցիալ տագնապալի ազդանշաններ են։ Մկանների զանգվածի ավելացմանն ուղղված սննդի թեստը միջոց է, որն օգտագործվում է սննդային վարքի այդ մոդելների գնահատման համար։
4. Բարդությունները կարող են վտանգավոր լինել կյանքի համար։ Դրանցից են կենսական ցուցանիշների անկայունությունը, զարկերակի դանդաղումը, էլեկտրոլիտային խախտումները եւ այլ վիճակներ։ Մանրամասն անամնեզը, ֆիզիկական զննումը եւ արյան ուսումնասիրությունը կօգնեն պարզել լուրջ բժշկական խնդիրները եւ բուժում նշանակել։
5. Ամբուլատոր պացիենտների համար խորհուրդ է տրվում ընտանեկան բուժում։ Այս մոտեցման դեպքում ծնողները համարվում են փորձագետներ իրենց երեխայի համար եւ առաջատար դեր են խաղում իրենց երեխայի սննդի վերականգնման հարցում։
«Նյարդային անորեքսիա ունեցող դեռահասների մեծ մասին կարելի է բուժել ընտանեկան բուժման եւ մշտական բուժզննման օգնությամբ։ Սակայն որոշ դեռահասներ պետք է բուժում ստանան ստացիոնարում»,- գրել են հետազոտության հեղինակները։

Ученые выявили смертельную опасность нервной анорексии для мужчин
Нервная анорексия поражает как мужчин, так и женщин, а смертность среди страдающих ею мужчин в шесть раз выше, чем среди мужчин в общей популяции. Новая статья, опубликованная в журнале Канадской медицинской ассоциации, призвана повысить осведомленность об этом опасном для жизни расстройстве пищевого поведения.
«Раннее выявление и оперативное лечение крайне важны», - пишет доктор Базил Кадура, специалист по здоровью подростков из Детской больницы Британской Колумбии и Университета Британской Колумбии в Ванкувере.
Пять вещей, которые нужно знать о нервной анорексии у мужчин:
1. Диагноз нервной анорексии ставится до 0,3 % мужчин. Стигма, низкая грамотность в вопросах психического здоровья и гендерные стереотипы снижают вероятность обращения за помощью, приводят к задержке лечения и худшим результатам.
2. Некоторые подростки мужского пола подвержены повышенному риску. Спортсмены, занимающиеся силовыми видами спорта, такими как велоспорт, бег и борьба, подвержены повышенному риску развития данного расстройства.
3. Для выявления нервной анорексии важно проверить наличие целей и поведения, направленных на увеличение мышечной массы. Изменения в диете, рвота, чрезмерные физические нагрузки, употребление добавок и анаболических стероидов - потенциальные тревожные сигналы. Тест на ориентированное на мускулатуру питание - это инструмент, используемый для оценки таких моделей пищевого поведения.
4. Осложнения могут быть опасны для жизни. К ним относятся нестабильность жизненных показателей, замедление пульса, электролитные нарушения и другие состояния. Подробный анамнез, физический осмотр и анализ крови помогут выявить серьезные медицинские проблемы и направить лечение.
5. Для амбулаторных пациентов рекомендуется семейное лечение. При таком подходе, рекомендованном руководством, родители считаются экспертами в отношении своего подростка и играют ведущую роль в восстановлении питания своего ребенка.
«Большинство подростков с нервной анорексией можно лечить амбулаторно с помощью семейного лечения и постоянного медицинского наблюдения. Однако некоторым подросткам может потребоваться лечение в стационаре», - пишут авторы исследования.