ԱՄՆ-ում գրանցվել է աշխատավայրում երիտասարդների տրավմատիզմի աճ ռեկրեացիոն կանեփի լեգալացումից հետո
ԱՄՆ-ում ռեկրեացիոն օգտագործման համար կանեփի լեգալացումից հետո վնասվածքների թիվն աշխատավայրերում ավելացել է երիտասարդ աշխատողների շրջանում, վկայում է նոր հետազոտությունը։
ԱՄՆ աշխատանքի բյուրոյի 2006-2020թթ. վիճակագրական տվյալները  ցույց են տալիս, որ կանեփի լեգալ վաճառքը ռեկրեացիոն նպատակներով կապված էր աշխատավայրերում տրավմատիզմի 10 տոկոս աճի հետ 20-34 տարեկան մարդկանց շրջանում. նման եզրահանգման են եկել հետազոտության հեղինակները։
Նրանք նշել են, որ նախորդ հետազոտությունները, որոնց մասնակցել են ավագ սերնդի աշխատակիցները, այդպիսի էֆեկտ չեն գրանցել։ Ավելին, տրավմատիզմի մակարդակը մեծահասակների շրջանում սովորաբար իջնում է այն բանից հետո, երբ ռեկրեացիոն կանեփը դառնում է լեգալ, գուցե որովհետեւ  նրանք այն օգտագործում են միան ցավը մեղմելու համար։
Հակառակը, ավելի երիտասարդ աշխատողների շրջանում տրտավմատիզմի աճը կարող է կապված լինել այն բանի հետ, որ «կանեփի օգտագործումը նվազեցնում է աշխատողների կոգնիտիվ ունակությունները կամ «դուռ» ծառայում ավելի ծանր թմրանյութերի համար», ենթադրել են հետազոտողները։
Հետազոտությունը հրապարակվել է JAMA Health Forum ամսագրում, Սան Դիեգոյի պետական համալսարանից դոկտոր Ջոզեֆ Սաբիայի գլխավորությամբ։
Ինչպես նշել են հետազոտողները, «2012 թվականից 24 նահանգներ եւ Վաշինգտոնը լեգալացրել են կանեփի ոչ մեծ քանակության պահումն ու վաճառքը ռեկրեացիոն նպատակներով»։
Գիտնականների խումբն օգտագործել է Աշխատանքի գրասենյակի վիճակագրությունը, որպեսզի հետեւի աշխատավայում երիտասարդների տրավմատիզմի մակարդակի փոփոխություններին իրենց նահանգում կանեփի ռեկրեացիոն վաճառքը թույլատրող օրենքի ընդունումից առաջ եւ հետո։
«Օրենքի ընդունումից երկու կամ երեք տարի հետո տրավմատիզմը զգալիորեն ավելի բարձր էր»,- նշել են հետազոտողները։
20-34 տարեկան երիտասարդների շրջանում տրավմատիզմը աշխատավայրում ավելացել է միջինը 10 տոկոսով, իսկ եթե դիտարկվեն միայն ամբողջ աշխատանքային օրն զբաղված մարդիկ, ապա աճը կազմել է 11,9 տոկոս։
Գիտնականների կարծիքով՝ ռեկրեացիոն կանեփին վերաբերող օրենքների թուլացումը կարող է վնասել հենց երիտասարդ աշխատողներին։

В США зафиксирован рост травматизма на рабочем месте среди молодых сотрудников после легализации рекреационной марихуаны
24 февраля, 2024  17:10
После легализаци в США марихуаны для рекреационного использования, травматизм на рабочем месте увеличился среди молодых работников, показало новое исследование.
Статистические данные Бюро труда США за период с 2006 по 2020 год показывают, что легальная продажа марихуаны в рекреационных целях была связана с 10-процентным ростом травматизма на рабочем месте среди людей в возрасте от 20 до 34 лет, пришли к выводу авторы исследования.
Они отмечают, что предыдущие исследования с участием работников старшего возраста не выявили такого эффекта. Более того, уровень травматизма среди пожилых работников обычно снижается после того, как рекреационная марихуана становится легальной, возможно, потому, что пожилые люди используют марихуану только для облегчения боли.
Напротив, рост травматизма среди более молодых работников может быть связан с тем, что «употребление марихуаны снижает когнитивные функции работников или служит «воротами» к более тяжелым наркотикам»,  предположили исследователи.
Исследование было опубликовано в журнале JAMA Health Forum под руководством доктора Джозефа Сабиа из Государственного университета Сан-Диего.
Как отмечают исследователи, «с 2012 года 24 штата и Вашингтон легализовали хранение и продажу небольших количеств марихуаны в рекреационных целях».
Группа ученых под руководством доктора Сабиа использовала статистику Бюро труда, чтобы проследить изменения в уровне травматизма на рабочем месте среди молодых сотрудников до и после принятия в их штате закона, разрешающего рекреационную продажу марихуаны.
«Через два и три года после принятия закона травматизм оказался значительно выше», - заключила исследовательская группа.
Среди молодых людей в возрасте от 20 до 34 лет травматизм на рабочем месте вырос в среднем на 10 %, а если рассматривать только людей, занятых полный рабочий день, то исследователи отметили рост на 11,9 %.
Ученые считают, что ослабление законов, касающихся рекреационной марихуаны, может навредить именно молодым работникам.