Հեշտանքն ավելացնում է նեյրոնային կապերի քանակն ուղեղում. eLife
Կոնկորդիայի համալսարանի (Կանադա) գիտնականները պարզել են, որ հեշտանքը կարող է վերափոխել ուղեղի կառուցվածքը՝ մեծացնելով կապերի քանակը նրա հատվածների միջեւ։ Հետազոտությունը հրապարակվել է eLife գիտական ամսագրում։
Մասնագետների եզրակացությունները հիմնված են այն փորձի վրա, որին մասնակցել են 200 դաշտամկներ։ Նեյրոկենսաբանները հետեւել են կրծողների ուղեղի ազդանշաններին զուգավորման ժամանակ, վիզուալացման տարբեր մեթոդների օգնությամբ։ Մկներին ընտրել են փորձերի համար՝ կապված այն բանի հետ, որ այդ կենդանիները կարող են գոյացնել մոնոգամ զույգեր երկար ժամանակի համար։
Դիտարկումները ցույց են տվել, որ սեքսի ժամանակ տեղի է ունենում ակտիվացում ուղեղի 68 հատվածներում, որը կարելի է խմբավորել յոթ հիմնական շղթաներում։ Այդ պրոցեսը ներառում է ամբողջ համակարգված ուղեղային ցանցը։
Գիտնականները պարզել են, որ արուների մոտ, որոնք մշտապես հեշտանք են ապրում, ավելանում է ուղեղի այն գոտիների կապերի քանակը, որոնք կապված են բավականության եւ պարգեւատրման հետ։ Դա կարող է մատնանշել այն, որ հեշտանքը նպաստում է կոգնիտիվ ֆունկցիաների եւ հիշողության բարելավմանը։
Հետազոտողները նշել են, որ ստացված արդյունքները անպայման չէ, որ կիրառելի լինեն մարդկանց նկատմամբ։ Բայց աշխատանքը կարող է օգնել հասկանալ, թե ինչ նեյրոնային մեխանիզմներ են առաջ բերում հեշտանքը, ինչը կնպաստի հոգեկան խանգարումների բուժման նոր մեթոդների բացահայտմանը։

eLife: оргазмы увеличили количество нейронных связей в мозге
Канадские ученые из Университета Конкордия выяснили, что оргазм может перестраивать структуру мозга, увеличивая количество связей между его областями. Исследование опубликовано в научном журнале eLife.
Выводы специалистов основаны на эксперименте, в котором задействовали 200 полевых мышей. Нейробиологи отслеживали мозговые сигналы грызунов во время спариваний с помощью различных методов визуализации. Полевок выбрали для опытов в связи с тем, что эти животные способны образовывать моногамные пары на долгий срок.
Наблюдения показали, что во время секса происходит активация в 68 различных областях мозга, которую можно сгруппировать в семь основных цепей. Этот процесс включает в себя всю скоординированную мозговую сеть.
Ученые установили, что у самцов, которые регулярно испытывают оргазмы, увеличивается количество связей в зонах мозга, связанных с удовольствием и вознаграждением. Это может указывать на то, что оргазмы способствуют улучшению когнитивных функций и памяти.
Исследователи отметили, что полученные на полевках результаты не обязательно применимы к людям. Однако работа может помочь понять, какие нейронные механизмы задействует оргазм, что способствует открытию новых методов лечения психических расстройств.