Ծովային սամիթը հզոր հակատարիքային հատկություններ ունի. Foods
Խորվաթիայի Սպլիտի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ ծովային սամիթից ստացված հիդրոզոլներն ու եթերայուղերն ունեն ուժեղ հակաօքսիդանտ և հակատարիքային ներուժ: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Foods ամսագրում:
Ծովային սամիթը պատկանում է գազարի ընտանիքին (Apiaceae) բազմամյա անուշաբույր խոտաբույսերի խմբին։ Բույսը կոչվում է նաև ծովային սամիթ՝ Apiaceae ընտանիքի անդամներին արտաքին նմանության պատճառով, որոնք ունեն բարակ ցողուն և փարթամ գագաթ։
Գիտական ​​աշխատանքի ընթացքում գիտնականները կիրառել են քիմիական և կենսաբանական վերլուծության մեթոդների համադրություն՝ ուսումնասիրելու Ֆրանսիայում և Խորվաթիայում հավաքված ծովային սամիթի կենսաքիմիական բաղադրությունը և կենսաբանական հատկությունները: Պարզվել է, որ այս բույսն ունի հզոր հակաօքսիդանտ և հակատարիքային ներուժ։ Դրա բաղադրության մեջ ընդգրկված ֆենոլային բույսերի միացություններն ունակ են պայքարելու ծերացման դեմ՝ պաշտպանելով բջիջները թթվածնի հատուկ ձևերի՝ ազատ ռադիկալների վնասումից: Դրանք օրգանիզմում կուտակվում են բնական նյութափոխանակության ժամանակ։
Նշվում է նաև, որ խորվաթական ծովային սամիթը ցուցադրում է հակաթիրոզինազային և հակակոլագենազային ակտիվություն — հիդրոլատները և դրա վրա հիմնված եթերային յուղերը մաշկի խնամքի կոսմետիկայի մեջ կարող են օգնել փափկեցնել մաշկը, հարթեցնել դրա տոնայնությունը և թեթևացնել տարիքային բծերը: Գիտնականները հույս ունեն, որ իրենց հայտնագործությունը կնպաստի նոր, անվտանգ և բնական հակատարիքային կոսմետիկ հավելումների ստեղծմանը։

February 29, 2024  16:18
Researchers from Split University in Croatia have found that hydrolates and essential oils derived from sea fennel have strong antioxidant and anti-aging potential. The results of the study are published in the journal Foods.
Sea fennel belongs to a group of perennial aromatic herbs belonging to the carrot family (Apiaceae). The plant is also called sea fennel because of its external similarity to members of the Umbrella family, which have a thin stem and a lush top.
During the scientific work, scientists used a combination of chemical and biological methods of analysis to study the biochemical composition and biological properties of sea fennel collected in France and Croatia. It turned out that this plant has powerful antioxidant and anti-aging potential. Its phenolic plant compounds are able to fight aging by protecting cells from damage by special forms of oxygen - free radicals. They accumulate in the body during natural metabolism.
It is also noted that Croatian sea fennel shows antityrosinase and anticollagenase activity - hydrolates and essential oils based on it in the composition of care cosmetics can help soften the skin, even out its tone and lighten age spots. The scientists hope that their discovery will contribute to the development of new, safe and natural anti-aging cosmetic additives.