Շաբաթը երկու եւ ավելի լիտր քաղցրացված ըմպելիքներ օգտագործող չափահասների մոտ ավելի մեծ է եղել սրտի անկանոն ռիթմերի հավանականությունը, որը հայտնի է որպես նախասրտերի ֆիբրիլյացիա, վկայում է նոր հետազոտությունը, որը հրապարակվել է Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology ամսագրում։
Հետազոտությունը նաեւ ցույց է տվել, որ շաբաթը մեկ լիտր կամ ավելի քիչ ոչ քաղցր հյութի օգտագործումը, օրինակ՝ նարնջի կամ բանջարեղենի հյութը, կապված է նախասրտերի ֆիբրիլյացիայի առաջացման ցածր հավանականության հետ։
Քաղցրացված ըմպելիքների օգտագործումը կապել են նաեւ 2-րդ տեսակի դիաբետի եւ ճարպակալման հետ։
Նոր խոշոր հետազոտությունը, որում հավաքվել են տվյալներ Մեծ Բրիտանիայի Բիոբանկից, առաջիններից մեկն է, որում գնահատվում է քաղցրացված ըմպելիքների եւ շողացող առիթմիայի միջեւ կապը։ Նախասրտերի ֆիբրիլյացիան այն վիճակն է, երբ սիրտը անկանոն է զարկում, ինչը հինգ անգամ բարձրացնում է ինսուլտի վտանգը։ Սրտի ամերիկյան ասոցիացիայի վիճակագրության համաձայն՝ մինչեւ 2030թ. շողացող առիթմիային կբախվի ավելի քան 12 մլն մարդ։
Գիտնականների ուսումնասիրությունը վկայել է հետեւյալի մասին.
Այն մարդկանց համեմատ, ովքեր չեն օգտագործում քաղցրացված ըմպելիքներ, շողացող առիթմիայի առաջացման հավանականությունը 20 տոկոսով բարձր է նրանց մոտ, ովքեր ասել են, որ շաբաթը ավելի քան 2 լիտր արհեստականորեն քաղցրացված ըմպելիք են օգտագործել, եւ 10 տոկոսով ավելի բարձր է այն մասնակիցների համեմատ, որոնք տեղեկացրել են, որ շաբաթը 2 լիտր քաղցրացված ըմպելիք են օգտագործում։
Նրանց մոտ, ովքեր հայտնել են, որ շաբաթը 1 լիտր զուտ մրգային հյութ են խմում, նախասրտերի ֆիբրիլյացիայի հավանականությունը 8 տոկոսով ավելի ցածր է եղել։
Հետազոտության մասնակիցները, որոնք քաղցրացված ըմպելիքներ են օգտագործել, ավելի հաճախ երիտասարդ կանայք են, որոնց մարմնի զանգվածի ինդեքսը եւ 2-րդ տեսակի դիաբետի հավանականությունն ավելի մեծ է եղել։
Տղամարդկանց շրջանում, որոնք օգտագործել են քաղցրացված ըմպելիքներ, եղել են մարմնի զանգվածի բարձր ինդեքս, սիրտ-անոթային հիվանդությունների ավելի մեծ տարածվածություն եւ ավելի ցածր սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակ ունեցող երիտասարդներ։
Ծխելը նույնպես կարող է վտանգավոր լինել. շաբաթը ավելի քան 2 լիտր քաղցրացված ըմպելիք օգտագործած ծխողները 31 տոկոսով ավելի են հակված եղել նախասրտերի ֆիբրիլյացիա ունենալուն, այն դեպքում, երբ նախկին ծխողների կամ երբեք չծխողների մոտ նման վտանգի զգալի բարձրացում չի նկատվել։

Ученые выявили связь между употреблением подслащенных напитков и риском развития фибрилляции предсердий
6 марта, 2024  08:42
У совершеннолетних пациентов, которые выпивают два литра или больше напитков с сахаром или искусственно подслащенных напитков в неделю, выявлен более высокий риск развития нерегулярного сердечного ритма, известного как фибрилляция предсердий, чем у совершеннолетних лиц, которые пили меньше таких напитков, согласно новому исследованию, опубликованному в журнале Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology.
Исследование также показало, что употребление одного литра или менее в неделю чистого несладкого сока, например апельсинового или овощного, связано с более низким риском развития фибрилляции предсердий.
Потребление подслащенных напитков в предыдущих исследованиях связывали с диабетом 2 типа и ожирением.
Новое крупное исследование данных о состоянии здоровья, собранных в Биобанке Великобритании, является одним из первых, в котором оценивается возможная связь между сахаросодержащими или искусственно подслащенными напитками и мерцательной аритмией. Фибрилляция предсердий - это состояние, при котором сердце бьется нерегулярно, что повышает риск инсульта в пять раз. Согласно статистике Американской ассоциации сердца по сердечным заболеваниям и инсульту за 2024 год, к 2030 году с мерцательной аритмией столкнутся более 12 миллионов человек.
Анализ ученых показал следующее:
По сравнению с людьми, не употребляющими подслащенные напитки, риск развития мерцательной аритмии на 20 % выше среди тех, кто сказал, что выпивает более 2 литров в неделю искусственно подслащенных напитков; и на 10 % выше среди участников, которые сообщили, что выпивают 2 литра в неделю или более напитков, подслащенных сахаром.
У людей, которые заявили, что выпивают 1 литр или меньше чистого фруктового сока в неделю, риск развития фибрилляции предсердий оказался на 8 % ниже.
Участники исследования, употреблявшие больше искусственно подслащенных напитков, чаще были женщинами, моложе, имели более высокий индекс массы тела и более высокую распространенность диабета 2-го типа.
Участники исследования, употреблявшие больше подслащенных сахаром напитков, чаще были мужчинами, моложе, имели более высокий индекс массы тела, более высокую распространенность сердечно-сосудистых заболеваний и более низкий социально-экономический статус.
Те, кто пил подслащенные сахаром напитки и чистый сок, чаще потребляли больше общего количества сахара, чем те, кто пил искусственно подслащенные напитки.
Курение также могло повлиять на риск: у курильщиков, выпивавших более двух литров подслащенных сахаром напитков в неделю, риск развития ВСД был выше на 31 %, тогда как у бывших курильщиков или людей, которые никогда не курили, значительного повышения риска не наблюдалось.