Աղիքների միկրոբիոմում տարիքային փոփոխությունները թուլացնում են իմունիտետը. The Conversation
Աղիքներում միկրոօրգանիզմների կազմի և բազմազանության տարիքային փոփոխությունները և դրան հաջորդող բորբոքումները հանգեցնում են իմունային պատասխանների նվազմանը և իմունային համակարգի «ծերացմանը»: Այս մասին The Conversation-ին ասել է Վաթերլոյի համալսարանի (Կանադա) կենսաբանության դասախոս Նարվին Ջանդուն։
Ջանդուն բացատրեց, որ աղիքի միկրոբիոմը միկրոօրգանիզմների հավաքածու է, որոնք ապրում են ստամոքս-աղիքային տրակտում: Միկրոբիոմն օգնում է պահպանել մարմնի կայուն ներքին միջավայրը, երբ բախվում ենք արտաքին փոփոխությունների: Այս երեւույթը հայտնի է որպես հոմեոստազ։ Աղիքների միկրոբիոմը պահպանում է հոմեոստազը տարբեր ձևերով, ինչպիսիք են իմունային համակարգի տոնայնացումը և սննդային մանրաթելերի տրոհումը կարճ շղթայով ճարպաթթուների՝ աղիների պատի ամրացման համար:
Սովորաբար, աղիների միկրոբիոմը և իմունային համակարգը սերտորեն համագործակցում են: Աղիքներում գտնվող միկրոօրգանիզմները ազդանշաններ են ուղարկում, որոնք հայտնաբերվում են իմունային սենսորների կողմից: Սա թույլ է տալիս իմունային համակարգին կարգավորել աղիքներում օգտակար բակտերիաների քանակը՝ օգնելով պահպանել իմունային հոմեոստազը: Այս փոխազդեցության միջոցով հարմարվողական իմունային համակարգը նաև գրգռիչներ է ստանում վնասակար նյութերից, որոնք կոչվում են անտիգեններ, որոնք առաջացնում են իմունային պատասխան:
Սակայն տարիքի հետ փոխվում է աղիներում միկրոօրգանիզմների բաղադրությունն ու հավասարակշռությունը։ Սա հանգեցնում է մանրէաբանական դիսբիոզի, ինչը նշանակում է աղիներում օգտակար բակտերիաների քանակի նվազում՝ բորբոքայինների քանակի ավելացման հետ մեկտեղ։ Բորբոքումն առաջացնում է իմունային համակարգի անսարքություն եւ մարդուն դարձնում խոցելի տարբեր հիվանդությունների նկատմամբ:
Բացի աղիքներում միկրոօրգանիզմների անհավասարակշռությունից, բորբոքումն ու իմունային ֆունկցիայի վատթարացմանը նպաստում են մի քանի գործոններ: Դրանք ներառում են հոգեբանական սթրեսը, ֆիզիկական անգործությունը, վատ սննդակարգը և քրոնիկական վարակները:

The Conversation: age-related changes in the gut microbiome reduce immunity
Age-related changes in the composition and diversity of microorganisms in the gut and the resulting inflammation leads to reduced immune responses and an "ageing" immune system. Narvin Jandu, a biology professor at the University of Waterloo, Canada, told The Conversation.
Jandu explained that the gut microbiome is the collection of microorganisms living in the gastrointestinal tract. The microbiome contributes to the maintenance of a stable internal environment in the body when faced with external changes. This phenomenon is known as homeostasis. The intestinal microbiome maintains homeostasis in various ways, such as tonifying the immune system and breaking down dietary fibre to short-chain fatty acids to strengthen the intestinal walls.
Normally, the gut microbiome and the immune system work in close co-operation. Microorganisms in the gut send signals that are detected by immune sensors. This allows the immune system to regulate the amount of beneficial bacteria in the gut, helping to maintain immune homeostasis. Through this interaction, the adaptive immune system also receives stimuli from harmful substances called antigens that trigger an immune response.
However, as we age, the composition and balance of microorganisms in the gut change. This leads to microbial dysbiosis, which means a decrease in the number of beneficial bacteria in the gut along with an increase in the number of inflammatory bacteria. Inflammation causes the immune system to malfunction and makes a person vulnerable to various diseases.
Apart from the imbalance of microorganisms in the gut, several factors support inflammation and impaired immune function. These include psychological stress, hypodynamia, poor diet and chronic infections.