Կաթվածահար չինացին կարողացել է գրել հիերոգլիֆներ՝ օգտագործելով ուղեղի նեյրոիմպլանտները
76-ամյա կաթվածահար չինացին կարողացել է գրել հիերոգլիֆներ՝ օգտագործելով իր ուղեղում տեղադրված նեյրոիմպլանտները։ Այս մասին հայտնում է Zhongxinshe լրատվական պորտալը՝ Չինաստանի Չժեցզյան համալսարանի գիտնականներին հղումով։
Ըստ մասնագետների՝ սարքը վերծանել է հիվանդի ուղեղի ազդանշանները և համապատասխան հրամանը փոխանցել մեխանիկական մանիպուլյատորին, որը գրատախտակին գրել է հիերոգլիֆներ։ Նեյրոիմպլանտի կողմից չինական տառերի ճանաչման ճշգրտությունը, որի պատկերները փորձի ժամանակ ներկայացրել է տղամարդը, կազմել է մոտ 91%:
Ինչպես նշել են համալսարանում, ապագայում նման հետազոտությունները կկարողանան օգնել զգալի թվով սահմանափակ շարժունակությամբ հիվանդների: Մասնավորապես, նրանք մտքի ուժով կկարողանան կառավարել էկզոկմախքները, որոնք մշակվում են շարժունակությունը կորցրած հիվանդների համար։
Ավելի վաղ Nature Medicine ամսագրում հաղորդվել էր, որ ռուս և ամերիկացի նեյրոֆիզիոլոգների խմբին հաջողվել է վերականգնել կաթվածահար տղամարդու քայլելու ունակությունը՝ էլեկտրոդներ տեղադրելով ողնուղեղի վնասված հատվածում։

Парализованный китаец смог написать иероглифы с помощью нейроимплантов в мозгу
Парализованный 76-летний китаец смог написать иероглифы с помощью вживленных в его мозг нейроимплантов. Об этом сообщил новостной портал «Чжунсиньшэ» со ссылкой на ученых Чжэцзянского университета в Китае.
По словам специалистов, устройство декодировало сигналы в мозгу пациента и передало соответствующую команду механическому манипулятору, который написал иероглифы на доске. Точность распознавания нейроимплантом знаков китайской письменности, образы которых в рамках эксперимента представлял мужчина, составила около 91%.
Как отметили в университете, подобные исследования в перспективе смогут помочь значительному числу пациентов с ограниченной мобильностью. В частности, они получат возможность силой мысли управлять экзоскелетами, которые разрабатываются для больных, утративших подвижность.
Ранее в журнале Nature Medicine сообщалось, что группе российских и американских нейрофизиологов удалось вернуть парализованному мужчине возможность ходить путем имплантации электродов в поврежденную часть спинного мозга.