Գիտնականները պարզել են, թե որքան ուժեղ են մարդու մտքերն ազդում նրա առողջության վրա
Գործող բժիշկները գիտեն, որ հիվանդություններից հետո վերականգնման փուլը անհատական է յուրաքանչյուր մարդու համար։ Դա կախված է հետեւյալ գործոններից՝ տարիքից, գենետիկայից, կենսակերպից, սոցիալական աջակցության մակարդակից։ Նշվում է նաեւ պացիենտի տրամադրվածության, մտքերի կարեւորությունը։
Ինչպես տեղեկացրել է Scientific American պարբերականը, Լանգերի լաբորատորիայի փորձագետները որոշել են փորձով ստուգել այս դիտարկումը։ Մասնավորապես, նրանց աշխատանքի նպատակն է եղել պարզել, թե ինչպես են վերականգնման համար անհրաժեշտ ժամանակի ակնկալիքներն ազդում ապաքինման վրա, գրել է Planet Today-ը։ Պարզվել է, որ ժամանակի ընթացքի ընկալման առանձնահատկությունները ազդում են պացիենտների վերքերի ապաքինման արագության վրա։ Բանականությունը եւ մարմինը մեկ ամբողջություն են, ընդ որում՝ բանականությունը կարող է վերահսկել ինքնազգացողությունը եւ առողջությունն ընդհանրապես։
Առաջին փորձը կատարել են 1979թ.։ Տարեց տղամարդկանց տեղավորել են կացարանում, որը նույն տեսքն ուներ, ինչ եւ 20 տարի առաջ։ Նրանց առաջարկել են ժամանակն անցկացնել այնպես, ինչպես երիտասարդ տարիներին։ Անհավանական է, բայց առանց որեւէ բժշկական մանիպուլյացիայի լավացել են կամավորների լսողությունը, տեսողությունը, հիշողությունը եւ ուժը։ Եվ նրանք նկատելիորեն ավելի երիտասարդ տեսք են ունեցել։
Այժմ փորձնական ճանապարհով պարզել են, որ հոգնածության սպասումը մարդկանց ստիպում է ավելի հոգնած զգալ, իսկ մրսածության վախը հաճախ հանգեցնում է իրական հիվանդության։ Կան նաեւ առողջության վրա մտքերի դրական ազդեցության օրինակներ. եթե մարդն ակնկալել է, որ վարժություններն իրեն որոշակի օգուտ կբերեն, կօգնեն իջեցնել քաշը, ապա նրանք իսկապես նիհարել են։
Գիտնականները ստուգել են նաեւ վերքերի ապաքինման ժամանակը, երբ պացիենտները կարծել են, որ ավելի քիչ կամ շատ ժամանակ է անցել։ Իրականում փորձարկվողներին վերքերի ապաքինման համար հատկացվել է նույն ժամանակը։ Բայց նրանց համար ստեղծել են պայմաններ, երբ դրա ընթացքի ընկալումը փոքր-ինչ փոխվել է։ Փորձի այն մասնակիցների վերքերը, որոնք կարծել են, որ ավելի շատ ժամանակ է անցել, ավելի արագ են բուժվել, քան նրանց վերքերը, որոնց թվացել է, որ ավելի քիչ ժամանակ է անցել։

Practicing doctors know that the phase of recovery after illnesses is individual for each person. It depends on these factors: age, genetics, lifestyle, and level of social support. The importance of the patient's mood and thoughts is also noted.
Experts at the Langer Lab decided to test this observation experimentally, reports Scientific American. Specifically, the goal of their work was to find out how expectations of recovery time affect recovery, according to Planet Today. It was found that the features of the perception of the passage of time affect the speed of healing of patients' wounds. Mind and body are one whole, and mind can control well-being and health in general.
The first attempt was made in 1979. A group of elderly men were placed in a shelter that looked the same as it did 20 years ago. They were told to spend their time in the same way as in their youth. It is unbelievable, but the volunteers' hearing, vision, memory, and strength improved without any medical intervention. And they looked noticeably younger.
Now it has been found experimentally that waiting for fatigue makes people feel more tired, and the fear of cold often leads to real illness.
There are also examples of the positive impact of thoughts on health. If a person expected that the exercises would bring him some benefit, would help him lose weight, then he really lost weight.
The researchers checked as well the healing time of the wounds when the patients thought that more or less time had passed. In fact, the test subjects were given the same amount of time to heal their wounds. But conditions were created for them when the perception of its course changed a little. The wounds of the test subjects who thought that more time had passed healed faster than the wounds of those who thought that less time had passed.