Ռուսաստանում վիրահատության ժամանակ ուղեղի ուռուցքը պատկերելու համար ներկ են ստեղծել
Քիմիական կենսաբանության և հիմնարար բժշկության ինստիտուտի Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Սիբիրի բաժանմունքի օրգանական սինթեզի լաբորատորիայի աշխատակիցները մշակել են դեղամիջոցի կայուն անալոգը, որը ներկում է ուռուցքային հյուսվածքը՝ թույլ տալով վիրաբույժներին ճշգրիտ գտնել և հեռացնել դրանք: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է լաբորատորիայի աշխատակից Վալերիա Ռոգալեւան։
«Վիրահատությունը բարդանում է ուռուցքի և առողջ ուղեղի հյուսվածքի միջև տեսողական տարբերությունների բացակայության պատճառով: Մենք խնդրանք ստացանք նյարդավիրաբույժներից՝ մշակելու ներկայումս անհասանելի ներկրված ներկի անալոգը՝ որոշակի սպեկտրային բնութագրերով և կարողացանք լուծում առաջարկել: Մեր նպատակն էր մշակել ֆոտոկայուն ներկ, որը բժիշկներին կապահովի լյումինեսցենտային նավարկություն ամբողջ բազմժամյա վիրահատության ընթացքում»,- ասել է Ռոգալեվան:
Մշակումը նախատեսված է մեկուսացնել գլիոբլաստոման՝ ուղեղի չափազանց ագրեսիվ ուռուցքը: Մաքուր տեսքով զարգացումը սև փոշի է՝ մետաղական փայլով: Դրա լուծումները զմրուխտ կանաչ են։ Երբ հուզվում է որոշակի ալիքի երկարության լույսով, ներկը ֆլուորեսվում է այնտեղ, որտեղ կենսաբանական հյուսվածքներն առավել թափանցիկ են: Սա մարդու աչքով ընկալվում է որպես կարմիր լյումինեսցենտային փայլ:
Ռոգալևայի խոսքով՝ մեկ տարվա ընթացքում գիտնականները նախագծել են ներկը, մշակել սինթեզի մեթոդ և մեկուսացրել նոր միացություն, որը համապատասխանում է ռուսական և արտասահմանյան նյարդավիրաբուժության բաժանմունքներում սարքավորված գործող մանրադիտակների չափանիշներին։ Մոտ ապագայում թիմի ծրագրերը ներառում են արտոնագրման ընթացակարգի անցում և նախակլինիկական փորձարկումներ իրականացնելու համար պետական ​​միջոցների աջակցությունը ստանալու համար:
«Որքան գիտենք, սա աշխարհում երրորդ միացությունն է, որն ունի նման սպեկտրային բնութագրեր։ <...> Կենսաբժշկական տեխնոլոգիաները ամենադժվար ներդրվողներից են, քանի որ պահանջում են թանկ փորձարկումներ, ինչը մեծապես բարդացնում է առևտրայնացումը»,- պարզաբանեց լաբորատորիայի աշխատակիցը։
Նախագիծն ընդգրկվել է Նովոսիբիրսկի ակադեմիայի պարկի «A: Start» բիզնես աքսելերատորի դափնեկիրների ցանկում: Այն ներառում է երիտասարդ գիտնականներ և ծրագրավորողներ, ձեռնարկատերեր, ովքեր ունեն հասուն բիզնես, բայց դժվարություններ են ունենում դրա ընդլայնման հարցում: Ծրագիրը ներառում է գործնական դասեր, որոնք ներառում են բիզնեսի նորարարության հիմունքները, բիզնես մոդելավորման և թիմի կառավարման գործիքները, արտադրանքի շուկայավարումը և վաճառքը, ֆինանսական մոդելավորումը, ներդրողների հաղորդակցությունը և հանրային ելույթը: Եզրափակչում անցկացվում է նախագծերի մրցույթ, որի արդյունքներով լավագույն թիմերը հրավիրվում են բիզնես ինկուբատոր, որտեղ ակադեմիայի պարկի աջակցությամբ զարգացնում են իրենց ստարտափները։

В России создали краситель для визуализации опухоли головного мозга при операции
Сотрудники лаборатории органического синтеза Института химической биологии и фундаментальной медицины СО РАН разработали устойчивый аналог препарата, который окрашивает опухолевые ткани, позволяя хирургам их безошибочно находить и удалять. Об этом сообщила ТАСС сотрудник лаборатории Валерия Рогалева.
«Проведение операции осложняется отсутствием визуальных различий между опухолью и здоровыми тканями мозга. Мы получили запрос от нейрохирургов на разработку аналога теперь недоступного импортного красителя с определенными спектральными характеристиками и смогли предложить решение. Нашей целью являлась разработка фотостабильного красителя, который обеспечит врачей флуоресцентной навигацией на протяжении всей многочасовой операции», - сказала Рогалева.
Разработка предназначена для выделения глиобластомы - крайне агрессивной опухоли головного мозга. В чистом виде разработка - это черный порошок с металлическим блеском. Его растворы - изумрудно-зеленые. При возбуждении светом определенной длины волны краситель флуоресцирует там, где биологически ткани максимально прозрачны. Человеческим глазом это воспринимается как красное флуоресцентное свечение.
По словам Рогалевой, в течение года ученые осуществили дизайн красителя, разработали метод синтеза и выделили новое соединение, соответствующее критериям операционных микроскопов, которыми оснащены российские и зарубежные отделения нейрохирургии. В планах на ближайшее будущее у команды - пройти процедуру патентования и заручиться поддержкой государственных фондов для проведения доклинических испытаний.
«Насколько нам известно, это третье соединение в мире, обладающее такими спектральными характеристиками. <...> Биомедицинские технологии - одни из самых сложных для внедрения, поскольку требуют проведения дорогостоящих испытаний, это в значительной степени усложняет коммерциализацию», – уточнила сотрудник лаборатории.
Проект вошел в список лауреатов бизнес-акселератора новосибирского академпарка «А: Старт». В нем участвуют как молодые ученые и разработчики, предприниматели, имеющие зрелый бизнес, но испытывающие трудности с его масштабированием. Программа включает практические занятия, посвященных основам инновационного бизнеса, инструментам бизнес-моделирования и управления командой, маркетингу продукта и продажам, финансовому моделированию, общению с инвесторами и публичным выступлениям. В финале проходит конкурс проектов, по результатам которого лучшие команды приглашаются в бизнес-инкубатор, где они развивают свои стартапы при поддержке академпарка.