Գիտնականները հայտնաբերել են երեխաների համար ձանձրույթի առավելությունները
Ծնողի առաջին բնազդը կարող է լինել իրենց երեխաների հետ ինչ-որ անելու բան գտնելը: Նրանք կարող են խորհուրդ տալ իրենց երեխաներին խաղալ դրսում, մաքրել իրենց սենյակը կամ աշխատել արվեստի նախագծի վրա: Բայց մի թերագնահատեք այն որոշման արժեքը, որ կարելի է երեխաներին թույլ տալ ինքնուրույն որոշել՝ ինչ անել իրենց ժամանակի հետ, ասում են փորձագետները:
Ուսումնասիրությունը, որը հրապարակվել է Frontiers in Sociology ամսագրում, ձանձրույթը սահմանում է որպես «մտքի վիճակ, որը բնութագրվում է հետաքրքրության, խթանման կամ մարտահրավերի պակասով: Դա սուբյեկտիվ փորձ է, որը կարող է դրսևորվել տարբեր ձևերով, ներառյալ անհանգստությունը, ապատիան և անտարբերությունը»: Ձանձրույթը կարող է ազդել հոգեկան առողջության, ճանաչողության և վարքի վրա և կապված է դեպրեսիայի, անհանգստության, իմպուլսիվության և ռիսկի բարձրացման հետ:
Ինչպես են մարդիկ զգում ձանձրույթը, կարող է տարբեր կերպ դրսևորվել և տարբերվել՝ կախված իրավիճակից, ասում են գիտնականները, ճիշտ այնպես, ինչպես որոշ մարդիկ կարող են տարբեր կերպ արտահայտել երջանկությունը, տխրությունը կամ այլ զգացմունքներ:
Ընդհանուր առմամբ, կա կապ մտքի, մարմնի և սրտի միջև, համաձայն 2021 թվականի Ամերիկյան սրտի ասոցիացիայի զեկույցի, որն ընդգծում է հոգեկան առողջության կարևորությունը՝ որպես սրտանոթային հիվանդություն ունեցող կամ դրա զարգացման վտանգի տակ գտնվող մարդկանց բարեկեցության բաղադրիչ:
Ձանձրույթը տարբերվում է հանգստությունից: Ըստ դոկտոր Մայքլ Ռիչի՝ Բոստոնի մանկական հիվանդանոցի Digital Wellness Lab-ի տնօրեն և Հարվարդի բժշկական դպրոցի մանկաբուժության դոցենտ, այն, ինչ մարդը համարում է հանգստանալ, հաճախ ներառում է այնպիսի գործողություններ, որոնք դեռևս խթանում են միտքը, օրինակ՝ հեծանիվ վարելը այգի կամ գիրք կարդալ: Ձանձրույթը դեռ կարող է ունենալ մի քանի ֆիզիկական օգուտ:
Օրինակ, այն մարդը, ով գիշերը ձանձրանում է, կարող է ավելի հեշտ քնել և ավելի երկար քնել, ըստ Rich-ի: Ըստ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնների՝ բավարար քնի առավելությունները ներառում են սրտի առողջության բարելավում և քրոնիկ հիվանդությունների ռիսկի նվազեցում, ինչպիսիք են սրտի հիվանդությունը և արյան բարձր ճնշումը:

Ученые обнаружили полезные свойства скуки для детей
Первым побуждением родителей может быть найти занятие для детей. Они могут посоветовать своим чадам поиграть на улице, навести порядок в своей комнате, поработать над художественным проектом. Но, по мнению экспертов, не стоит недооценивать ценность того, что дети могут сами решить, чем занять свое время.
Исследование, результаты которого опубликованы в журнале Frontiers in Sociology, определило скуку как «состояние ума, характеризующееся отсутствием интереса, стимуляции или вызова. Это субъективное переживание, которое может проявляться различными способами, включая беспокойство, апатию и незаинтересованность». Скука может влиять на психическое здоровье, когнитивные способности и поведение и связана с депрессией, тревогой, импульсивностью и повышенной склонностью к риску.
То, как люди испытывают скуку, может проявляться по-разному и отличаться в зависимости от ситуации, говорят ученые, точно так же, как некоторые люди могут по-разному выражать счастье, печаль или другие чувства.
В целом, существует взаимосвязь между разумом, телом и сердцем, согласно отчету Американской ассоциации кардиологов за 2021 год, в котором подчеркивается важность психического здоровья как компонента благополучия людей, страдающих сердечно-сосудистыми заболеваниями или подверженных риску их развития.
Скука отличается от расслабления. По словам доктора Майкла Рича, директора и основателя лаборатории цифрового оздоровления в Бостонской детской больнице и адъюнкт-профессора педиатрии в Гарвардской медицинской школе, то, что человек считает расслабляющим, часто связано с деятельностью, которая все еще стимулирует ум, например, катание на велосипеде, работа в саду или чтение книги. У скуки все еще может быть пара физических преимуществ.
Например, по словам Рича, человеку, которому скучно по ночам, может быть легче заснуть и он будет спать дольше. По данным Центров по контролю и профилактике заболеваний, преимущества полноценного сна включают улучшение здоровья сердца и снижение риска хронических заболеваний, таких как болезни сердца и высокое кровяное давление.