Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի գիտնականները կապ են հայտնաբերել հղիության ժամանակ ծխելու եւ երեխաների դպրոցական գնահատականների միջեւ։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Addictive Behaviors (AddBehv) գիտական ամսագրում։
Թիմն ուսումնասիրել է 723 877 մարդու տվյալները եւ եկել այն եզրահանգման, որ մինչեւ ծնվելը ծխախոտի ծխի ազդեցությանը ենթարկված երեխաները 49 տոկոսով ավելի հաճախ են ուսման վատ առաջադիմություն ցուցաբերում համադասարանցիների համեմատ, որոնց մայրերը հղիության ժամանակ չեն ծխել։
Վիճակագրության համաձայն՝ միայն Ավստրալիայոմ մինչեւ 2021թ. ծննդաբերած կանանց 8,7 տոկոսը ծխել է հղիության որոշակի շրջաններում։
«Հայտնի է, որ հղիության շրջանում ծխելը առաջ է բերում այդ վիճակի բազմաթիվ բարդություններ, ներառյալ վիժելու մեծ հավանականությունը, մեռելածնությունը, երեխայի աճի եւ զարգացման դանդաղումը, ինչպես նաեւ լուրջ բնածին արատներ։ Այն նաեւ կարող է աննպաստ հետեւանքներ ունենալ հոգեկան առողջության համար եւ առաջ բերել առօրեական խնդիրներ։
Մեր նոր հետազոտությունը լրացնում է այս ամենը՝ ցույց տալով, որ մոր ծխելը հղիության ընթացքում զգալի վտանգ է պարունակում երեխայի համար, որը կարող է վատ առաջադիմություն ունենալ այդ պատճառով, ինչի հետեւանքով նա դպրոցում զգալիորեն հետ կմնա հասակակիցներից»,- նշել են գիտական աշխատանքի հեղինակները։

August 28, 2024  12:19
Researchers from the University of South Australia have found a link between smoking during pregnancy and children's school grades. The research was published in the scientific journal Addictive Behaviors.
An additional meta-analysis of eight primary studies with 723,877 participants showed that children exposed to maternal prenatal tobacco smoking were 49 percent more likely to struggle with poor academic achievement in comparison to those who had not been exposed to smoking in utero.
According to statistics, in Australia, 8.7 percent (or 26,433) of all mothers who gave birth in 2021 smoked at some time during their pregnancy.
"Prenatal smoking is known to cause multiple pregnancy complications, including a higher risk of miscarriage, stillbirth, restricted growth and development, and serious birth defects. It is also linked with adverse mental health outcomes and behavioural issues.
“Our new research adds to this, by showing that maternal prenatal smoking has a significant risk of limiting a child’s academic performance, putting them well behind their peers at school," noted the aforesaid researchers.