Իմունային համակարգն առանցքային դեր է խաղում քաղցկեղի բջիջների հայտնաբերման եւ ոչնչացման գործում: Քաղցկեղի իմունոթերապիան աշխատում է՝ ծրագրավորելով իմունային բջիջները՝ քաղցկեղային բջիջները ճանաչելու եւ ոչնչացնելու համար: Սակայն քաղցկեղի շատ տեսակներ կարող են խուսափել իմունային հսկողությունից տարբեր մեխանիզմների միջոցով, ինչը հանգեցնում է բուժման դիմադրության, հայտնել է «Научная Россия» պորտալը։ Սա ընդգծում է մոլեկուլային գործընթացներն ավելի լավ հասկանալու անհրաժեշտությունը, որոնք թույլ կտան քաղցկեղի բջիջներին խուսափել իմունային պատասխանից:
Ուռուցքային միկրոմիջավայրը (TME)՝ ուռուցքը շրջապատող տարածությունը, կարեւոր դեր է խաղում քաղցկեղի եւ իմունային բջիջների փոխազդեցության մեջ: Քաղցկեղի բջիջները կարող են վերափոխել TME-ն իրենց առավելությունների համար՝ թուլացնելով ուռուցք ներթափանցող լիմֆոցիտները (TILs)՝ իմունային բջիջները, որոնք գրոհում են ուռուցքները: Միտոխոնդրիաները, որոնք նաեւ հայտնի են որպես «բջջի էներգիայի կենտրոններ», փոքր օրգանելներ են, որոնք էներգիա են արտադրում բջջային տարբեր գործընթացների համար։ Դրանք կարեւոր դեր են խաղում քաղցկեղի բջիջների եւ TIL-ների նյութափոխանակության վերածրագրավորման գործում: Բայց միտոխոնդրիալ դիսֆունկցիայի հիմքում ընկած ճշգրիտ մեխանիզմները եւ դրա ազդեցությունը TME-ի վրա դեռ լավ հասկանալի չեն:
Գիտելիքների այս բացը շտկելու համար Ճապոնիայի Օկայամա համալսարանի պրոֆեսոր Յոսուկե Տոգաշիի գլխավորած հետազոտողների թիմը հայտնաբերել է քաղցկեղից իմունային խուսափման միտոխոնդրիալ դիսֆունկցիայի նոր պատկերացումներ: Թիմը միտոխոնդրիումային թրաֆիկինգ է բացահայտել՝ որպես իմունային խուսափման հիմնական մեխանիզմ: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature ամսագրում։
Պրոֆեսոր Տոգաշին նշել է. «Մենք հայտնաբերել ենք միտոխոնդրիալ փոխանցումը որպես իմունային խուսափման հիմնական մեխանիզմներից մեկը: «Մեր հետազոտությունը պատկերացում է տալիս այն մասին, թե ինչպես են ուռուցքները դիմադրում իմունային պատասխաններին, ինչը կարող է հանգեցնել քաղցկեղի տարբեր տեսակների բուժման ավելի համապարփակ եւ հարմարեցված մոտեցումների մշակմանը»:
Միտոխոնդրիաները կրում են իրենց ԴՆԹ-ն (mtDNA), որը կոդավորում է էներգիայի արտադրության եւ փոխանցման համար կարեւոր սպիտակուցներ: Բայց mtDNA-ն ենթակա է վնասման, եւ mtDNA-ի մուտացիաները կարող են խթանել ուռուցքի աճը եւ մետաստազները: Այս հետազոտության ընթացքում հետազոտողները վերլուծել են քաղցկեղ ունեցող պացիենտների TIL-ները եւ պարզել, որ դրանք պարունակում են նույն mtDNA մուտացիաները, ինչ քաղցկեղային բջիջները: Հետագա վերլուծությունը ցույց է տվել, որ նման մուտացիաները կապված են անոմալ միտոխոնդրիալ կառուցվածքների եւ TIL-ների դիսֆունկցիայի հետ:
Օգտագործելով լյումինեսցենտային մարկերը՝ հետազոտողները հետեւել են միտոխոնդրիումների տեղաշարժին քաղցկեղի բջիջների եւ T բջիջների միջեւ: Նրանք պարզել են, որ միտոխոնդրիաները տեղափոխվում են ուղիղ միջբջջային հանգույցներով, որոնք կոչվում են թունելային նանոխողովակներ, ինչպես նաեւ արտաբջջային վեզիկուլների միջոցով: Մտնելով T բջիջների մեջ՝ քաղցկեղից ստացված միտոխոնդրիումները աստիճանաբար փոխարինել են սկզբնական T բջիջներին, ինչի արդյունքում առաջացել է «հոմոպլազմիա» կոչվող վիճակը, որտեղ բջջում mtDNA-ի բոլոր պատճենները նույնական են:
Սովորաբար, TIL-ներում վնասված միտոխոնդրիումները հեռացվում են միտոֆագիա կոչվող գործընթացի միջոցով: Բայց քաղցկեղի բջիջներից տեղափոխված միտոխոնդրիումները, կարծես, դիմացկուն են այս դեգրադացմանը: Հետազոտողները պարզել են, որ միտոֆագիան արգելակող գործոնները կրում են միտոխոնդրիաների հետ մեկտեղ՝ կանխելով դրանց ոչնչացումը: Արդյունքում՝ TIL-ները զգացել են միտոխոնդրիալ դիսֆունկցիա, ինչը հանգեցրել է բջիջների բաժանման, նյութափոխանակության փոփոխությունների, օքսիդատիվ սթրեսի ավելացման եւ իմունային պատասխանի նվազմանը: Մկների մոդելներում այս դիսֆունկցիոնալ TIL-ները նույնպես դիմադրություն են ցույց տվել իմունային «անցակետի» արգելակիչներին, որը իմունոթերապիայի տեսակ է:
Նշելով միտոխոնդրիալ թրաֆիկինգը որպես իմունային խուսափման նոր մեխանիզմ՝ հետազոտությունը նոր ուղիներ է բացել քաղցկեղի բուժման բարելավման համար: Միտոխոնդրիալ թրաֆիկինգի արգելափակումը կարող է ուժեղացնել իմունոթերապիայի արձագանքը, հատկապես բուժման հանդեպ դիմացկուն քաղցկեղ ունեցող պացիենտների մոտ:
Պրոֆեսոր Տոգաշին եզրափակել է. «Քաղցկեղի ներկա բուժումները համընդհանուր արդյունավետ չեն, եւ հրատապ անհրաժեշտություն կա նոր բուժումների, որոնք կարող են հաղթահարել դիմադրողականության մեխանիզմները: «Քաղցկեղի եւ իմունային բջիջների միջեւ միտոխոնդրիալ թրաֆիկինգին խոչընդոտող դեղամիջոցների մշակումը կարող է բարելավել իմունոթերապիայի արդյունավետությունը եւ դրանով իսկ ապահովել բուժման անհատական տարբերակներ քաղցկեղ ունեցող պացիենտների համար, որոնք դիմացկուն են գոյություն ունեցող բուժումների հանդեպ»:

Как раковые клетки обманывают иммунную систему?
Иммунная система играет ключевую роль в обнаружении и уничтожении раковых клеток. Иммунотерапия рака работает путем программирования иммунных клеток на распознавание и уничтожение раковых клеток. Однако многие раковые опухоли могут избегать иммунного надзора с помощью различных механизмов, что приводит к устойчивости к лечению, сообщает портал «Научная Россия». Это подчеркивает необходимость более глубокого понимания молекулярных процессов, обеспечивающих уклонение раковых клеток от иммунного ответа.
Микроокружение опухоли (TME) — пространство, окружающее опухоль, — играет важнейшую роль во взаимодействии между раковыми и иммунными клетками. Раковые клетки могут изменять форму TME в своих интересах, ослабляя опухоль-инфильтрирующие лимфоциты (TILs), иммунные клетки, которые атакуют опухоль. Митохондрии, также известные как «электростанция клетки», представляют собой небольшие органеллы, вырабатывающие энергию для различных клеточных процессов. Они играют важную роль в метаболическом перепрограммировании раковых клеток и TILs. Однако точные механизмы, лежащие в основе митохондриальной дисфункции и ее влияния на ТМЕ, изучены недостаточно.
Чтобы устранить этот пробел в знаниях, группа исследователей под руководством профессора Йосуке Тогаши из Университета Окаямы (Япония) открыла новые сведения о дисфункции митохондрий в процессе иммунного уклонения от рака. Команда определила перенос митохондрий как ключевой механизм уклонения от иммунитета. Это исследование было опубликовано в журнале Nature.
Профессор Тогаши объясняет: «Мы обнаружили митохондриальный перенос как один из ключевых механизмов иммунного уклонения. Наше исследование добавляет понимание того, как опухоли противостоят иммунным реакциям, что потенциально может привести к разработке более комплексных и специализированных подходов к лечению различных видов рака».
Митохондрии несут собственную ДНК (мтДНК), которая кодирует белки, имеющие решающее значение для производства и передачи энергии. Однако мтДНК подвержена повреждениям, а мутации в мтДНК могут способствовать росту и метастазированию опухолей. В этом исследовании ученые проанализировали TILs пациентов с раком и обнаружили, что они содержат те же мутации мтДНК, что и раковые клетки. Дальнейший анализ показал, что такие мутации связаны с аномальными структурами митохондрий и их дисфункцией в TILs.
Используя флуоресцентный маркер, исследователи проследили за перемещением митохондрий между раковыми и Т-клетками. Они обнаружили, что митохондрии переносятся через прямые межклеточные соединения, называемые туннельными нанотрубками, а также через внеклеточные везикулы. Попадая внутрь Т-клеток, митохондрии, полученные от рака, постепенно замещали митохондрии исходных Т-клеток, что приводило к состоянию, называемому «гомоплазмией», когда все копии мтДНК в клетке идентичны.
В норме поврежденные митохондрии в TILs удаляются в ходе процесса, называемого митофагией. Однако митохондрии, перенесенные из раковых клеток, как оказалось, не поддаются этой деградации. Исследователи обнаружили, что вместе с митохондриями были перенесены факторы, ингибирующие митофагию, что предотвратило их разрушение. В результате TILs испытывали митохондриальную дисфункцию, что приводило к уменьшению деления клеток, метаболическим изменениям, повышенному окислительному стрессу и ухудшению иммунного ответа. В мышиных моделях эти дисфункциональные TILs также демонстрировали устойчивость к ингибиторам иммунных контрольных точек, одному из видов иммунотерапии.
Идентифицировав митохондриальный перенос как новый механизм уклонения от иммунитета, это исследование открыло новые возможности для улучшения лечения рака. Блокирование митохондриального переноса может усилить ответ на иммунотерапию, особенно у пациентов с резистентными к лечению раковыми опухолями.
В заключение профессор Тогаши сказал: «Существующие методы лечения рака не везде эффективны, и существует острая необходимость в новых терапиях, способных преодолеть механизмы резистентности. Разработка препаратов, подавляющих митохондриальный перенос между раковыми и иммунными клетками, может повысить эффективность иммунотерапии и тем самым обеспечить персонализированные варианты лечения для пациентов с раком, устойчивым к существующим методам терапии».