Մտքի աննշան տեղաշարժը այժմ կարող է տարածվել ողնաշարի երկայնքով՝ առաջացնելով շարժում կաթվածահարված վերջույթներում, որոնք նախկինում հրաժարվում էին ենթարկվել ուղեղի հրամաններին։ Այդ հայեցակարգը, որը մի ժամանակ գիտաֆանտաստիկայի ոլորտին առնչվող երևւույթ էր համարվում, գիտնականների նոր հետազոտությունների շնորհիվ ավելի է մոտենում իրականությանը, գրում է HealthDay-ը։
Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation բժշկագիտական հանդեսում հրապարակված հետազոտության մեջ Սենթ Լուիսի Վաշինգտոնի համալսարանի գիտնականները՝ կենսաբժշկական ինժեներ Իսմայել Սեանյեզայի գլխավորությամբ, ուսումնասիրել են այս երևույթը։ Ողնաշարի վնասվածքներից զերծ տասնյոթ մասնակիցներ կրում էին ԷԷԳ պարկուճներ՝ ուղեղի ակտիվությունը գրանցելու համար, երբ նրանք շարժում ՝ին ոտքերը կամ պատկերացնում էին ոտքերի շարժումը։
Արդյունքում ստացված տվյալները դեկոդերին վարժեցրել են զանազանել ակտիվ և երևակայական շարժումները, հաղորդում է Фокус-ը։ Դեկոդերը կարողացավ նույնիսկ կանխատեսել շարժման մտադրությունը անգամ ֆիզիկական շարժման բացակայության պարագայում՝ ողնուղեղի արտաքին խթանում հարուցելով՝ ոտքի համար իրական ազդանշան ստեղծելու համար։
Նոր մոտեցումն օգտագործում է ուղեղի ազդանշանների միջև եղած նմանություններն՝ իրական և երևակայական շարժումների ժամանակ։ Կենտրոնանալով մտադրությունների, այլ ոչ թե գործողությունների վրա՝ համակարգը վերացնում է դեկոդերը մարզելու համար ֆիզիկական գործողությունների անհրաժեշտությունը, ինչը մեծ առավելություն է կաթվածից տառապող մարդկանց համար։ Հեղինակները կարծում են, որ եղանակի ոչ ինվազիվ բնույթը, որն օգտագործում է արտաքին էլեկտրոդներ ԷԷԳ-ն գրանցելու և ողնուղեղը խթանելու համար, մեծացնում է դրա կլինիկական կիրառման ներուժը:
Ֆունկցիոնալ էլեկտրական խթանումը (FES), որն ցածր էներգիայի էլեկտրական ազդակներ է կիրառում՝ մկանային կծկումներ առաջացնելու համար, վաղուց օգտագործվել է տարբեր վերականգնողական գործընթացներում։ FES-ի ինտեգրումն ուղեղ-համակարգչային ինտերֆեյսների հետ կարող է բարելավել ողնուղեղի ծանր վնասվածքների թերապիայի արդյունավետությունը։
Ապագայում հետազոտական խումբը մտադիր է համապարփակ դեկոդեր մշակել, որն ի վիճակի կլինի մեկնաբանելու տարբեր վիճակներում գտնվող մարդկանց լայն շրջանակի շարժիչ մտադրությունները։ Նման գործիքը կհեշտացնի վերականգնողական գործընթացը, կվերացնի անհատական դեկոդերի ուսուցման անհրաժեշտությունը և հնարավոր է՝ արագացնի վերականգնման ժամանակը։
Այս հետազոտությունը նշանակալի քայլ է ողնաշարի վնասվածք ունեցող մարդկանց շարժունակությունը վերականգնելու ուղղությամբ։ Ոչ ինվազիվ մանիպուլյացիայի միջոցով մտքերը շարժման վերածելով՝ այն նոր հնարավորություններ է բացում անշարժ բուժառուների վերականգնման համար և խորացնում ուղեղի՝ տեխնոլոգիաների միջոցով ադապտացվելու և վերականգնվելու ունակության վերաբերյալ գիտնականների ըմբռնումը։

Едва уловимый сдвиг мысли теперь может прокатиться по позвоночнику, вызывая движение в парализованных конечностях, которые раньше не подчинялись командам мозга. Эта концепция, некогда относившаяся к области научной фантастики, становится все ближе к реальности благодаря новому исследованию ученых. Об этом пишет HealthDay.
В исследовании, опубликованном в Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation, ученые из Вашингтонского университета в Сент-Луисе под руководством инженера-биомедика Исмаэля Сеаньеза изучили этот феномен. Семнадцать участников без повреждений спинного мозга надели ЭЭГ-капсулы для регистрации активности мозга, когда они двигали или представляли, как двигают ногами.
Полученные данные обучали декодер различать активные и воображаемые движения, сообщает Фокус. Дешифратор даже смог предсказать намерение движения даже при отсутствии физического движения, вызывая внешнюю стимуляцию спинного мозга для создания реального сигнала для ноги.
Новый подход использует сходство между сигналами мозга во время реальных и воображаемых движений. Сосредоточившись на намерениях, а не на действиях, система позволяет обойтись без физических действий для обучения декодера, что является важным преимуществом для людей с параличом. Неинвазивный характер метода, использующего внешние электроды для записи ЭЭГ и стимуляции спинного мозга, повышает его потенциал для клинического применения, считают авторы.
Функциональная электростимуляция (FES), которая использует низкоэнергетические электрические импульсы для вызывания мышечных сокращений, уже давно применяется в различных реабилитационных процессах. Интеграция же FES с интерфейсами мозг-компьютер может повысить эффективность терапии при серьезнейших травмах спинного мозга.
В перспективе исследовательская группа намерена разработать универсальный декодер, способный интерпретировать двигательные намерения самых разных людей в разных состояниях. Такой инструмент упростит процесс реабилитации, избавит от необходимости индивидуального обучения декодера и потенциально ускорит сроки восстановления.
Данное исследование представляет собой значительный шаг на пути к восстановлению подвижности людей, пострадавших от травм спинного мозга. Переводя мысли в движение с помощью неинвазивных манипуляций, оно открывает новые возможности для реабилитации неподвижных больных и углубляет понимание ученых о способности мозга к адаптации и восстановлению с помощью техники.