«Հաղթենք Դիաբետը Միասին» հիմնադրամը և մատակարարող ընկերությունը բանակցություններ են վարում Eli Lilly ամերիկյան դեղագործական ընկերության հետ՝ այդ արտադրողի անալոգային ինսուլինի մատակարարումները Հայաստանում վերսկսելու շուրջ։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցին ասել է հիմնադրամի ղեկավար Խանդութ Հովհաննիսյանը՝ մեկնաբանելով ծնողների դժգոհությունները՝ կապված ամերիկյան Eli Lilly–ի արտադրության ինսուլինը դանիական Novo Nordisk-ի արտադրանքով փոխարինելու հետ։
Հիմնադրամի ղեկավարը շեշտել է, որ կազմակերպության հիմնական խնդիրն է ապահովել առաջին տիպի դիաբետ ունեցող երեխաներին և երիտասարդներին (0-ից 28 տարեկան) ժամանակակից, որակյալ ինսուլիններով, ինչպես նաև անհրաժեշտ ուսուցմամբ՝ այդ հիվանդությամբ լիարժեք կյանք վարելու համար։ Պետությունը՝ առողջապահության նախարարության միջոցով, ավանդաբար անվճար ինսուլին է տրամադրում բոլոր հիվանդներին։
Eli Lilly VS Novo Nordisk
Նա հիշեցրել է, որ հիմնադրամի և Առողջապահության նախարարության համատեղ երկարատև և հետևողական աշխատանքի արդյունքում 2015 թվականին ստորագրվեց եռակողմ համաձայնագիր, որի շնորհիվ մեկնարկվեց «Վերահսկի՛ր դիաբետը, ապրի՛ր լիարժեք կյանքով» ծրագիրը, որը գործում է արդեն 10 տարի։ Այս ծրագրով առաջին տիպի շաքարային դիաբետ ունեցող բոլոր մինչև 28 տարեկան բուժառուները հնարավորություն ստացան օգտվելու ժամանակակից անալոգային ինսուլիններից։
Սակայն 2023 թվականին մատակարարող ընկերությունը բախվեց լուրջ լոգիստիկ խնդիրների։ «Ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ և առաջացած լոգիստիկ դժվարություններով պայմանավորված՝ ամերիկյան ընկերությունը ժամանակավորապես դադարեցրեց ինսուլինի մատակարարումը Հայաստան, – պատմել է Հովհաննիսյանը։ – Մենք ստիպված եղանք անցում կատարել դանիական անալոգներին։ Այդ անցումը բավականին բարդ ընթացավ»։
Միաժամանակ հիմնադրամի ղեկավարն ըմբռնումով է մոտենում ծնողների դժգոհություններին, որոնք սկզբում դժվարությամբ հարմարվեցին նոր դեղամիջոցին, քանի որ անհրաժեշտ էր դեղաչափերի ճշգրտում, և ավելի սերտ աշխատանք բժիշկների հետ։ Սակայն, նրա խոսքով, սա ամենևին չի նշանակում, որ նոր դանիական ինսուլինը իր որակով զիջում է նախորդ ամերիկյանին։
«Կան ինսուլին արտադրող երեք հիմնական ամերիկյան, դանիական և ֆրանսիական ընկերություններ, որոնք համաշխարհային առաջատարներն են՝ բարձրորակ դեղամիջոցներով։ Դանիական անալոգ–ինսուլիններին անցնելուց հետո շատ հազվադեպ են եղել այն դեպքերը, երբ բժիշկները անհատական արձագանքի պատճառով խորհուրդ են տվել փոխել դեղամիջոցը։ Մենք ուշադիր և հետևողական աշխատել ենք պացիենտների հետ, ճշգրտել ենք դեղաչափերը և բացատրել իրավիճակը։ Հիմա, կարծես, անցումային փուլը ավարտվել է, և իրավիճակը կայունացել է։ Մենք շարունակում ենք բանակցությունները ամերիկյան Eli Lilly ինսուլին արտադրող ընկերության հետ՝ մատակարարումները Հայաստան վերականգնելու համար, սակայն մինչ այդ շարունակում ենք աշխատել դանիական ինսուլին արտադրող ընկերության NovoRapid և Levemir անալոգ–ինսուլիններով», — նշել է նա։
Ինչո՞ւ փոխվեց դեղերի տրամադրման ժամկետը
Շատ ծնողներ դժգոհել են ոչ միայն դեղամիջոցի փոփոխման, այլև դեղերի պաշարի տրամադրման ժամկետի կրճատման պատճառով։ Եթե նախկինում դեղերի պաշարը տրամադրվում էր երեք ամսով, ապա վերջին շրջանում այդ ժամկետը կրճատվել է մինչև մեկ ամիս։ Խանդութ Հովհաննիսյանը պարզաբանեց, որ դա ժամանակավոր միջոց էր, որը նույնպես պայմանավորված էր մատակարարի առջև ծառացած լոգիստիկ խնդիրներով։ Մատակարարումների ուշացումների պատճառով առողջապահության նախարարությունը ստիպված էր ինսուլինը տրամադրել մեկ ամսով, որպեսզի հնարավոր լինի պաշարը հավասարաչափ բաշխել բոլոր բուժառուների միջև։ Նա վստահեցրեց, որ այդ ճգնաժամը արդեն հաղթահարված է, և դեղերը կրկին տրամադրվում են երեք ամսով։
Ծնողների դժգոհության ևս մեկ պատճառ է դեղերի կենտրոնացված տրամադրումը։ Երևանից դուրս միայն մեկ մանկական էնդոկրինոլոգիական դիսպանսեր է գործում՝ Գյումրիում։ Հայաստանի մյուս բոլոր մարզերի բնակիչները ստիպված են իրենց երեխաների համար նախատեսված եռամսյա պաշարը ստանալու նպատակով մեկնել Երևան։ Խանդութ Հովհաննիսյանը համաձայն է, որ դա մեծ անհարմարություն է պատճառում մարզերի, հատկապես հեռավոր համայնքների բնակիչներին։ Սակայն, նրա խոսքով, տեղերում մանկական էնդոկրինոլոգիական ծառայությունների ստեղծման համար անհրաժեշտ են որակավորված մասնագետներ, դեղերի տեղափոխման համար հատուկ սառցային շղթայի պահպանում և այլ պայմաններ։ Նրա խոսքով՝ այս ամենը դեռ չկա, սակայն հիմնադրամը կողմ է այս հարցի լուծմանը։
Գլյուկոմետրեր և ստրիպներ. մատակարարման խնդի՞ր
Ինչ վերաբերում է գլյուկոմետրերին և ստրիպներին, ապա, Խանդութ Հովհաննիսյանի խոսքով, այս հարցում ևս «Հաղթենք Դիաբետը Միասին» հիմնադրամի աշխատանքների շնորհիվ առողջապահության նախարարությունը վերանայել է քանակական չափանիշները։ Եթե նախկինում պետությունն ապահովում էր մեկ ամսվա համար երկու տուփ ստրիպ (100 հատ), ինչը նախատեսված էր օրական երեք չափման համար, և ծնողները ստիպված էին լրացուցիչ գնում անել, ապա 2024 թվականի ապրիլից հիվանդներն ամսական ստանում են չորս տուփ (200 ստրիպ), ինչը թույլ է տալիս կատարել օրական 5–7 չափում։
Գլյուկոմետրերը տրամադրվում են անվճար, և մատակարարի փոփոխության դեպքում՝ ըստ մրցույթի արդյունքների, պացիենտները ստանում են նոր սարքեր՝ համապատասխանող ստրիպներով։ Վերջին մրցույթով մատակարարված ստրիպների որակի վերաբերյալ ծնողների դժգոհությունների կապակցությամբ Հովհաննիսյանը պարզաբանեց, որ Հայաստան մատակարարվում են երեք ընկերությունների գլյուկոմետրեր և ստրիպներ՝ Contour, Gmate և Akku Chek, որոնք բոլորը համապատասխանում են մրցույթի ընթացքում սահմանված որակի պահանջներին։
Նա հավելեց, որ դժգոհությունները կրկին կապված էին ստրիպների մատակարարման խափանումների հետ․ առաջացել էր դադար, և մինչ մատակարարման շղթայի վերականգնումը, հիմնադրամը սեփական միջոցներով գնել և բաժանել է մեկական տուփ ստրիպ բոլոր բուժառուներին։
«Դժվար փուլ էր, իրոք և ծնողի համար, և մեզ համար և նախարարության համար։ Ինչ-որ լարվածություն եղավ, բայց այդ հարցն էլ կարգավորվեց, պլյուս այս ամբողջից հետո մի հատ շատ լավ բան եղավ, 18-ից 28 տարեկաններին էլ է պետությունը նախատեսում տրամադրել ստրիպներ, երկուական տուփ, որը մինչ այժմ չի եղել», – ասաց նա։
Նախկինում առողջապահության նախարարությունը չէր ապահովում 18 տարին լրացած բուժառուներին, քանի որ ենթադրվում էր, թե նրանք արդեն կարող են ինքնուրույն գումար վաստակել և գնել դրանք։ Սակայն իրական կյանքում դա միշտ չէ, որ այդպես է, և ծնողների ու հիմնադրամի ջանքերի շնորհիվ պետությունը վերանայել է իր մոտեցումը, հավելեց Խանդութ Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ դրական երևույթ է այն, որ պետությունը շուրջ հինգ տարի տրամադրում է նաև հիպոգլիկեմիայի ժամանակ շտապ ներարկման համար նախատեսված դեղամիջոց՝ գլյուկագոն։ Դրա օգտագործման դեպքում դատարկ սրվակը վերադարձվում է, և բուժառուն ստանում է նոր սրվակ։ Եթե այն չի օգտագործվում, ապա դեղը փոխարինվում է պահպանման ժամկետի ավարտից հետո։
Անալոգային ինսուլինից անցում սովորականի. գենսուլինը՝ լրացուցիչ խնդի՞ր
Առանձնահատուկ մտահոգություն է առաջացնում այն, որ բուժառուի 28 տարին լրանալուց հետո պետությունը թեև շարունակում է տրամադրել ինսուլին, սակայն ոչ թե անալոգային, այլ սովորական։
Եվ եթե մինչ 2024 թվականը տրամադրվում էր դանիական ընկերության ոչ անալոգային ինսուլին, ապա անցած տարվա մրցույթում հաղթել է լեհական արտադրության գենսուլինը, որի վերաբերյալ բազմաթիվ հարցեր ու մտահոգություններ են առաջացել։
«Այս անգամ տենդերը հաղթել էր լեհական գենսուլինը, որը իր որակի հետ կապված շատ կասկածելի է, իր թղթաբանությունն էլ ենք նայում, այնտեղ կա Թաիլանդի առողջապահության նախարարության եզրակացությունը, որը հրաժարվել է այդ դեղից, ես հույս ունեմ այս 25 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանում էլ կհրաժարվեն», - ասել է Խանդութ Հովհաննիսյանը.
Նա պատմել է, որ անցած տարվա գարնանը անձամբ այցելել է բազմաթիվ էնդոկրինոլոգների և հավաքել 31 ստորագրություն նախարարությանը ուղղված դիմումի տակ, որպեսզի վերանայեն գենսուլինի վերաբերյալ կայացված որոշումը, քանի որ կան բողոքներ ինչպես բժիշկներից, այնպես էլ բուժառուներից։
Մասնավորապես, հիվանդները բողոքում են, որ գլյուկոզայի նորմալ մակարդակը պահպանելու համար հարկավոր է մի քանի անգամ մեծացնել դեղաչափը։ Բազմաթիվ ալերգիկ ռեակցիաներ են գրանցվում, հիվանդները նաև բողոքում են տեսողության վատթարացումից և վերջույթների ցավերից։
«Եթե դա կարճ ժամանակում է տեսանելի, դուք պատկերացնում եք, երկարատև օգտագործման դեպքում ինչքան արագ բերելու է, այսպես ասեմ, դիաբետի բարդությունների, դիաբետը տեղից ինքը արդեն ռիսկային է», - նշել է նա, հավելելով, որ հուսով է. նախարարաության որոշումը դրական կլինի։
Սենսորային գլյուկոմետրեր՝ փրկություն երեխաների և հղիների համար
«Հաղթենք Դիաբետը Միասին» հիմնադրամի ղեկավարը հույս ունի, որ առողջապահության նախարարությունը կնախաձեռնի սենսորային գլյուկոմետրերի ձեռքբերումն երեխաների և հղի կանանց համար՝ ստրիպային համակարգերի փոխարեն։ Որպեսզի փոքր երեխաները օրական մի քանի անգամ մատը ծակելու պատճառով սթրեսային իրավիճակում չհայտնվեն։
Գլյուկոզայի շարունակական մոնիտորինգի սենսորները՝ փոքրիկ սարքեր են, որոնք կպչում են մաշկին և յուրաքանչյուր հինգ րոպեն մեկ տվյալներ են փոխանցում գլյուկոզայի մակարդակի մասին՝ սմարթֆոնի կամ հատուկ սարքի վրա։ Ի տարբերություն ավանդական գլյուկոմետրերի, որոնք պահանջում են օրական 4–7 ցավոտ ծակում, սենսորները նվազագույնի են հասցնում անհարմարությունը։
«Ես տեսել եմ, թե ինչպես էր երեք տարեկան մի երեխա ամեն ծակումից հետո լաց լինում։ Մեզ մոտ կան բուժառուներ, ովքեր դիաբետով հիվանդացել են դեռ երկու ամսականից։ Սենսորները հանում են այդ ծանրաբեռնվածությունը՝ ծնողներին տալով վստահություն իրենց երեխայի անվտանգության հարցում։ Օրինակ՝ ես ինքս օգտագործում եմ Abbott ընկերության սարքը, որն իրական ժամանակում ցույց է տալիս գլյուկոզայի դինամիկան և նախազգուշացնում է կրիտիկական մակարդակների դեպքում։ Սա հատկապես կարևոր է երեխաների և հղի կանանց համար, երբ ճշգրիտ վերահսկումը կենսական նշանակություն ունի», — նշել է նա։
Մեծահասակների դիաբետ․ խզում համակարգում և արդար աջակցության որոնում
Նրա խոսքով՝ ևս մեկ լուրջ խնդիրն այն է, որ 28 տարին լրանալուց հետո պետական ծրագիրը դադարեցնում է ոչ միայն անալոգային ինսուլինի, այլև ստրիպների և մյուս անհրաժեշտ պարագաների տրամադրումը։ Սա ստեղծում է լուրջ ռիսկեր՝ կապված հիվանդության վերահսկման կորուստի հետ, հատկապես մարզերում, որտեղ բժշկական օգնության հասանելիությունը սահմանափակ է։ Շատ պացիենտներ մնում են մենակ հիվանդության դեմ։ Ոմանք տարիներով չեն չափում գլյուկոզայի մակարդակը, ուրիշները ինսուլինը ներարկում են պատահական կերպով։ Մեկն, օրինակ, խոստովանել է, որ ջարդել է իր գլյուկոմետրը՝ չդիմանալով ինքնահսկողության պատճառած ամենօրյա հոգեբանական ճնշմանը։
Բացի այդ, մինչ 2024 թվականը դիաբետ ունեցող երեխաները ավտոմատ կերպով ստանում էին հաշմանդամության կարգ մինչև 18 տարեկանը, ինչը թույլ էր տալիս անվճար հետազոտություններ անցկացնել և ստանալ շուրջ 40 000 դրամի չափով նպաստ։ Սակայն 2024-ից մոտեցումը փոխվել է․ հիմա կարգավիճակը տրվում է միայն ֆունկցիոնալ խանգարումների առկայության դեպքում։ Արդյունքում՝ շատ ընտանիքներ զրկվել են բժշկական բազային ծառայություններից, չնայած շարունակվող ծախսերին բուժման համար։ Միևնույն ժամանակ, շատ ծնողներ իրենք են դեմ «հաշմանդամ» պիտակին՝ չցանկանալով, որ իրենց երեխան ընկալի իրեն որպես սահմանափակ կարողություններով մարդ։
Օպտիմալ լուծումը, Հովհաննիսյանի կարծիքով, կլինի դիաբետ ունեցող երեխաներին բժշկական անվճար հետազոտությունների և խորհրդատվությունների իրավունք տալը՝ անկախ հաշմանդամության կարգավիճակից։ Սա կօգներ պահպանել կենսական նշանակություն ունեցող աջակցությունը՝ առանց խարանման և հոգեբանական ճնշման վտանգի։
Դիաբետի դպրոցներ․ կրթություն, աջակցություն և պատասխանատվության ձևավորում
«Հաղթենք Դիաբետը Միասին» հիմնադրամը ստանձնել է կարևոր առաքելություն՝ դիաբետի դպրոցներ կազմակերպել Երևանում և մարզերում՝ բուժառուներին ու նրանց ընտանիքներին տրամադրելով անհրաժեշտ գիտելիքներ և հմտություններ հիվանդությունը արդյունավետ վերահսկելու և առողջությունը պահպանելու համար։
Ներկայումս հիմնադրամի հովանու տակ գործում են երեք գրասենյակներ՝ երկուսը Երևանում՝ «Մուրացան» համալսարանական կլինիկայում և «Արաբկիր» մանկական հիվանդանոցում, և մեկը՝ Գյումրիում։ Այս կենտրոններում պարբերաբար անցկացվում են դիաբետի դպրոցներ՝ օգտագործելով միջազգային վկայագրում ստացած նյութեր, օրինակ՝ Միջազգային Դիաբետիկ Ֆեդերացիայի (IDF) կողմից հաստատված։
Դասընթացները ներառում են դիաբետով ապրելու հիմնական ասպեկտները՝ ախտանշանների ճանաչում, ածխաջրերի հաշվարկ, ներարկման տեխնիկա և շաքարի մակարդակի վերահսկում։ Բացի այդ, հիմնադրամը անվճար անցկացնում է գլիկոզիլացված հեմոգլոբինի անալիզ (ցույց է տալիս վերջին երեք ամսվա արյան շաքարի միջին մակարդակը)։ Բուժառուները ստանում են նաև անհրաժեշտ պարագաներ՝ ասեղներ և ներարկիչ-գրիչներ։ Երեխաների համար կազմակերպվում են նաև էքսկուրսիաներ և ժամանցային միջոցառումներ՝ պահպանելու դրական տրամադրվածությունը և կյանքի ուրախությունը։
«Դիաբետի դպրոցը օգնում է հասկանալ, թե ինչպես ապրել այս հիվանդության հետ և ինչպես ճիշտ գործել տարբեր իրավիճակներում, — բացատրում է հիմնադրամի ղեկավարը։ — Դա հատկապես կարևոր է ծնողների համար, քանի որ Հայաստանում դեռ պահպանվում են դիաբետի վերաբերյալ հնացած կարծրատիպեր։ Շատերը ամաչում են բարձրաձայնել այս ախտորոշման մասին, իսկ որոշ բժիշկներ նույնիսկ օգտագործում են «տառապել շաքարախտով» արտահայտությունը, որը միջազգային ժամանակակից չափանիշներով համարվում է սխալ և խարանող»։
Հոգեբանական աջակցություն և կյանքի որակ
Այս համատեքստում Հովհաննիսյանը անդրադարձավ նաև դիաբետ ունեցող երեխաների ինտեգրմանը մանկապարտեզներ և դպրոցներ․ «Իրավական առումով որևէ խնդիր չկա, սակայն գործնականում մենք հանդիպել ենք մի շարք կողմնապահ դեպքերի։ Որոշ հաստատություններ հրաժարվել են ընդունել երեխային՝ հղում անելով նրա «հիվանդությանը» և իբր չկարողանալով ապահովել “պատշաճ խնամք»։
Այդպիսի դեպքերում «Հաղթենք Դիաբետը Միասին» հիմնադրամը միջամտում է և իրազեկման աշխատանք է կատարում անձնակազմի հետ։ Կարևոր է հասկացնել, որ դիաբետով երեխան վտանգավոր չէ, վարակիչ չէ և մեկուսացման կարիք չունի։ Նա պարզապես պետք է պահպանի որոշակի ռեժիմ և վերահսկի արյան շաքարը։ Երբեմն, օրինակ, դաստիարակին պարզապես անհրաժեշտ է նախաճաշին կամ ճաշին զանգահարել ծնողին՝ պարզելու ածխաջրերի քանակը՝ ինսուլինի դեղաչափը ճշգրտելու համար։ «Մենք 5–7 տարեկանից սկսած երեխաներին և ծնողներին ուղղորդում ենք աստիճանաբար վերցնել պատասխանատվությունը իրենց վրա․ սկզբում՝ ծնողների վերահսկողությամբ, հետո՝ ինքնուրույն։ Դիաբետը դառնում է նրանց առօրյայի մի մասը՝ ինչպես շնչելը․ սկզբում՝ գիտակցված, հետո՝ ավտոմատ կերպով», — ընդգծել է Հովհաննիսյանը։ «Հաղթենք Դիաբետը Միասին» հիմնադրամը շուրջ 5 տարի է անվճար տրամադրում է հոգեբանական խորհրդատվություն բոլոր շահառուներին և ընտանիքի անդամներին։

Фонд «Победим диабет вместе» ведет переговоры с компанией-поставщиком о возобновлении поставок в Армению американского аналогового инсулина производства Eli Lilly. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сообщила руководитель фонда Хандут Ованнисян, комментируя недовольство родителей заменой американских лекарств на препараты от датской Novo Nordisk.
Руководитель фонда подчеркнула, что главная задача организации — обеспечить детей и молодых людей с диабетом 1-го типа (от 0 до 28 лет) современными качественными инсулинами и необходимым обучением для жизни с этим заболеванием. Государство через Министерство здравоохранения традиционно предоставляет бесплатный инсулин всем пациентам.
Lilly VS Novo Nordisk
Она напомнила, что в результате длительной и упорной работы фонда совместно с министерством здравоохранения в 2015 было подписано трехстороннее соглашение, в рамках которого стартовала программа «Контролируй диабет, живи полной жизнью», которая действует уже 10 лет. Благодаря этому соглашению все пациенты с диабетом 1-го типа до 28 лет получили доступ к современным аналоговым инсулинам.
Однако в 2023 году поставщик столкнулся с серьезными логистическими трудностями: «В связи с российско-украинским конфликтом и возникшими логистическими проблемами американская компания временно приостановила поставки инсулина в Армению, — рассказала Ованнисян. — Мы были вынуждены перейти на датские аналоги. Этот переход дался сложно».
При этом руководитель фонда с пониманием относится к жалобам родителей, которые не сразу смирились с новым препаратом, поскольку требовалась коррекция дозировки, надо было более тесно работать с врачами. Но, по ее словам, это вовсе не означает, что новый инсулин хуже. «Все три компании- производители инсулина — Eli Lilly, Novo Nordisk и Sanofi — мировые лидеры с препаратами высокого уровня качества. Очень редки случаи, когда врачи рекомендовали родителям перейти на другие препараты из-за индивидуальной реакции. Мы внимательно работали с пациентами, корректировали дозы и объясняли ситуацию. Сейчас, как-будто, переходный период завершен, и ситуация стабилизировалась. Мы продолжаем вести переговоры с американской компанией, чтобы возобновить их поставки в Армению, но пока продолжаем работать с аналоговыми инсулинами NovoRapid և Levemir датского производства», - сказала она.
Многие родители жаловались не только на смену препарата, но и на сокращение периода, на который выдается запас препаратов. Если раньше запас лекарств выдавался сроком на три месяца, то в последнее время срок сократился до месяца. Хандут Ованнисян пояснила, что это была временная мера, также связанная с логистическими проблемами, с которыми столкнулся поставщик. Из-за задержек с поставкой Минздрав был вынужден выдавать инсулин не на три месяца, а на месяц, чтобы обеспечить равномерное распределение запаса по всем пациентам. Она заверила, что этот кризис уже преодолен, и лекарства вновь выдаются на три месяца.
Еще одна причина недовольства родителей - это централизованная выдача препаратов. Вне Еревана действует только один детский эндокринологический диспансер в Гюмри. Жители всех остальных регионов Армении вынуждены ехать за трехмесячным запасом для своих детей в Ереван. Хандут Ованнисян согласна с тем, что это создает большие неудобства для жителей регионов, особенно отдаленных. Но для создания детских эндокринологических служб на местах, по ее словам, требуются квалифицированные подготовленные специалисты, специальные средства доставки лекарств в регионы с соблюдением хладоцепи и т.д. Пока, по ее словам, этого всего нет, но фонд работает и в этом направлении.
Глюкометры и стрипы - проблемы с поставкой?
Что касается глюкометров и стрипов, то и здесь, по ее словам, благодаря работе фонда Минздрав пересмотрел количественные подходы. Если ранее государство обеспечивало две упаковки стрипов (100 штук) на три месяца в расчете на три измерения в день, и родителям приходилось их докупать, то с апреля текущего года пациенты получают четыре упаковки в месяц (200 стрипов), что покрывает 5–7 измерений в день. Глюкометры предоставляются бесплатно, и при смене поставщика в рамках тендера пациенты получают новые устройства с совместимыми полосками. По поводу недовольства родителей качеством стрипов, поставляемых по последнему тендеру, Хандут Ованнисян пояснила, что в Армению поставляются глюкометры и стрипы трех компаний - Akku chek, Gmate и Contour, и они все по качеству соответствуют требованиям, предъявляемым в ходе тендера.
Она добавила, что недовольство было связано опять же с перебоями в поставках стрипов, возникла пауза, и фонд на свои средства приобрел и раздал всем по одной упаковке стрипов, пока цепочка поставок снова не наладилась. “Это был сложный этап, действительно, и для родителей, и для нас, и для министерства. Было некоторое напряжение, но и этот вопрос урегулировали. Плюс после всего этого произошла одна очень хорошая вещь: государство также планирует предоставлять стрипы молодым людям от 18 до 28 лет — по две упаковки, чего раньше не было”, - сказала она.
Раньше Минздрав не обеспечивал пациентов старше 18-и лет, поскольку считалось, что они могут зарабатывать, но в реальной жизни это не так, и благодаря усилиям родителей и фонда государство пересмотрело свой подход, добавила она. Еще одна позитивная новость, по ее словам - государство предоставляет также лекарство для срочной инъекции при гипогликемии. В случае его применения использованная ампула возвращается, и пациент получает новую. При неиспользовании препарат заменяется по истечении срока действия.
Переход от аналогового инсулина на обычный: генсулин - дополнительная проблема?
Особую обеспокоенность у Хандут Ованнесян вызывает то, что по достижении 28-и лет государство хотя и продолжает выдавать инсулин, но уже не аналоговый, а обычный. И если до 2024 года выдавали инсулин компании Novo Nordisk, то в прошлом году в тендере победил польский генсулин, к которому возникло много вопросов.
«На этот раз тендер выиграл польский генесулин, который вызывает большие сомнения в плане качества. Если посмотреть его документацию, там есть заключение Министерства здравоохранения Таиланда, отказавшегося от этого препарата. Я надеюсь, что в сентябре 2025 года от него откажутся и в Армении», - сказала Хандут Ованнисян.
Она рассказала, что весной прошлого года лично обошла многих эндокринологов и собрала 31 подпись под обращением в Минздрав с просьбой пересмотреть решение по генсулину, поскольку есть жалобы от врачей и пациентов. В частности, пациенты жалуются на то, что дозу лекарства приходится увеличивать в разы, чтобы держать уровень глюкозы в норме. Много бывает аллергических реакций, пациенты жалуются также на ухудшение зрения и боли в конечностях.
«Если это заметно в краткосрочной перспективе, то представьте, насколько быстрее приведёт к осложнениям при длительном применении. Сам по себе диабет уже является риском», - отметила она, добавив, что надеется на положительную реакцию со стороны Минздрава на просьбу пересмотреть решение по польскому генсулину.
Сенсорные глюкометры - спасение для детей и беременных
Хандут Ованнисян надеется также, что Минздрав начнет закупать для детей и беременных сенсорные глюкометры вместо стриповых, чтобы не было необходимости по нескольку раз в день подвергать маленьких детей стрессу, прокалывая палец.
Сенсоры непрерывного мониторинга глюкозы — компактные устройства, которые крепятся к коже и каждые пять минут передают данные об уровне глюкозы на смартфон. В отличие от традиционных глюкометров, требующих 4–7 болезненных проколов в день, сенсоры минимизируют дискомфорт. «Я видела, как трехлетний ребенок плакал от каждого укола. У нас есть пациенты с диабетом с двухмесячного возраста. Сенсоры снимают эту нагрузку, давая родителям уверенность в безопасности ребенка. Например, я использую устройство Abbott, которое работают 14 дней, показывает динамику глюкозы в реальном времени и предупреждает о критических уровнях. Это особенно важно для детей и беременных, где точный контроль жизненно необходим», - сказала она.
Диабет у взрослых: разрыв в системе и поиск справедливой поддержки
Еще одна проблема, по ее словам, это то, что после 28 лет государственная программа прекращает обеспечение не только аналоговым инсулином, но и стрипами и другими расходными материалами. Это создает серьезный риск потери контроля над заболеванием, особенно в регионах, где доступ к медицинской помощи ограничен. Многие пациенты оказываются один на один с болезнью: одни годами не измеряют уровень глюкозы, другие вводят инсулин наугад. Один из пациентов признался, что разбил глюкометр — он не выдержал ежедневной психологической нагрузки, связанной с постоянным самоконтролем.
Также до недавнего времени дети с диабетом автоматически получали статус инвалидности до 18 лет, что обеспечивало бесплатные обследования и пособие в размере около 30 000 драм. Однако с 2024 года подход изменился: теперь статус присваивается только при наличии функциональных нарушений. В результате многие семьи лишились доступа к базовым медицинским услугам, несмотря на продолжающиеся расходы на лечение. При этом сами родители часто выступают против ярлыка «инвалид», не желая, чтобы ребенок воспринимал себя ограниченным.
Оптимальным решением, по мнению Ованнисян, стало бы предоставление детям с диабетом права на бесплатные медицинские обследования и консультации вне зависимости от статуса инвалидности. Это позволило бы сохранить доступ к жизненно важной поддержке без риска стигматизации и психологического давления.
Организации, работающие с людьми с диабетом, пытаются компенсировать этот пробел через школы диабета, однако без доступной и стабильной поддержки такие меры остаются недостаточными. Необходимо расширение инфраструктуры — особенно за пределами Еревана.
Школы диабета: обучение, поддержка и формирование ответственности
Фонд взял на себя важную задачу — проводить школы диабета в Ереване и регионах, предоставляя пациентам и их семьям необходимые знания и навыки для эффективного контроля заболевания и поддержания здоровья.
В настоящее время действует три офиса: два в Ереване — в университетской клинике “Мурацан” и в детской больнице “Арабкир”, и один офис в Гюмри. В этих центрах регулярно проходят школы диабета, где используются международно сертифицированные материалы, одобренные, например, Международной диабетической федерацией (IDF).
Обучение охватывает ключевые аспекты жизни с диабетом: распознавание симптомов, подсчет углеводов, техника инъекций и контроль уровня сахара. Кроме того, фонд бесплатно проводит анализ на гликозилированный гемоглобин — показатель среднего уровня сахара в крови за последние три месяца. Пациенты также получают необходимые расходные материалы — иглы и шприц-ручки. Чтобы поддерживать позитивный настрой и радость жизни, для детей организуются экскурсии и развлекательные мероприятия.
«Школа диабета помогает понять, как жить с этим заболеванием и как действовать в различных ситуациях, — объясняет руководитель фонда. — Мы учим, что делать при падении или повышении сахара, как считать хлебные единицы и подбирать дозу инсулина. Это особенно важно для родителей, поскольку в Армении все еще сохраняются устаревшие стереотипы о диабете. Многие стесняются говорить о диагнозе, а некоторые даже врачи используют термин «страдать диабетом», что в современных международных стандартах считается некорректным и стигматизирующим».
Психологическая поддержка и качество жизни
Фонд также ставит акцент на эмоциональном здоровье семей. «Диабет — это не приговор. Мы учим родителей не зацикливаться на показателях, а строить сбалансированную, полноценную жизнь вокруг диагноза. Иногда чрезмерный контроль подавляет ребёнка. Однажды ко мне пришла мама с мальчиком 8–9 лет. У него идеальный анализ — гликозилированный гемоглобин 6.7. Мама радостна, а ребенок подавлен: дома всё крутится вокруг сахара, еды, весов». Ованисян подчеркивает: важно сохранять радость детства. « Мы говорим родителям: не забывайте, что дети должны играть, шалить, смеяться. Да, диабет требует контроля, но он также дисциплинирует, учит здоровому образу жизни. Дети с диабетом могут заниматься спортом, танцами, искусством — все возможно при грамотной поддержке. Главное — спокойствие родителей. Если взрослые уверены и доброжелательны, ребёнок тоже будет чувствовать себя в безопасности».
В этом контексте Ованнисян коснулась и интеграции детей с диабетом в школы и детские сады: «С юридической точки зрения проблем с приёмом детей с диабетом в детские сады и школы нет. Однако на практике мы сталкивались со случаями предвзятого отношения. Некоторые учреждения отказывались принимать детей, ссылаясь на их «заболевание» и якобы невозможность обеспечить надлежащий уход».
Фонд в таких ситуациях вмешивается и проводит разъяснительную работу с персоналом. Важно донести, что ребенок с диабетом не опасен, не заразен и не требует изоляции — он просто нуждается в соблюдении режима и контроле сахара в крови. Иногда, например, воспитателю достаточно просто позвонить родителям перед едой, чтобы уточнить количество углеводов — для корректного расчета дозы инсулина. «Мы обучаем детей с 5–7 лет постепенно брать на себя ответственность: сначала под контролем родителей, затем — самостоятельно. Диабет становится частью их повседневной жизни, как дыхание: сначала осознанное, затем — автоматическое», - отметила Ованнисян.