Ձեռքի եւ դեմքի փոխպատվաստները կդիտարկվեն որպես օրգան
ԱՄՆ իշխանությունը պատրաստում է ձեռքի եւ դեմքի փոխպատվաստման օրենքի նոր  փոփոխություններ, որոնց համաձայն իմպլանտները կդիտվեն որպես սովորական օրգաններ։ Դա   հնարավորություն կտա շատ ամերիկացի  հաշմանդամների պայքարել արմատական վերականգնման համար: Մոտակա մի քանի ամիսների ընթացքում  նոր քաղաքականությունը մշկելու է UNOS օրգանների փոխանակման Միացյալ ցանցը։
Այսպես կոչված «ռեկոնստրուկտիվ  փոխպատվաստումները» փորձանական են եւ հազվադեպ: Բայց ներկայումս ԱՄՆ-ում ավելի ու ավելի շատ հիվանդանոցներ են իրականացնում այսպիսի բարդ վիրահատություններ, Պաշտպանության նախարարությունն ավելի շատ գումարներ է տրամադրում վիրավոր վետերանների բուժման համար, իսկ տրանսպլանտատ ստացած ռեցիպիենտները հրապարակայնորեն հայտարարում են իրենց կյանքի որակի բարելավման մասին, տեղեկացնում է Newsmax Health-ը։
« Այս ձեռքներն ինձ համար աստծո օրհնություն են» - ասաց 2011 թվականին երկու ձեռքի փոխպատվաստում ստացած  30-ամյա Լինդսեյ Արոնսոնը, Ռիչմոնդ, Վիրջինիա նահանգ: Նա կորցրեց իր ձեռքերն ու ոտքերի թաթերը 2007 թվականին վտանգավոր վարակի պատճառով:
Հուլիսին կառավարական որոշումները ուժի  մեջ են մտնում՝  ձեռքի եւ դեմքի տրանսպլանտատները կենթարկվեն UNOS-ի խիստ հսկողությանը, որը կառավարում է այնպիսի օրգանների փոխպատվաստման ծրագրերը, ինչպիսիք են սիրտը կամ երիկամները: Վերջիններս  կազմում են «օրգանի» նոր բնորոշման բաղկացուցիչ մասը, սկսած ոտքերից, վերջացրած շնչափողով,  հնարավոր է, նույնիսկ  արգանդով: Ի տարբերություն ՝ եղջերաթաղանթի, սրտի փականների եւ այլ ավելի պարզ հյուսվածքների, որոնք վերահսկվում են սննդի եւ դեղորայքի վերահսկման գործակալության (FDA) կողմից, սրանք անոթների, նյարդերի, մկանների եւ այլ հյուսվածքների բարդ համակցումներ են:
Համաձայն նոր կանոնների, պոտենցիալ ռեցիպիենտները կավելացվեն UNOS ցանցին դեմքի եւ ձեռքի համապատասխանեցման,  ըստ մաշկի գույնի եւ հյուսվածքի տիպի ճիշտ ընտրության, մաշկի չափի, ինչպես նաեւ սեռի եւ տարիքի համապտասխ ընտրության համար:

Transplants of hand and face should be considered organs
The US government is preparing to regulate the new field of hand and face transplants like it does standard organ transplants, giving more Americans who are disabled or disfigured by injury, illness, or combat a chance at this radical kind of reconstruction, Newsmax Health reports. "Joe Blow is not going to know that now an organ is defined as also including a hand or a face," said Suzanne McDiarmid, M.D., who chairs the committee of the United Network for Organ Sharing, or UNOS, that will develop the new policies over the next few months.
These so-called "reconstructive transplants" are experimental, and rare.
But they're gradually increasing as more U.S. hospitals offer the complex surgeries, the Defense Department funds research into the approach for wounded veterans, and as transplant recipients go public to say how the surgeries have improved their lives.
"These hands are blessed hands to me," said Lindsay Aronson Ess, 30, of Richmond, Va., who received a double hand transplant in 2011. She had lost her hands and feet to a life-threatening infection in 2007.
In July, government regulations go into effect making hand and face transplants subject to the same strict oversight by UNOS, which manages the U.S. transplant program, as heart or kidney transplants. They're part of a new definition of "organ" that also includes other body parts that doctors one day might transplant, from feet to voice boxes, maybe even the uterus. Unlike corneas, heart valves and other simpler tissues that are regulated by the Food and Drug Administration, these are all complex mixes of blood vessels, nerves, muscles and other tissues.
The rules mean potential recipients will be added to the UNOS network, for matching of donated hands and face tissue that are the right tissue type and compatible for skin color, size, gender and age. Transplants and their outcomes will be tracked.