Արագ ածխաջրերի ավելցուկը 14%-ով մեծացնում է դեմենցիայի զարգացման ռիսկը․ IJE
«Դանդաղ» ածխաջրերի գերակշռությամբ դիետան նվազեցնում է դեմենցիայի զարգացման ռիսկը, մինչդեռ արյան մեջ շաքարի մակարդակը կտրուկ բարձրացնող մթերքները 14%-ով մեծացնում են դրա զարգացման հավանականությունը։ Նման եզրակացության են եկել Ռովիրա և Վիրխիլի համալսարանի գիտնականները։ Ծավալուն հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են International Journal of Epidemiology (IJE) ամսագրում։
Հետազոտությանը մասնակցել է Մեծ Բրիտանիայի ավելի քան 200 հազար չափահաս բնակիչ։ Փորձարկվողների առողջական վիճակին հետևել են միջինում 13 տարի։ Մասնակիցների սննդակարգը գնահատվել է գլիկեմիկ ինդեքսի միջոցով. ցուցանիշ, որն արտացոլում է, թե որքան արագ են մթերքները բարձրացնում գլյուկոզայի մակարդակն արյան մեջ։ Դիտարկման ընթացքում ճանաչողական խանգարումներ են ախտորոշվել 2362 մասնակցի մոտ։
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ցածր և չափավոր գլիկեմիկ ինդեքսով դիետաները 16%-ով նվազեցրել են Ալցհայմերի հիվանդության զարգացման ռիսկը։ Գիտնականները պարզաբանել են, որ մրգերը, ամբողջահատիկային մթերքները և լոբազգիներն արյան մեջ շաքարի մակարդակն ավելի սահուն են բարձրացնում։ Միևնույն ժամանակ, բարձր գլիկեմիկ ինդեքսով սննդակարգը, որտեղ գերակշռում են սպիտակ հացը, կարտոֆիլը և ռաֆինացված մթերքները, 14%-ով մեծացրել է հիվանդության առաջացման հավանականությունը։
«Ուղեղի առողջության համար կարևոր է ոչ միայն սննդակարգում ածխաջրերի քանակը, այլև դրանց որակը։ «Արագ» ածխաջրերն ազդում են գլյուկոզայի և ինսուլինի փոխանակման վրա, իսկ այդ գործընթացները սերտորեն կապված են նեյրոդեգեներատիվ փոփոխությունների հետ»,- նշել են աշխատության հեղինակները։
Հետազոտողները նշում են, որ սննդակարգի փոփոխությունը դեպի ցածր գլիկեմիկ ինդեքսով մթերքները՝ կարող է դեմենցիայի կանխարգելման և տարեց հասակում ճանաչողական խանգարումների ռիսկի նվազեցման պարզ ու մատչելի միջոց դառնալ։

December 18, 2025  15:06
A diet dominated by “slow” carbohydrates reduces the risk of developing dementia, while foods that sharply raise blood sugar levels increase the likelihood by 14%, according to researchers from Rovira i Virgili University. The results of this large study were published in the International Journal of Epidemiology (IJE).
The study included over 200,000 adult residents of the UK, who were followed for an average of 13 years. Participants’ diets were assessed using the glycemic index—a measure of how quickly foods raise blood glucose levels. During the follow-up, cognitive impairments were diagnosed in 2,362 participants.
The analysis showed that diets with low to moderate glycemic index reduced the risk of Alzheimer’s disease by 16%. The researchers explained that fruits, whole grains, and legumes raise blood sugar more gradually. In contrast, a high-glycemic diet—dominated by white bread, potatoes, and refined foods—increased the likelihood of developing dementia by 14%.
“For brain health, not only the amount of carbohydrates matters but also their quality. ‘Fast’ carbohydrates affect glucose and insulin metabolism, which are closely linked to neurodegenerative changes,” the study authors noted.
The researchers emphasized that shifting toward low-glycemic foods may be a simple and accessible strategy for dementia prevention and reducing the risk of cognitive decline in older age.