Հյուսիսային Ամերիկայի ռադիոլոգիական ընկերության (RSNA) կոնֆերանսում ներկայացված ուսումնասիրության համաձայն՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման համար օգտագործվող ռուտինային մամոգրաֆիան կարող է նաև բացահայտել սրտանոթային ռիսկերը։
Ամերիկացի գիտնականները պարզել են, որ կրծքագեղձի զարկերակներում կալցիումի նստվածքները հաճախ տեսանելի են ռուտինային մամոգրաֆիաների ժամանակ, և դրանց առկայությունը կապված է ապագայում սրտի կաթվածի, ինսուլտի և սրտային անբավարարության ռիսկի բարձրացման հետ։
Ավելի քան 10,000 կանանց տվյալների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ մոտավորապես յուրաքանչյուր հինգերորդ կնոջ մոտ առաջին մամոգրաֆիայի ժամանակ հայտնաբերվել է կալցիֆիկացիա։ Ավելին, նշանակալի էր ոչ միայն կալցիֆիկացիայի առկայությունը, այլև դրա դինամիկան. կանայք, որոնց կալցիումի նստվածքները ժամանակի ընթացքում ավելացել էին, զգալիորեն ավելի բարձր ռիսկ ունեին լուրջ սրտանոթային դեպքերի։ Որոշ դեպքերում նկատվել է նշանակալի առաջընթաց ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում։
Գիտնականների կարծիքով, մամոգրաֆիան չի պահանջում լրացուցիչ ճառագայթում կամ ֆինանսական ծախսեր։ Հեղինակները նշում են, որ եթե զարկերակային կալցիֆիկացիայի վերաբերյալ տվյալները պարբերաբար ներառվեն ռենտգենաբանական զեկույցներում, դա կարող է դառնալ սրտանոթային ռիսկի գնահատման վաղ ազդանշան՝ ստուգելով արյան ճնշումը, խոլեստերինի մակարդակը և սկսելով կանխարգելիչ միջոցառումներ ախտանիշների ի հայտ գալուց շատ առաջ։

Обычная маммография, которую применяют для раннего обнаружения рака груди, может также выявить риски для сердца и сосудов. Это показало исследование, представленное на конференции Radiological Society of North America (RSNA).
Ученые из США установили, что на стандартных снимках нередко видны кальциевые отложения в артериях молочной железы, а их наличие связано с повышенной вероятностью инфарктов, инсультов и сердечной недостаточности в будущем.
Анализ данных более чем 10 тысяч женщин показал: примерно у каждой пятой уже при первом маммографическом обследовании обнаруживают кальциноз. Причем значение имел не только сам факт его присутствия, но и динамика: у женщин, у которых кальциевые отложения со временем нарастали, риск серьезных сердечно-сосудистых событий был существенно выше. В отдельных случаях заметное прогрессирование фиксировали уже в течение одного года.
По словам ученых, маммография не требует дополнитетельного облучения или финансовых затрат. Авторы отмечают: если данные о кальцинозе артерий будут регулярно включать в рентгенологические заключения, это может стать ранним сигналом для оценки сердечно-сосудистого риска — проверки артериального давления, уровня холестерина и начала профилактических мер задолго до появления симптомов.