Հյուսիսային Ամերիկայի ռադիոլոգիական ընկերության (RSNA) կոնֆերանսում ներկայացված ուսումնասիրության համաձայն՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման համար օգտագործվող ռուտինային մամոգրաֆիան կարող է նաև բացահայտել սրտանոթային ռիսկերը։
Ամերիկացի գիտնականները պարզել են, որ կրծքագեղձի զարկերակներում կալցիումի նստվածքները հաճախ տեսանելի են ռուտինային մամոգրաֆիաների ժամանակ, և դրանց առկայությունը կապված է ապագայում սրտի կաթվածի, ինսուլտի և սրտային անբավարարության ռիսկի բարձրացման հետ։
Ավելի քան 10,000 կանանց տվյալների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ մոտավորապես յուրաքանչյուր հինգերորդ կնոջ մոտ առաջին մամոգրաֆիայի ժամանակ հայտնաբերվել է կալցիֆիկացիա։ Ավելին, նշանակալի էր ոչ միայն կալցիֆիկացիայի առկայությունը, այլև դրա դինամիկան. կանայք, որոնց կալցիումի նստվածքները ժամանակի ընթացքում ավելացել էին, զգալիորեն ավելի բարձր ռիսկ ունեին լուրջ սրտանոթային դեպքերի։ Որոշ դեպքերում նկատվել է նշանակալի առաջընթաց ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում։
Գիտնականների կարծիքով, մամոգրաֆիան չի պահանջում լրացուցիչ ճառագայթում կամ ֆինանսական ծախսեր։ Հեղինակները նշում են, որ եթե զարկերակային կալցիֆիկացիայի վերաբերյալ տվյալները պարբերաբար ներառվեն ռենտգենաբանական զեկույցներում, դա կարող է դառնալ սրտանոթային ռիսկի գնահատման վաղ ազդանշան՝ ստուգելով արյան ճնշումը, խոլեստերինի մակարդակը և սկսելով կանխարգելիչ միջոցառումներ ախտանիշների ի հայտ գալուց շատ առաջ։

Routine mammography, commonly used for the early detection of breast cancer, can also help identify risks to the heart and blood vessels. This was shown by a study presented at the Radiological Society of North America (RSNA) conference.
Researchers in the United States found that standard mammographic images often reveal calcium deposits in the arteries of the breast, and the presence of these deposits is associated with a higher likelihood of future heart attacks, strokes, and heart failure.
An analysis of data from more than 10,000 women showed that approximately one in five already had arterial calcification detected at their first mammography screening. Importantly, not only the presence of calcification mattered, but also its progression: women whose calcium deposits increased over time faced a significantly higher risk of serious cardiovascular events. In some cases, noticeable progression was observed within just one year.
According to the researchers, mammography does not require additional radiation exposure or extra financial costs. The authors note that if information about arterial calcification is routinely included in radiology reports, it could serve as an early signal for assessing cardiovascular risk—prompting checks of blood pressure and cholesterol levels and the initiation of preventive measures long before symptoms appear.