Մինչ օրս երկարակյացների շրջանում անցկացված ամենամեծ հետազոտության ընթացքում Վանդերբիլթի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են գեների զույգ, որը մեծացնում է Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացման ռիսկը: Գենի այն տարբերակը, որը կրում է Ալցհեյմերի հիվանդության (ԱՀ) առաջացման ամենամեծ գենետիկ ռիսկը կյանքի ուշ շրջանում, կոչվում է APOE-ε4:
Նույն գենի մեկ այլ տարբերակ՝ APOE-ε2-ը, ենթադրվում է, ապահովում է պաշտպանություն Ալցհեյմերի հիվանդությունից։
Վանդերբիլթի համալսարանի բժշկական կենտրոնի հետազոտողների ղեկավարած եւ Alzheimer's & Dementia, The Journal of the Alzheimer's Association-ում հրապարակված հետազոտությունը չափել է APOE-ε4-ի եւ APOE-ε2-ի հաճախակիությունը այսպես կոչված «սուպերթոշակառուների»՝ 80 եւ ավելի բարձր տարիքի մարդկանց մոտ, որոնց կոգնիտիվ գործառույթը համեմատելի է 20-30 տարով ավելի երիտասարդ մարդկանց հետ:
Ավագ տարիքի այս անհատները 68 տոկոսով ավելի քիչ են ենթակա եղել ունենալու APOE-ε4 գենը, քան նույն տարիքային խմբի (80+) Ալցհեյմերի դեմենցիա ունեցող անհատները: Առավել հատկանշական է, որ ավագ տարիքի անհատները 19 տոկոսով ավելի քիչ են ենթակա եղել APOE-ε4 ունենալու, քան նույն տարիքային խմբի կոգնիտիվ առումով նորմալ մասնակիցները, փոխանցել է «Научная Россия»-ն։
«Սա ամենացնցող եզրակացությունն էր. չնայած բոլոր մեծահասակները, ովքեր հասնում են 80-ի եւ որոնց մոտ կլինիկական դեմենցիա չի ախտորոշվել, ցուցաբերում են բացառիկ ծերացում, մեր հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ «գերծերացման» երեւույթը կարող է օգտագործվել Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացման նվազեցված գենետիկ ռիսկ ունեցող տարեց մեծահասակների հատուկ խումբը բացահայտելու համար»,- ասել է գերիատրիկ բժշկության ամբիոնի դոցենտ Լեսլի Գեյնորը, որը հետազոտությունը ղեկավարել է Ալայնա Դյուրանի հետ համատեղ։
Նաեւ առաջին անգամ պարզվել է, որ տարեցներն ավելի հավանական է, որ ունենան ցանկալի APOE-ε2 տարբերակը. հավանական է, որ նրանք 28 տոկոսով ավելի ունենան այն, քան 80 տարեկանից բարձր մարդիկ, ովքեր ունեցել են նորմալ կոգնիտիվ գործառույթ, եւ 103 տոկոսով ավելի, քան Ալցհեյմերի դեմենցիա ունեցող 80 եւ բարձր տարիքի մասնակիցները։
«Գերտարեց» անհատների մեջ են մտել 80-ից բարձր տարիքի այն անձինք, որոնց հիշողության միավորները գերազանցել են 50-64 տարեկան կոգնիտիվ առումով նորմալ մասնակիցների միջին ցուցանիշը։ Հետազոտությանը մասնակցել են տարբեր ռասաների եւ էթնիկ պատկանելության մասնակիցներ։ APOE-ε4-ի հաճախակիությունն ամբողջ աշխարհում կազմում է 13.7 տոկոս, հետազոտության մեջ այդ ցուցանիշը կազմել է 43.9։
«Քանի որ երկարակյացների հանդեպ հետաքրքրությունն աճում է,- ասել է Գեյնորը,- մեր արդյունքները հաստատում են այն գաղափարը, որ երկարակյացի ֆենոտիպը կարող է օգտակար լինել այն մեխանիզմների որոնման հարցում, որոնք կապահովեն դիմադրողականությունը Ալցհեյմերի հիվանդության հանդեպ։: Սա մինչ օրս իրականացված ամենամեծ հետազոտությունն է, որը բացահայտել է APOE-ε4 ալելների հաճախակիության տարբերությունները՝ կախված գերծերացման կարգավիճակից, եւ առաջին հետազոտությունը, որը հայտնաբերել է կապ APOE-ε2 ալելների հաճախակիության եւ գերծերացման կարգավիճակի միջեւ»: Մենք ակնկալում ենք, որ այս արդյունքները հետագա հետաքրքրություն կառաջացնեն, թե ինչպես կարող են այս տարբերակներն ազդել Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացրած կլինիկական դեմենցիայի, ինչպես նաեւ «գերծերացման» երեւույթի վրա ընդհանրապես»:

In the largest study of long-lived individuals to date, researchers at Vanderbilt University have identified a pair of genes linked to the risk of developing Alzheimer’s disease. The gene variant associated with the highest genetic risk of late-onset Alzheimer’s disease (AD) is known as APOE-ε4.
Another variant of the same gene, APOE-ε2, is believed to provide protection against Alzheimer’s disease.
The study, published in Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association and led by scientists from the Vanderbilt University Medical Center, examined the prevalence of APOE-ε4 and APOE-ε2 among so-called “superagers” — people aged 80 and older whose cognitive abilities are comparable to those of individuals 20–30 years younger.
These older adults were 68% less likely to carry the APOE-ε4 gene compared with people aged 80+ who had Alzheimer’s dementia. Most notably, the likelihood of having APOE-ε4 among superagers was 19% lower than among cognitively normal participants in the same 80+ age group, reports Scientific Russia.
“This was the most striking finding: although all adults who reach the age of 80 without a diagnosis of clinical dementia demonstrate exceptional aging, our study shows that the phenomenon of ‘superaging’ can be used to identify a distinct group of older adults with reduced genetic risk for Alzheimer’s disease,” said Leslie Gaynor, associate professor of geriatric medicine, who led the study together with Alaina Duran.
The researchers also found for the first time that the protective APOE-ε2 variant was more common among superagers. Their likelihood of carrying APOE-ε2 was 28% higher than among cognitively normal individuals aged 80+, and 103% higher than among participants aged 80 and older with Alzheimer’s dementia.
The category of “superagers” partially included individuals aged 80+ whose memory performance exceeded the average level of cognitively normal participants aged 50 to 64. The study included participants from diverse racial and ethnic backgrounds. Globally, the prevalence of APOE-ε4 is 13.7%, while in this study it reached 43.9%.
“As interest in longevity grows,” Gaynor said, “our findings support the idea that the superager phenotype may be useful in the search for mechanisms that confer resilience to Alzheimer’s disease. To date, this is the largest study to identify differences in the frequency of APOE-ε4 alleles based on superaging status, as well as the first to demonstrate an association between APOE-ε2 allele frequency and superaging. We expect these results to spark further interest in how these variants may influence the development of clinical Alzheimer’s dementia and the phenomenon of superaging as a whole.”