Մինչ օրս երկարակյացների շրջանում անցկացված ամենամեծ հետազոտության ընթացքում Վանդերբիլթի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են գեների զույգ, որը մեծացնում է Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացման ռիսկը: Գենի այն տարբերակը, որը կրում է Ալցհեյմերի հիվանդության (ԱՀ) առաջացման ամենամեծ գենետիկ ռիսկը կյանքի ուշ շրջանում, կոչվում է APOE-ε4:
Նույն գենի մեկ այլ տարբերակ՝ APOE-ε2-ը, ենթադրվում է, ապահովում է պաշտպանություն Ալցհեյմերի հիվանդությունից։
Վանդերբիլթի համալսարանի բժշկական կենտրոնի հետազոտողների ղեկավարած եւ Alzheimer's & Dementia, The Journal of the Alzheimer's Association-ում հրապարակված հետազոտությունը չափել է APOE-ε4-ի եւ APOE-ε2-ի հաճախակիությունը այսպես կոչված «սուպերթոշակառուների»՝ 80 եւ ավելի բարձր տարիքի մարդկանց մոտ, որոնց կոգնիտիվ գործառույթը համեմատելի է 20-30 տարով ավելի երիտասարդ մարդկանց հետ:
Ավագ տարիքի այս անհատները 68 տոկոսով ավելի քիչ են ենթակա եղել ունենալու APOE-ε4 գենը, քան նույն տարիքային խմբի (80+) Ալցհեյմերի դեմենցիա ունեցող անհատները: Առավել հատկանշական է, որ ավագ տարիքի անհատները 19 տոկոսով ավելի քիչ են ենթակա եղել APOE-ε4 ունենալու, քան նույն տարիքային խմբի կոգնիտիվ առումով նորմալ մասնակիցները, փոխանցել է «Научная Россия»-ն։
«Սա ամենացնցող եզրակացությունն էր. չնայած բոլոր մեծահասակները, ովքեր հասնում են 80-ի եւ որոնց մոտ կլինիկական դեմենցիա չի ախտորոշվել, ցուցաբերում են բացառիկ ծերացում, մեր հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ «գերծերացման» երեւույթը կարող է օգտագործվել Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացման նվազեցված գենետիկ ռիսկ ունեցող տարեց մեծահասակների հատուկ խումբը բացահայտելու համար»,- ասել է գերիատրիկ բժշկության ամբիոնի դոցենտ Լեսլի Գեյնորը, որը հետազոտությունը ղեկավարել է Ալայնա Դյուրանի հետ համատեղ։
Նաեւ առաջին անգամ պարզվել է, որ տարեցներն ավելի հավանական է, որ ունենան ցանկալի APOE-ε2 տարբերակը. հավանական է, որ նրանք 28 տոկոսով ավելի ունենան այն, քան 80 տարեկանից բարձր մարդիկ, ովքեր ունեցել են նորմալ կոգնիտիվ գործառույթ, եւ 103 տոկոսով ավելի, քան Ալցհեյմերի դեմենցիա ունեցող 80 եւ բարձր տարիքի մասնակիցները։
«Գերտարեց» անհատների մեջ են մտել 80-ից բարձր տարիքի այն անձինք, որոնց հիշողության միավորները գերազանցել են 50-64 տարեկան կոգնիտիվ առումով նորմալ մասնակիցների միջին ցուցանիշը։ Հետազոտությանը մասնակցել են տարբեր ռասաների եւ էթնիկ պատկանելության մասնակիցներ։ APOE-ε4-ի հաճախակիությունն ամբողջ աշխարհում կազմում է 13.7 տոկոս, հետազոտության մեջ այդ ցուցանիշը կազմել է 43.9։
«Քանի որ երկարակյացների հանդեպ հետաքրքրությունն աճում է,- ասել է Գեյնորը,- մեր արդյունքները հաստատում են այն գաղափարը, որ երկարակյացի ֆենոտիպը կարող է օգտակար լինել այն մեխանիզմների որոնման հարցում, որոնք կապահովեն դիմադրողականությունը Ալցհեյմերի հիվանդության հանդեպ։: Սա մինչ օրս իրականացված ամենամեծ հետազոտությունն է, որը բացահայտել է APOE-ε4 ալելների հաճախակիության տարբերությունները՝ կախված գերծերացման կարգավիճակից, եւ առաջին հետազոտությունը, որը հայտնաբերել է կապ APOE-ε2 ալելների հաճախակիության եւ գերծերացման կարգավիճակի միջեւ»: Մենք ակնկալում ենք, որ այս արդյունքները հետագա հետաքրքրություն կառաջացնեն, թե ինչպես կարող են այս տարբերակներն ազդել Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացրած կլինիկական դեմենցիայի, ինչպես նաեւ «գերծերացման» երեւույթի վրա ընդհանրապես»:

Раскрыты генетические секреты долгожителей
В ходе крупнейшего на сегодняшний день исследования долгожителей учеными Вандербильтского университета была выявлена пара генов, повышающих риск развития болезни Альцгеймера. Вариант гена, вызывающий наибольший генетический риск развития болезни Альцгеймера (БА) в позднем возрасте, называется APOE-ε4.
Считается, что другой вариант того же гена, APOE-ε2, обеспечивает защиту от БА.
Исследование, опубликованное в Alzheimer's & Dementia, The Journal of the Alzheimer's Association, под руководством учёных из Медицинского центра Университета Вандербильта, измеряет частоту APOE-ε4 и APOE-ε2 у так называемых «суперпенсионеров» — людей в возрасте 80 лет и старше, чьи когнитивные функции сопоставимы с функциями людей на 20–30 лет моложе.
У данных лиц старшего возраста было на 68% меньше шансов получить ген APOE-ε4, по сравнению с лицами с деменцией Альцгеймера в той же возрастной группе 80+. Наиболее примечательно, что у лиц старшего возраста вероятность наличия APOE-ε4 была на 19% ниже, чем у когнитивно нормальных участников той же возрастной группы, передает «Научная Россия».
«Это был самый поразительный вывод: хотя все взрослые, достигшие 80-летнего возраста и не получившие диагноз «клиническая деменция», демонстрируют исключительное старение, наше исследование показывает, что феномен «суперстарения» можно использовать для выявления особой группы пожилых людей с пониженным генетическим риском развития болезни Альцгеймера», — сказала Лесли Гейнор, доцент кафедры гериатрической медицины, которая руководила исследованием вместе с Алайной Дюран.
Также было впервые обнаружено, что у людей старшего возраста чаще встречается нужный вариант APOE-ε2: вероятность у них его наличия на 28 % выше, чем у людей в возрасте 80+ с нормальным когнитивным функционированием, и на 103 % выше, чем у участников с деменцией, вызванной болезнью Альцгеймера, в возрасте 80 лет и старше.
К «суперпожилым» частично относили людей в возрасте 80+ лет, у которых показатели памяти были выше среднего уровня среди когнитивно нормальных участников от 50 до 64 лет. В исследовании приняли участие представители разных рас и этнических групп. Частота APOE-ε4 во всем мире составляет 13,7%; в исследовании этот показатель составил 43,9%.
«Поскольку интерес к долгожителям растет, — сказала Гейнор, — наши результаты подтверждают мнение о том, что фенотип долгожителя может оказаться полезным в поисках механизмов, обеспечивающих устойчивость к болезни Альцгеймера. На сегодняшний день это крупнейшее исследование, выявившее различия в частоте аллелей APOE-ε4 в зависимости от статуса «суперстарения», а также первое исследование, обнаружившее связь между частотой аллелей APOE-ε2 и статусом «суперстарения». Мы ожидаем, что эти результаты вызовут дальнейший интерес к вопросу о том, как эти варианты могут влиять на развитие клинической деменции, вызванной болезнью Альцгеймера, а также на феномен «суперстарения» в целом».