Սկոլտեխի, «Z-union» ԱԲ կոնցեռնի, «Sber AI Lab» լաբորատորիայի և այլ գիտական կենտրոնների հետազոտողներն առաջարկել են աչքի հատակի լուսանկարներով 15 հիվանդությունների կանխարգելիչ (պրևենտիվ) սկրինինգի համար նախատեսված և արհեստական բանականության վրա հիմնված մոտեցում։ Այն ախտաբանությունների թվում, որոնց զարգացման ռիսկը գիտնականներին հաջողվել է կանխատեսել լուսանկարներով, ոչ միայն ակնային հիվանդություններ են, ինչպիսիք են գլաուկոման և կատարակտը, այլև համակարգային հիվանդություններ, օրինակ՝ հիպերտոնիան, կարմիր գայլախտը և ՁԻԱՀ-ը։ Նման մոտեցումների ներդրումը թույլ կտա հիվանդության մասին ավելի վաղ իմանալ այն պացիենտներին, ովքեր դեռ չեն սկսել ախտանիշներ զգալ։ Ուսումնասիրությունը հրապարակվել է «Frontiers in Medicine» ամսագրում։
«Ինվազիվ հետազոտությունները չեն անցկացվում առանց հատուկ ցուցումների, իսկ ոչ ինվազիվ սկրինինգը կարող է զանգվածային լինել,- պարզաբանում է աշխատության առաջին հեղինակ, «Z-union» ԱԲ կոնցեռնի տնօրեն Ռոբերտ Վասիլևը։ - Ենթադրենք, մարդը եկել է ակնաբուժական կլինիկա, օրինակ, աչքի ցավերի գանգատով։ Նրան պարտադիր կանեն աչքի հատակի լուսանկար. սա ստանդարտ ընթացակարգ է, փոխանցում է «Научная Россия»-ն։ Նույն այս լուսանկարը տեղեկատվություն է պարունակում նաև մի շարք հիվանդությունների զարգացման ռիսկի մասին (այդ թվում՝ աչքերի հետ բացարձակապես չկապված)։ Եվ որքան շուտ պացիենտն իմանա, որ ինքը դրանցից մեկի ռիսկի խմբում է, այնքան լավ»։
Գիտնականների առաջարկած մոդելն ընդունում է աչքի հատակի լուսանկարը և ցույց տալիս 15 հիվանդություններից յուրաքանչյուրի առկայության հավանականությունը։ Մոդելի ճշգրտության ցուցանիշը (ROC AUC) կազմում է 0,997, այդ թվում՝ հազվադեպ հանդիպող ախտաբանությունների համար։ Գնահատման նման համակարգում 1,0-ն համապատասխանում է իդեալական արդյունքին։ Այսպիսով, մոդելը ցուցադրում է շատ բարձր ճշգրտությամբ առողջ մարդկանց հիվանդություն ունեցող պացիենտներից տարբերակելու ունակություն։
Մոդելի ուսուցման համար հետազոտության հեղինակները ձևավորել, նշագրել և անանունացրել են աչքի հատակի ավելի քան 20 հազար լուսանկարներից կազմված եզակի ընտրանքները, որոնք հավաքվել են բաց աղբյուրներից և ձեռք բերվել կլինիկաներից։ Ընտրանքի տարբերիչ առանձնահատկությունն է դարձել հազվադեպ ախտաբանությունների ներկայացվածությունը, ինչը այն արժեքավոր ռեսուրս է դարձնում ապագա հետազոտությունների համար։ Կոլեկտիվը ձևայնացրել է բժշկական խնդիրը և բժշկական փորձագետների ներգրավմամբ ձևակերպել թիրախային ախտաբանությունների հատկանիշները լուսանկարներում։
Աշխատանքի համահեղինակ, Սկոլտեխի Բիո- և բժշկական տեխնոլոգիաների կենտրոնի գիտաշխատող Յուլիա Սարանան նշել է. «Հույս ունենք, որ մեր առաջարկած ոչ ինվազիվ մոտեցումը կիրառություն կգտնի բժշկական պրակտիկայում և, զուգակցվելով ախտորոշման գոյություն ունեցող մեթոդների հետ, թույլ կտա լուրջ հիվանդությունները հայտնաբերել ավելի վաղ փուլերում։ Սա, իր հերթին, կարող է նպաստել բուժումը ժամանակին սկսելուն, առողջ կյանքի տևողության երկարաձգմանն ու դրա որակի բարձրացմանը»։

AI Assesses the Risk of Hypertension and Other Systemic Diseases From Eye Fundus Images
Researchers from Skoltech, the Z-union AI Consortium, Sber AI Lab and other scientific institutions have developed an artificial intelligence-based approach for preventive screening of 15 diseases using retinal fundus images.
The conditions that the researchers were able to predict from eye images included not only eye diseases such as glaucoma and cataracts, but also systemic conditions, including hypertension, systemic lupus erythematosus and AIDS.
The researchers say that implementing such technologies could help identify health risks at an earlier stage, including in people who have not yet developed noticeable symptoms. The study was published in Frontiers in Medicine.
“Invasive tests are not performed without specific indications, whereas non-invasive screening can be carried out on a large scale,” explained Robert Vasiliev, the study’s first author and director of the Z-union AI Consortium, as reported by Nauka Rossiya.
“For example, a person may visit an ophthalmology clinic because of eye pain. A fundus image will routinely be taken as part of the examination. That same image contains information about the risk of developing a range of diseases, including conditions that have nothing to do with the eyes. The earlier a patient learns that they are at increased risk of one of these diseases, the better.”
The AI model takes a fundus image as input and estimates the probability of each of the 15 target diseases. Its overall performance, measured by the ROC AUC, reached 0.997, including for rare conditions. On this scale, a score of 1.0 represents a perfect result.
The researchers therefore say the model demonstrates a very high ability to distinguish healthy individuals from people with disease based on retinal images.
To train the system, the research team assembled, annotated and anonymized a unique dataset containing more than 20,000 fundus images collected from public sources and obtained from medical clinics.
One of the dataset’s distinguishing features was its inclusion of rare diseases, which the researchers say could make it a valuable resource for future studies. With the help of medical experts, the team also formalized the clinical task and identified imaging features associated with the target conditions.
Yulia Sarana, a research scientist at Skoltech’s Center for Bio and Medical Technologies and a co-author of the study, said the team hopes the approach will eventually be used in clinical practice.
“We hope that our proposed non-invasive approach will find applications in medical practice and, together with existing diagnostic methods, help identify serious diseases at earlier stages,” Sarana said. “This, in turn, could contribute to starting treatment in a timely manner, extending the period of healthy life and improving its quality.”